Europski projekt „Osiguravanje školske prehrane u riziku od siromaštva “ za školsku godinu 2017./2018. priveden je kraju. Završna konferencija održana je 21. lipnja u velikoj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije, a na njoj su sudjelovali čelnici Županije, uz ravnatelje i predstavnike osnovnih i srednjih škola koje su sudjelovale u projektu.
Na početnom dijelu konferencije održana je prezentacija na kojoj je predstavljena ukupna aktivnost projekta vrijednog 1.327.857,00 kuna zahvaljujući kojem je 1260 učenika imalo besplatan školski obrok.
Ravnateljica OŠ Ivanska Nada Veselski u ime jednog od partnera na projektu rekla je kako smatra da je ovo izvrstan projekt i prvenstveno koristan roditeljima jer olakšava materijalna izdavanja, ali i učenicima za koje nemaju potvrđene podatke, ali vjeruju da im je ovo možda jedini kuhani obrok u danu. Poslovi vezani uz projekt, kako kaže, nisu ni bezazleni ni mali, ali smatra da su vrijedni zbog pomoći koje pružaju.
– Nadamo se stoga da će se projekt nastaviti i narednih godina, a mi obećajemo kako ćemo sudjelovati. Također ovom prilikom želim na podršci i provedbi ovog projekta zahvaliti našem osnivaču Županiji i županu Damiru Bajsu, rekla je ravnateljica Nada Veselski.
U projektu je sudjelovala ukupno 21 škola u županiji, a među njima je bila i OŠ Velika Pisanica. Ravnateljica Ivana Haić rekla je kako je 70 učenika škole dobivalo besplatnu prehranu, a provedba je ove godine tekla jednostavnije i transparentnije no inače.
– Posebice sam zadovoljna zbog kriterija koji su bili postavljeni tako da su sva djeca koja su imala potrebu za besplatnim obrokom doista ispunjavala sve uvjete tako da smo im mogli to pružiti. Pritom nismo imali problema ni s roditeljima, a ni s školskim odborom pri donošenju odluke o tome tko će od njih biti uključen u projekt, objasnila je Ivana Haić, i također zahvalila Županiji.
Bjelovarsko-bilogorska županija bila je nositelj projekta. Na konferenciji se stoga nazočnima obratio i župan Damir Bajs te zahvalio partnerima na suradnji na projektu te Regionalnoj razvojnoj agenciji koja je pratila prijavu i provedbu projekta.
– Gotovo svako peto dijete ostvarilo je pravo na besplatan obrok. Projektom nije bilo određeno da to budu samo učenici koje je odredio Centar za socijalnu skrb, već su to mogli učiniti i sami ravnatelji i nastavnici koji najbolje poznaju svoje učenike i njihovu situaciju. I roditelji i učenici su u projekt ušli s povjerenjem, a ključno je da svi oni koji su bili u tom programu nisu bili ni na koji način izdvojeni od ostatka učenika, naglasio je župan Damir Bajs.
Županija je već i prije projekta, od 2015. krenula u financiranje besplatnih obroka za školstvo. Kriteriji su bili gotovo identični kao i u postojećem projektu, s naglaskom na odabir učenika prema odluci nastavnika i ravnatelja. To je pokazatelj kako su dobra rješenja jednostavno dobra, bez obzira tko ih provodi, zaključio je župan Bajs. Upravo stoga najavljen je i projekt za sljedeću školsku godinu koji će biti gotovo identičan ovome. Župan je obećao pripremu dokumentacije i daljnju suradnju s Regionalnom razvojnom agencijom u pripremi projekta da se obroci osiguraju i za sljedeću školsku godinu. Čak i ako dođe do kašnjenja Županija je spremna osigurati dio sredstava za automatski nastavak projekta kako djeca ne bi ni dana od početka školske godine oskudijevala.