Jučer je u Zagrebu održana sjednica Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a, kojoj je jedina tema bila izborni poraz Kolinde Grabar-Kitarović.
Nakon četverosatne sjednice oglasio se je premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, poručivši da se ne osjeća odgovornim za poraz Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima.
– Ono što je jako važno je da moramo vidjeti koji su razlozi za ovakav rezultat. Dapače, mi smo dali sto postotnu podršku, kazao je Plenković naglasivši i kako joj je od prvog trenutka dao maksimalnu potporu i u suradnji tijekom mandata vlade i njezina mandata kao predsjednice Republike.
Osim toga, istaknuo je i da je na jučerašnjem sastanku dobivena unisona potpora za smjer u kojem ide stranka, a koji je, na tragu onoga što su temeljne vrijednosti HDZ-a.
– Svi odabiri koje smo napravili su u skladu s našim programom i vrijednostima, rekao je.
Plenković je najavio i da će uskoro sve HDZ-ove županijske organizacije napraviti analizu kako bi se znalo gdje su razlike u brojevima u odnosu na potporu iz 2014. i 2015. godine te rezultate drugih izbora, s posebnim naglaskom na urbane sredine gdje su vidjeli određenu evoluciju u biračkom tijelu.
Što se pak rezultata predsjedničkih izbora tiče, napominje kako i njega osobno zanima koji su sve čimbenici ovakvog rezultata, stoga je na sastanku dao vlastitu cjelovitu analizu.
Na pitanje novinara o tome je li na sjednici Predsjedništva i Nacionalnog vijeća bilo govora o nečijoj odgovornosti pojasnio je da se je radilo o političkoj raspravi na kojoj su zajedno pokušali razumjeti i analizirati razloge rezultata predsjedničkih izbora.
– Oni su vrlo slojeviti, ima niz aspekata koji su utjecali na to. Ovo je bila interna, prva politička analiza. Čut ćemo političke ocjene svih kolega nakon što održe sjednice svojih županijskih odbora. Ovaj proces zahtijeva još dosta analiza i promišljanja. Očito se neki fenomeni u hrvatskom društvu događaju, a mi kao stranka, i to najodgovornija i najsnažnija, moramo na to pronaći odgovore, kazao je Plenković.
Upitan je li podrška zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića bila kobna za rezultat u Gradu Zagrebu kratko je rekao: Sve smo aspekte analizirali, a potom je negirao da je na sastanku bilo riječi o Zoranu Milanoviću i suradnji s njime.
Vezano uz kritike Mire Kovača i Davora Ive Stiera, koji u svojim izjavama kritiziraju smjer u kojem ide stranka, Plenković je kazao da ne zna što oni u ovom trenutku misle, a nisu ni bili na današnjem sastanku jer nisu članovi Predsjedništva ni Nacionalnog vijeća HDZ-a.
Kad je riječ o konkretnim rezultatima u pojedinim županijama, kao što su Istarska, Međimurska i Grad Zagreb, gdje je Zoran Milanović osvojio većinu glasova, Plenković smatra da je došlo do velike mobilizacije lijevoga spektra – osobito u zapadnim županijama i Gradu Zagrebu te Zagrebačkoj županiji. Stoga te razlike u brojevima nisu mogli nadoknaditi ni u 12 županija u kojima je HDZ pobijedio.
Plenković je rekao i da je u drugom krugu bilo primjetno da je jedan veliki dio birača ljevice, naročito u urbanim sredinama i zapadnim županijama, u izborima koji su bili jedan na jedan, doveo do rezultata kakav jest. Međutim, nije želio konkretno odgovoriti na upit hoće li biti raspuštanja pojedinih organizacija poručivši da će razmotriti koje će poteze dalje napraviti, prenosi direktno.hr.
EVO KAKO TO IZGLEDA U BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI – TKO JE ZAKAZAO?????
Što bi raspuštanje određenih ogranaka stranke značilo za HDZ Bjelovar i HDZ BBŽ, možemo samo nagađati prema brojkama s nedavnih izbora.
Naime, u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u 2. krugu predsjedničkih izbora glasovalo je 53,32 posto birača, od kojih je 23.820 svoju potporu dalo Kolindi Grabar-Kitarović, a njih 1578 više Milanoviću, koji je u našoj županiji osvojio 25.398 glasova.
Tako je u Bereku Zoran Milanović osvojio 223 glasa, dok je njegova protukandidatkinja osvojila 368 glasova.
U gradu Bjelovaru Milanović pobjeđuje s 9.908 glasova naspram 7.473 koliko je osvojila Grabar-Kitarović.
U Čazmi Milanović ima 1.864, a Grabar-Kitarović 1.376 glasova.
Daruvarčani su 2.904 glasova dali Zoranu Milanoviću, a 2.260 Kolindi Grabar-Kitarović.
U Dežanovcu je Grabar-Kitarović odnijela 510 glasova, a Milanović 483.
U Đulovcu je uvjerljivu pobjedu odnijela Grabar-Kitarović s 1.127 glasova, dok je Milanović pridobio samo 330 glasača.
U Garešnici je Milanović dobio 2.215 bodova, a Grabar-Kitarović 2.071.
Grubišno Polje je 1.429 glasova dalo Kolindi Grabar-Kitarović, a Zoranu Milanoviću 1.256.
460 mještana Hercegovca glasovalo je za Grabar-Kitarović, a njih 441 za Milanovića.
Općina Ivanska također je pristranija HDZ-ovoj kandidatkinji s 561 glasom u odnosu na 494 Milanovićeva.
U Kapeli je 586 glasova upućeno Grabar-Kitarović, a 541 Milanoviću.
U Končanici je više poena imao Zoran Milanović – njih 543, dok je Kolinda Grabar-Kitarović osvojila 359 glasova.
Nova Rača prednost je dala Grabar-Kitarović sa 716 glasova, a Milanović je dobio 537.
U Rovišću je uvjerljivu pobjedu odnijela bivša predsjednica s 1.279 glasova, naspram Milanovićevih 785.
U Severinu je Grabar-Kitarović osvojila 174 glasa, a Milanović 122.
U Siraču je 408 birača glasalo za Grabar-Kitarović, a 369 za Milanovića.
U Šandrovcu također s 322 glasa pobjeđuje Grabar-Kitarović, dok Milanović osvaja 281 glas.
Štefanje je 44 glasa više dalo za bivšu predsjednicu, koja je osvojila 443 glasa, dok je novoizabrani predsjednik tamo dobio 399 glasova.
U Velikoj Pisanici Grabar-Kitarović osvojila je 302 glasa, a Milanović 293.
U Velikoj Trnovitici Grabar-Kitarović također osvaja više glasova, njih 338, a Milanović 233.
Veliki Grđevac dao je 621 bod za Grabar-Kitarović, a 453 za Milanovića.
U Velikom Trojstvu pobjedu je odnio novi predsjednik sa 601 glasom, dok je Grabar-Kitarović osvojila 423 boda.
U Zrinskom Topolovcu 214 birača odabralo je Kolindu Grabar-Kitarović, a njih 123 Zorana Milanovića.
Ukoliko dođe do raspuštanja određenih ogranaka HDZ-a, što bi to značilo za naše organizacije možemo samo nagađati.