“Izgradnja i opremanje postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada Grada Bjelovara” naziv je projekta sufinanciranog od strane Europske unije iz Kohezijskog fonda te početne konferencije održane u ponedjeljak 14. ožujka u velikoj vijećnici Grada Bjelovara koji je izgradnju i opremanje postrojenja najavio još krajem prošle godine.

– U sustav gospodarenja otpadom ulažemo više od 100 milijuna kuna i ovaj projekt je ogroman iskorak za naš grad. Svega desetak gradova u Hrvatskoj je ovom poslu pristupilo na ozbiljan način. Sortirnica koja je trenutno u fazi izgradnje vrijedi 43 milijuna kuna, od čega će Grad Bjelovar morati uložiti svega dva ili tri milijuna. Sve ostalo je novac koji dolazi iz EU fondova. Danas smo predstavili projekt kompostane, postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada koji predstavlja još jednu važnu kariku. Kada sve bude dovršeno, imati ćemo jedan kompletan, održiv i racionalan sustav gospodarenja otpadom, kako za Bjelovar, tako i za osam okolnih općina, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak, naglasivši da je projekt vrijedan 14,7 milijuna kuna, od čega 5,7 milijuna dolazi EU fondova, uz očekivanje dodatnih izvora sufinanciranja u pogledu energetske učinkovitosti i zaštite okoliša.
S obzirom da Grad Bjelovar zadržava pravo određivanja cijene zbrinjavanja otpada, za građane će ona ostati na razini na kojoj je danas, a po tom pitanju Bjelovar je među najjeftinijim hrvatskim gradovima. Prema službenim podacima, količina prikupljenog odvojenog otpada se iz godine u godinu udvostručuje.
Unatoč tome, mi ćemo zahvaljujući kvalitetnom sustavu gospodarenja i razdvajanja imati sve manje količine otpada, a procjenjujemo da će oko 70 posto biti vraćeno na tržište. Dakle, računamo na puno manju količinu odloženog otpada u Dolinama, no i na veću količinu koja će pristizati u reciklažni centar, dodao je Hrebak.

Uvođenje u posao izgradnje i opremanja postrojenja planirano je kroz narednih desetak dana. Naravno, konačni efekti ovog projekta postati će vidljivi kroz duži vremenski period.
– Sustav gospodarenja otpadom u Bjelovaru će biti kompletan i ono što je vrlo važno, održiv. Za odlaganje biootpada, građanima će biti podijeljene posude u smeđoj boji. Radi se o ukupno 8 300 posuda koje su trenutno smještene u skladištu Komunalca. Do kraja ove godine ćemo biti u situaciji prikupljanja biootpada. U Hrvatskoj već postoje gradovi koji su primjeri dobre prakse u pogledu gospodarenja otpadom, a drago mi je što je tu potrebu na vrijeme prepoznao i Bjelovar, pojasnio je Ivan Ivančić, predsjednik Uprave Komunalca d.o.o. Bjelovar.