Udruga Zadovoljna žena pokrenula je projekt „Rijeka snage“. Prigodno je održana uvodna konferencija na kojoj je predsjednica Udruge i voditeljica projekta Mirela Štefinac-Plavac, uz koordinatoricu Željku Novak, javnost upoznala s detaljima projekta.
Radi se naime o želji da se žene motivira i osnaži za uključivanje u javni i društveni život zajednice u kojoj žive, da se poboljša kvaliteta života žena kao socijalno osjetljive skupine, i da ih se potiče na kreativno izražavanje radi podizanja samopouzdanja. To su glavni ciljevi projekta koji će se provoditi od veljače do lipnja ove godine.
– Prateći stanje u društvu došli smo do zaključka da su žene nedovoljno uključene u javni i društveni život zajednice koja ih okružuje smatrajući da im nije mjesto u nekim segmentima društva, stoga se one povlače u sigurnu zonu – okrilje svog doma, postaju depresivne i anksiozne, gube samopuzdanje da se uhvate u koštac sa preprekama na koje nailaze. Ovim projektom želimo motivirati žene da porade na svom samopouzdanju i samopoštovanju, objasnila je Mirela Štefinac-Plavac.
Projekt će se odvijati u dvije faze. Prva faza bit će psihosocijalna radionica koju će voditi bio-terapeutkinja Jadranka Katić. Njena uloga će biti motiviranje žena na uključivanje u javni i društveni život. Putem tehnika opuštanja bio-terapeutkinja će potaknuti žene da međusobnom interakcijom utvrde problem koji im pritom stvara prepreku, te same dođu do spoznaje kako prepreke okrenuti u svoju korist, kako se opustiti i zauzeti za sebe.
– Žena je obično kao domaćica stavljena na čelo obitelji i kućanstva, te time nema vremena za djelovanje izvan kuće. Međutim, vremena su promjenjiva i vidimo da se ide naprijed po tom pitanju. Osim meditacija, naše radionice uključivat će i rekreaciju i predavanja. Jedno smo već održali, i one su sjajno prihvatile taj koncept. Razgovorom i slušanjem se da puno toga riješiti, kad nekome posvetite vrijeme, rekla je Jadranka Katić.
Slikarica Anđela Papić bit će zadužena za kreativni rad u drugoj fazi projekta. Likovne radionice imat će za cilj potaknuti žene da puste mašti na volju i stvore nešto vlastitim rukama. Pretpostavka je da će djelo njihovih ruku izazvati ponos i vratiti izgubljeno samopouzdanje.
– Kreativne radionice već smo započeli i pokazalo se da se žene doista žele aktivirati. Aktivirat ćemo ih još više. Dolaze nam žene različitih dobnih skupina a nadam se da će ih se još pridružiti. Radit ćemo u različitim tehnikama, a radionice će se održavati jednom tjedno u trajanju od dva do tri sata, navela je Anđela Papić.
Bitno je naglasiti da će se dio projekta odvijati u Bjelovaru, međutim, dio tima će odlaziti i u nerazvijene ruralne dijelove Bjelovarsko-bilogorske županije. Radom na terenu pomoći će ženama u ruralnim krajevima da također razviju samopouzdanje za sudjelovanje u javnom životu zajednice, te im pružiti potporu. Projekt je nastavak na ranije djelovanje udruge, u sklopu kojeg su se slična predavanja i likovne radionice već počele održavati. Tako će predavanja i radionice u Bjelovaru biti organizirane za članice udruge, dok će dio koji će se odvijati u ruralnim područjima biti organiziran za sve zainteresirane žene s tog područja. Vrijednost projekta je 20.000 kuna, a projekt je financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.