Unutar grupe Čazmatrans, na nivou Hrvatske od ponedjeljka 7. rujna u pogon kreće između 550 i 580 autobusa, a što se tiče Bjelovarsko – bilogorske županije, tu imamo između 60 i 80 autobusa za prijevoz učenika osnovnih i srednjih škola. Tijekom rujna Čazmatrans će sve linije, a potom će ih zaustavljati sukladno njihovoj rentabilnosti.
– Naravno, ukoliko županije budu tražile da ih iz opravdanog razloga ostavimo, to ćemo uz određenu subvenciju i učiniti. Županije se spremaju na sklapanje ugovora za javne usluge, što je za javnu korist velika blagodat, s obzirom da bi nam kroz javnu uslugu, od strane države bili pokriveni svi troškovi. Onaj dio koji bi naplaćivali od učenika odbijao bi se od ukupne cijene prijevoza. Takvu situaciju imaju Zagreb, Osijek, Rijeka, Pula, Dubrovnik, Split. Autobusi će po ovom principu biti dostupni razmjeno broju stanovnika, dok će usluga biti iznimno kvalitetna, uz nižu cijenu prijevozne karte koju više neće određivati prijevoznik, već Županija, točnije država. Cijeli proces će biti odrađen digitalno i transparentno. Na samom početku školske godine djecu ćemo vjerojatno morati drugačije razmještati po autobusima te uvoditi dodatni broj autobusa. Primjerice, za 40 do 50 učenika mi moramo upogoniti dva autobusa, a ne samo jedan kako je bilo prije početka epidemije. Također, neke linije ćemo morati drugačije posložiti kako bismo ih rasteretili, a istovremeno ispunili uvjet prijevoza maksimalnog broja djece, njih 20 do 25 ili čak 30, u slučaju da su neka djeca u rodbinskoj vezi, pa im je onda dopušteno zajedničko sjedenje. Još uvijek smo sa školama u dogovoru oko prijevoza. Procjenjujemo da ćemo na području županije uvesti između 15 i 20 dodatnih autobusa, s obzirom na stanje od 15. ožujka kada je autobusni prijevoz, ajmo reći stao, objasnio je Berislav Saraja, komercijalni direktor tvrtke Čazmatrans Nova.
U Čazmatransu kažu kako je očigledno da se djeca u javnom prijevozu ponašaju dosta drugačije, nego prije epidemije koronavirusa. Izostaje druženje, zajedničko sjedenje, drugačiji je način komunikacije.
– Nažalost, situacija je potpuno drugačija nego prije, za sve nas i u svakom pogledu. Moramo se prilagoditi i dati sve od sebe da ovaj period čim prije završi. Primjećujem da su djeca ovu situaciju doživjela prilično ozbiljno. Vidjet ćemo kako će biti sa početkom školske godine, no duboko sam uvjeren da ćemo mi sa svoje strane napraviti sve kako bismo osigurali uvjete i radili na zaštiti djece. Autobusi će biti uredni, temeljito dezinficirani alkoholom, provjetravani. Oni roditelji koji se možda brinu više, djeci mogu preporučiti da tijekom vožnje nose zaštitne rukavice, poručuje Saraja.
Na pitanje kako doživljava „vapaj“ privatnih autobusnih prijevoznika i njihovog prijedloga da se uključe u prijevoz učenika, Saraja odgovara.
– Svatko svoju firmu i svoj posao vodi onako kako misli da je najbolje. Ova kriza ih je pogodila kao i nas i mislim da su u još težoj situaciji nego mi iz razloga što nemaju ugovorene poslove. Međutim, mi smo u svojim poslovima i ugovorenim linijama bili ravnopravni sa njima te zajedno nastupali na tržištu. Svatko se mogao javiti na natječaj i konkurirati. Unazad skoro 70 godina, javne linije koje mi sada vozimo bile su dostupne svim prijevoznicima. S obzirom da su to bili nisu javljali javljati. Vrlo mali broj njih se uključio u to i danas imamo do 80 firmi koje odrađuju javni linijski prijevoz. Ni nama nije bilo bajno svih ovih godina. Imali smo velike gubitke i „udarce“, no moram istaknuti da Čazmatrans od početka ove krize nije otpustio niti jednog radnika. Država je pomogla kroz mjere očuvanja radnih mjesta i naravno da nam je to pomoglo da ne moramo ići u otpuštanje svojih ljudi, poručio je komercijalni direktor tvrtke Čazmatrans Nova, Berislav Saraja.