„Izrada programa za mlade u Bjelovarsko–bilogorskoj županiji za razdoblje 2018. – 2020. godine“ naziv je projekta koji Bjelovarsko-bilogorska županija provodi u partnerstvu sa Savezom za pravedno društvo, Bjelovarskim centrom za razvoj civilnoga društva i Centrom za civilne inicijative iz Zagreba. Povodom završetka projekta održana je i završna konferencija, u utorak 27. ožujka u velikoj vijećnici Županije.
Cilj samog projekta Programa za mlade je osnaživanje mladih i udruga mladih kako bi što aktivnije sudjelovali u zajednici, te poboljšanje suradnje s jedinicama lokalne i područne samouprave radi podizanja kvalitete života mladih i svih građana na području naše županije.
– Bjelovarsko-bilogorska županija javila se na natječaj Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku s našim partnerima. Ključno je naglasiti upravo to da program nije radila Županija nego mladi iz naših partnerskih udruga, dakle oni na koje se taj program odnosi. Ovaj program treba obilježiti razdoblje pred nama, i sadrži stavke koje su oni predvidjeli kao bitne, počevši od toga da se mlade više uključi u donošenje odluka. Također, dio programa se odnosi na gospodarstvo, odnosno zapošljavanje i mobilnost. Županija će program staviti u plan za naredno razdoblje, rekao je župan Damir Bajs.
Projekt je sufinanciran od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u iznosu od 55.360,00 kuna, dok ostatak novca do ukupne vrijednosti od 98.274,18 kuna osigurava Županija. Suradne organizacije na projektu su Udruga studenata BBŽ, Udruga Impress iz Daruvara, Udruga Zdravi grad iz Splita i Savjet mladih BBŽ.
Mirela Despotović, predsjednica Centra za civilne inicijative rekla je kako je izradi programa sudjelovalo gotovo 500 mladih s područja cijele Bjelovarsko-bilogorske županije.

– Ovo je jedan strukturirani pristup problematici mladih s obzirom na različite aspekte njihovog života. Upravo mladi su sudjelovali u pisanju programa tijekom kojeg smo dolazili do saznanja da je potrebno sudjelovanje u stvaranju kulture i kreativne industrije, kao i da mladi nemaju prostor odnosno info-točke na kojem će dobiti informacije o bilo kojem aspektu njihova osamostaljivanja. Novost koju je Županija spremna napraviti je raspisivanje natječaja i poziva za udruge mladih i udruge za mlade na kojima će moći predlagati svoje projekte, istaknula je Despotović.
Kako je cijeli proces doista bio otvoren prema mladima koji su u njemu sudjelovali potvrdio je i jedan od sudionika na projektu.

– Istaknuo bih to da smo detektirali neke naše potrebe koje su specifične za sektore iz kojih dolazimo, od kulture do gospodarstva. Na taj način će mladi moći dugoročno kroz ove tri godine potaknuti neke određene programe koji će im koristiti da se aktiviraju u zajednici i kreiraju neka nova radna mjesta, rekao je Antonio Kiselić Ledinsky.
Osim kulture i gospodarstva, na programu si bili zastupljeni i učenici. Među njima je i Lucija Pranjić, učenica Gimnazije Bjelovar.

– Zadovoljna sam što sam kao učenica i osoba koja nema formiranu struku imala prilike sudjelovati u izradi ovako važnog plana za mlade naše županije, budući da smo svi mi učenici dobili dojam da naša Županija za nas mlade ne čini ništa, a ovo je dokazalo upravo suprotno, dodala je Lucija Pranjić.