Povodom Međunarodnog dana sestrinstva, bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs primio je u svom uredu Hrvoja Pokosa, pomoćnika ravnatelja za sestrinstvo OB Bjelovar i predsjednika Upravnog odbora Hrvatske udruge medicinskih sestara, Ljerku Bertić, pomoćnicu ravnatelja za sestrinstvo Doma zdravlja BBŽ, Maria Gazića, predsjednika Hrvatske komore medicinskih sestara – Podružnice Bjelovar, Sendi Slamek, glavnu sestru Zavoda za hitnu medicinu i Želimira Bertića, predsjednika Lige protiv raka BBŽ i djelatnika Zavoda za javno zdravstvo.
Kao krovna svjetska sestrinska udruga, Međunarodno vijeće medicinskih sestara svake godine poziva medicinske sestre da se suoče sa problemima u zdravstvu. Ovogodišnja tema je „Premošćivanje jaza: Od dokaza do akcije“.
Prema Registru Hrvatske komore medicinskih sestara, Bjelovarsko bilogorska županija ima 986 medicinskih sestara. Od toga je 198 visoko obrazovanih, među kojima su prvostupnice sestrinstva, diplomirane medicinske sestre i magistre sestrinstva, dok je ostali srednji medicinski kadar.
Župan Bajs je naglasio kako se u ovom zvanju mijenja sistem rada i zahtjevi koji se stavljaju pred medicinske sestre i tehničare, te da stručnošću bjelovarskih sestara uvelike doprinosi Studij sestrinstva. Bjelovarska Opća bolnica bila je jedan od važnih segmenata jer se u njoj obavlja velik dio stručne nastave. Interes za studijem pokazuju i stanovnici drugih sredina.
– Zbog pomanjkanja liječnika u primarnoj i hitnoj medicini, velik teret je prebačen upravo na medicinske sestre i tehničare. Uvjeren sam da su skrb bolesnih i zaštita ne predstavljaju samo posao, već i način života. Vjerujem da u svojim poslovima ponekad ne brinete o sebi, nego gledate samo na ljude kojima je potrebna pomoć, na način da dajete i više nego što je to određeno vašom službom i plaćom, kaže župan Damir Bajs.
– Bitno je napomenuti da 75 posto medicinskih sestara radi u ustanovama kojima je Županija vlasnik, što znači da je ona nadređena u ostvarivanju svih prava medicinskih sestara, kao i njihovom napretku. Ovom prilikom pozivam Županiju da stane iza medicinskih sestara, da nam pomognete u školovanju, realizaciji prava, napredovanja u karijeri, kako bi skrb na bolesnike bila što kvalitetnija, istaknuo je Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara – Podružnice Bjelovar.
U Općoj bolnici Bjelovar trenutno radi oko 340 medicinskih sestara, a broj prvostupnika sestrinstva konstantno raste što je omogućeno promjenom sistematizacije radnih mjesta. Unazad četiri, pet godina u bjelovarskoj bolnici 45 je novih prvostupnika.
– Trenutno je u našoj ustanovi 75 prvostupnika, a s obzirom na ukupni broj sestara, prvostupnice bi trebale činiti trećinu, odnosno njih između 100 i 110. Tada bi tek imali zadovoljenje sve one potrebe koje postoje. Zahvaljujući Gradu i Županiji, Bjelovarčani se, kao i svi oni iz okolnih krajeva mogu sustavno školovati za to zvanje. Nadam se da će studij i dalje doprinositi, a najviše boljitku pacijenata, izjavio je Hrvoje Pokos, pomoćnik ravnatelja za sestrinstvo Opće bolnice Bjelovar i predsjednik Upravnog odbora Hrvatske udruge medicinskih sestara.
Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Doma zdravlja BBŽ Ljerka Bertić, istaknula je kako su vidljivi pozitivni pomaci u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Međutim, nezadovoljna je školovanjem medicinskih sestra, jer kako smatra riječ je o branši u kojoj se sestre školuju najviše za vlastite, odnosno osobne potrebe.
– Zbog toga mi je kao sestri sa 45 godina radnog staža jako žao. Nakon osnovnog obrazovanja, svaka bi zdravstvena ustanova trebala nastaviti školovati sestru prema svojim specijalnostima. U Domu zdravlja trenutno imamo 25 prvostupnica sestrinstva i jednu magistricu. U radu poštujemo sve standarde i propisane zakone. Kod nas može samo u patronaži raditi prvostupnica, a ostalo su sestre sa srednjom stručnom spremom. Najveći problem trenutno predstavlja odlazak liječnika, zbog čega sestre nose velik teret, no s time se jako dobro nose. Ukupni broj sestara varira oko stotinu, kaže Bertić.
U Zavodu za hitnu medicinu trenutno radi 40 medicinskih sestara, od kojih deset prvostupnika, a tu su i zaposlenici koji se još školuju. Zbog iznimne količine stresa u zavodu, aktivno se radi na osiguranju adekvatne psihološke pomoći za timove koji se nađu u teškoj radnoj situaciji. Nažalost, i ovdje je prisutan manjak liječnika.