Nakon što je za projekt Regionalnog centra kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar osigurano 33,5 milijuna kuna za dogradnju škole i opremu, potpisan je i novi ugovor vrijedan 29 milijuna kuna bespovratnih europskih sredstava za uspostavu centra, razvoj novih zanimanja, usavršavanje djelatnika i mentora te promociju strukovnih zanimanja. Više o tome bilo je riječi na konferenciji za medije koja je održana u utorak 7. srpnja u prostorijama Medicinske škole Bjelovar. Na konferenciji je govorio bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima i ravnateljica Medicinske škole Bjelovar Biljana Balenović sa suradnicima.
Inače, Regionalni centar kompetentnosti pri Medicinskoj školi Bjelovar podijeljen je u dva dijela. Prvi je nadogradnja škole i opremanje. Od ukupne vrijednosti od 33,5 milijuna kuna, 30 milijuna kuna su bespovratnih sredstava, dok preostali iznos osigurava Bjelovarsko – bilogorska županija.
Drugi dio projekta veže se isključivo za uspostavu rada Regionalnog centra kompetentnosti, razvoj novih zanimanja i programa, usavršavanje odgojno – obrazovnih djelatnika i mentora te promociju strukovnih zanimanja.
U Regionalni centar kompetentnosti u zdravstvu za ovaj dio Hrvatske tako će biti uloženo više od 62 milijuna kuna.
–Kada smo prije dvije godine u razvojni plan upisivali obrazloženje zašto bi Medicinska škola u Bjelovaru trebala postati Regionalni centar kompetentnosti bojali smo se i sanjati da bi taj plan mogao postati stvarnost. Bjelovarsko – bilogorska županija i župan Bajs osobno, uvelike su nas podržali u našem nastojanju. Regionalni centar kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar bit će mjesto izvrsnosti u strukovnom obrazovanju, u sektoru zdravstva i socijalne skrbi. Provodit ćemo učenje koje se temelji na radu u uvjetima koji su što sličniji onima na radnom mjestu. Vjerujemo da će naš centar privuči i učenike i odrasle korisnike iz bliže, ali i šire regije. Time ćemo svakako doprinijeti i prepoznatljivosti Bjelovarsko – bilogorske županije, kao i lokalne zajednice. Tijekom prvog projekta od radova će se izvesti adaptacija postojeće zgrade, dogradnja nove zgrade i opremanje kabineta za vježbe sa najsuvremenijom opremom. Kroz drugi projekt kojeg financira Europski socijalni fond sredstva će biti usmjerena za uspostavu centra, centra za razvoj novih programa, promidžbu, vidljivost i dio plaća zaposlenika tijekom četiri godine trajanja projekta. Kompletan projekt provodit će se u suradnji sa 13 partnera, od kojih posebno ističem Bjelovarsko – bilogorsku županiju na čelu sa županom Damirom Bajsom. Hvala i ravnateljici Javne ustanove razvojne agencije pri BBŽ-u, Slobodanki Čalić i višoj stručnoj suradnici u Odjelu za pripremu projekata Javne ustanove razvojne agencije, Mariji Farkaš, cijelom projektnom timu Regionalnog centra Medicinske škole Bjelovar, svim partnerima i kolegama iz škole koji su pomagali pri izradi projekta. Na nama je sada da naš plan provedemo u djelo, istaknula je ravnateljica Medicinske škole Bjelovar Biljana Balenović.
–Najzahvalnija sam na tome što se naša škola prepoznala kao mjesto koje ima viziju i misiju te želi unaprijediti svoje strukovno obrazovanje. Kod drugog projekta je jako važna edukacija djelatnika, jer nova vizija školstva i strukovnog obrazovanja mora doživjeti reformu. Tehnologija jako brzo napreduje, posebno u medicini i mi moramo biti u koraku s tim, kratko je rekla Snježana Pašalić, predsjednica Školskog odbora Medicinske škole Bjelovar.
–Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno ima ugovorenih europskih projekata vrijednih 700 milijuna kuna, a jedan u nizu je i projekt Regionalnog centra kompetentnosti u zdravstvu. Svi ti projekti vezani su uz suradnju sa našim ravnateljstvima i svima onima koji zajedno rade na tim projektima. Što se tiče Regionalnog centra Medicinske škole Bjelovar, mi ćemo u tu svrhu dati tri milijuna kuna, ostalo su sredstva Europske unije. Medicinska škola će se dograditi za 2 000 četvornih metara novog prostora u koji će biti smješteno osam kabineta od kojih dio čini centar, dva laboratorija, dvije specijalizirane učionice, opće učionice, kabineti za profesore te sanitarne i pomoćne prostorije. Na taj način se ide u razvoj novih zanimanja koja do sada ne postoje u Hrvatskoj poput njegovateljica za palijativnu skrb, medicinskih sestara za palijativnu skrb te dentalnog specijalista koji će na zanimanje dentalnog tehničara ujedno pružiti mogućnost za nastavak obrazovanja. Uz to razvijat će se i programi za djecu s teškoćama, osobe s invaliditetom kao i programe obrazovanja odraslih, jer naglasak je stavljen na cjeloživotno obrazovanje. Kako bi učenici i odrasli polaznici centra imali dostupna najnovija znanja i metode u struci, na najnovijoj opremi odgojno – obrazovni djelatnici i mentori kroz projekt će se usavršavati u strukovnim digitalnim kompetencijama. Prilika je to i za četiristotinjak učenika Medicinske škole da uspostave kontakt s poslodavcima, da se dodatno educiraju, usavršavaju svoje znanje u struci, da budu kompetentni na tržištu rada. Centar će koristiti polaznici iz tri do četiri županije. Ugovori su potpisani, građevinske dozvole izdane. Očekujemo i skorašnju mogućnost raspisivanja natječaja, rekao je bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs.
Pažnja će se također posvetiti i promociji strukovnog obrazovanja kroz natjecanja u struci za srednjoškolska zanimanja, međunarodna natjecanja, održavat će se radionice s roditeljima djece koja tek trebaju upisati srednju školu i niz drugih. Ne treba zanemariti ni činjenicu kako projekt omogućava i financiranje plaća nastavničkog osoblja. Naime, ovim projektom Medicinska škola Bjelovar upotpunjuje svoj status sada centrom kompetentnosti, pa će nekoliko djelatnika u potpunosti primati plaću iz projekta. U tim projektnim aktivnostima uključeno je i nekoliko djelatnika Bjelovarsko – bilogorske županije kojima će, također, plaće biti isplaćene iz projekta. Regionalni centar kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar jedan je u nizu projekata koje Bjelovarsko – bilogorska županija sa svojim ustanovama provodi na području grada Bjelovara, a čija vrijednost iznosi preko 360 milijuna kuna.