Europski projekt pod nazivom “Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka” je pri samom završetku. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.496.675,55 kuna, a financiran je europskim sredstvima u stopostotnom iznosu. Projekt se provodi u trajanju od dvije godine, a završetak je 3. lipnja ove godine.
Podsjećamo kako je korisnik projekta Grad Bjelovar, dok su partneri Udruga za zaštitu žena i djece žrtava obiteljskog nasilja IRIS Bjelovar, Udruga S.O.S. – savjetovanje, osnaživanje, suradnja, Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN i Udruga HERA iz Križevaca.
U petak 27. svibnja u središnjem bjelovarskom parku održana je završna konferencija projekta.
– Posljednjih dana završena je obnova kupaonice, toaleta i novog prostora Sigurne kuće u vrijednosti gotovo 150 tisuća kuna, a uskoro se očekuje i završetak ostalih radova. Grad Bjelovar je za potrebe nove Sigurne kuće iz vlastitog proračuna dodatno izvodio 320 tisuća kuna. Objekt na staroj lokaciji je bio trošan i nije bio dovoljno dobar za korisnice. Mi smo ga odlučili zamijeniti boljim i kvalitetnijim. Naime, Grad Bjelovar je naslijedio jedan objekt koji smo dali na korištenje Sigurnoj kući, u koji je sveukupno uloženo oko pola milijuna kuna. Mi ćemo svakako i dalje nastaviti pratiti natječaje iz ovog područja, kazao je Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.
Projekt se provodi na području četiri županije, Bjelovarsko – bilogorske, Koprivničko – križevačke, Požeško – slavonske te Virovitičko – podravske.
– Naša udruga uvijek dobiva izdašnu pomoć i podršku od strane Grada Bjelovara, a putem ovog projekta smo ostvarili još neke dodane vrijednosti. Sretni smo što ćemo unaprijediti naš stambeni prostor i podići kvalitetu stanovanja žrtava obiteljskog nasilja te njihove djece. Projektom smo također financirali i aktivnosti koje će pomoći u vidu psihosocijalne podrške, radu djelatnica kroz superviziju i edukacije, specifičnosti rada u ovom području, poručila je Jasna Barić, predsjednica Udruge IRIS iz Bjelovara, dodavši kako je kapacitet kuće ukupno 16 osoba.
U sklopu projekta pokrenut je i besplatan SOS telefon za žrtve obiteljskog nasilja kojima su potrebne podrška, savjeti, pomoć, pružanje točnih informacija.
– Shvatila sam da je riječ o problematici o kojoj je potrebno puno više govoriti u javnosti. Mi kao zajednica, odnosno društvo u cjelini možemo i moramo što više napredovati po pitanju pružanja pomoći žrtvama. Osim informacija za pozivatelje, jako je važno znati na koji točno način možemo osigurati i pružiti podršku. Jedan od važnijih elemenata je neosuđujući pristup, istaknula je Tea Milinović, volonterka na besplatnoj SOS liniji za žrtve obiteljskog nasilja.