U utorak 16. listopada u Narodnoj knjižnici Petar Preradović u Bjelovaru, održano je predstavljanje monografije po nazivom „Sto godina Češke obeci Bjelovar“. Na predstavljanju knjige sudjelovali su autorica i viša kustosica Silvija Sitta, urednik Mato Pejić, predsjednica Češke obeci Miruška Lončar, zamjenik veleposlanika Češke Republike u Republici Hrvatskoj Slavomir Goga predsjednica Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj Ana Marija Štruml Tuček, dožupanica za češku nacionalnu manjinu Tanja Novotni Golubić, predsjednik vijeća češke nacinalne manjine Bjelovarsko – bilogorske županije Damir Malina, saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek, dopredsjednica Saveza Čeha u RH Marija Valkova.
Predstavljanje monografije ujedno je obilježio i početak Mjeseca hrvatske knjige. Uz HORKUD Golub, Češka obec je u Bjelovaru jedno od najdugovječnijih društava. O knjizi je najviše govorila njezina autorica Silvija Sitta, inače djelatnica Gradskog muzeja Bjelovar. Proučavanje češke narodnosti u okolici Bjelovara i hrvatsko-čeških veza u etnologiji, muzeologiji i glazbi njezino je posebno područje interesa, što je i rezultiralo pisanjem ove knjige.
– Sama tema knjige je 100 godina rada jednog kulturno umjetničkog društva koje je među najstarijim društvima u Bjelovaru. Isto tako, jedan od ciljeva mi je bio da na jezičnoj razini knjiga bude dostupna što većem broju čitatelja. Tematski je podjeljena na dvije osnovne cjeline. Jedna je pisana na češkom jeziku, a druga na hrvatskom i to svaki dio kao samostalna studija. Češki dio ipak je opsežniji i ima oko stotinjak stranica. Tu je najveći naglasak stavljan upravo na tih sto godina društva koja su podjeljena na nekoliko vremenskih razdoblja. Povijest češke Masarykove škole koja je djelovala u Bjelovaru, također se veže za priču o Češkoj obeci. Nekoliko članova obeci bilo je voljno podijeliti svoje uspomene iz djetinjstva, sjećanja na mladost, uspomene na bake, djedove, ispričane priče o doseljavanju, pa je tako jedan kraći dio nazvan „Iz obiteljskog albuma“. Hrvatski dio je upola kraći, ali ima puno više informacija koje govore o doprinosu Čeha kulturnom i društvenom životu u gradu. Počinje jedinim kratkim uvodom o samom doseljavanju. Najveći naglasak je na učešću Čeha u društvenom i gospodarskom životu grada tijekom 19. stoljeća, do 1918. godine kada je Češka obec utemeljana. Također, iznjete su informacije o osnivanju i aktivnostima Češke obeci, kao i položaju češkog jezika u Bjelovaru, rekla je autorica Sitta.
Predstavljanje monografije održano je kao uvodni dio, odnosno najava svečanog programa povodom obilježavanja i proslave stote obljetnice Češke obeci koja će se obilježiti u subotu 20. listopada u bjelovarskom Domu kulture.