Nakon 26. dana štrajka u u školskim ustanovama u Republici Hrvatskoj i 6. dana štrajka u Bjelovarsko-bilogorskoj županji, u OŠ u Đulovcu i OŠ Štefanje održani su sindikalni sastanci. Nakon sastanaka stiglo je PRIOPĆENJE koje donosimo u cijelosti.
SZHŠ PREPOROD
Bjelovarsko-bilogorska županija
Priopćenje za javnost
- studenog 2019. godine 6. dan štrajka u Bjelovarsko bilogorskoj županiji u OŠ u Đulovcu i OŠ Štefanje održani su sindikalni sastanci na kojima su uz zaposlenike škola bili prisutni predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić i pravnica Sindikata. Cilj obilaska škola u županijama koje su u štrajku je da se na taj način podrže ljude u štrajku.
Predsjednik Preporoda nazočne je zaposlenike upoznao s tijekom događaja vezanim uz štrajk zaposlenika u školskim ustanovama u Republici Hrvatskoj koji ukupno traje 26 dana. Štrajkom želimo postići cilj, a cilj nam je ujednačenje plaća sa sektorom u kojem radimo i sa stručnom spremom koju imamo.
Istaknuo da se u štrajk može ući zbog neisplate plaća, odnosno u vrijeme kolektivnog pregovaranja te zbog narušavanja socijalno-ekonomskih interesa radnika koji je i naš trenutni razlog štrajka.
Također je istaknuo da postoje tri načina kroz koje se može povećati plaća. To su uvećanje osnovice (pregovori upravo traju, sastanak sa jedanaest sindikata zakazan je za četvrtak), koeficijenti (o njima se ne pregovara sa sindikatima već ih donosi Vlada svojom uredbom), te dodaci na plaći (o njima pregovaraju sindikati i ministar obrazovanja za vrijeme pregovora za kolektivne ugovore, tada su pregovori zakonska obaveza).
Većinski su sindikati pogriješili što su Kolektivne ugovore potpisali na četiri godine čime su nas doslovce zacementirali. Nadam se da će doći vrijeme kada će se pitati za odgovornost sindikalnih vođa te da će svoje mandate morati dati na raspolaganje članstvu. Za vrijeme pregovora za Kolektivne ugovore mogli smo ući u štrajk nezadovoljni ne prihvaćanjem sindikalnih zahtjeva. Greška je što tada sindikati i ministrica Divjak nisu izpregovarali dodatke sukladne našim dodatnim obvezama koje proizlaze iz Škole za život. Ona je za njih i tada znala. Ministrica je tada bila u ulozi pregovarača, te što tada nije bila susretljiva, odnosno što tada nije podržala sindikalne zahtjeve kao što je sada izigravala susretljivost, podršku i razumijevanje. A, sindikati su prihvativši njezinu „podršku“ samo izazvali gnjev i političku zadrtost premijera. No, sve je to politika…
Politika koja nas je dovela do 26. dana štrajka, a pomaka nema. Završetak štrajka mora biti kompromis, ali ne i poniženje. Vladina ponuda je manjkava što ponuda nije trenutačna, a sindikati bi trebali prihvatiti da to trenutno bude kroz dodatak jer bitno je da se dobije povišica. Korekcija koeficijenata u svim javnim službama obećanje je Vlade koje planira u dogledno vrijeme provesti.
Veliki je odaziv zaposlenika u štrajku stoga sada trebamo ustrajati. Gotovo 95% zaposlenika u dva dana izjašnjavanja izjasnilo se da je protiv ponude Vlade, te da su i dalje spremni na nastavak štrajka.
No, pred nama je drugo poluvrijeme utakmice, te moramo biti spremni i na niske udarce i ucjene. Ono što nam je ovaj štrajk već dao je naše jedinstvo. Moramo biti čvrsti u našoj borbi za dostojanstvo i položaj. Ne, spuštajmo glavu!
I, hoće li nam platiti dane štrajka? Na sastanku su rekli da će platiti do 15.11., no nisu rekli što će dalje. Ako dani štrajka neće biti plaćeni neće se ni odrađivati. Tada su učenici na gubitku. A, niti roditeljima se to neće svidjeti. Vlada će morati preuzeti rizik. Sindikati na to ne mogu utjecati, ali želimo vjerovati da će se Vlada ipak odgovorno ponijeti i da najveće žrtve ovoga štrajka neće biti učenici. Ali ta je odgovornost isključivo na Vladi jer oni imaju tu mogućnost da štrajk plate, te će on tada biti i odrađen. No, ako će se neplaćeni dani štrajka morati odrađivati onda će to biti prekovremeni sati (rad subotom) te će to tada poslodavca puno skuplje stajati. Stoga bi im ipak bilo povoljnije zaposlenicima platiti dane provedene u štrajku.
Uglavnom svima nam je u interesu da se cijela priča što prije završi te da svaki radni dan ulazimo u naše učionice među naše učenike gdje se najbolje osjećamo.
Željka Kollert, županijska povjerenica Sindikata Preporod