Udruga tjelesnih invalida Bjelovar provodi projekt Lokalni volonterski centar. Sa pratnerom na projektu, Gradom Bjelovarom, organizirali su u četvrtak 13. lipnja obrazovni ciklus izobrazbe potencijalnih volontera i građana. Događanje se odvijalo u maloj vijećnici Grada Bjelovara.
Cilj ovog projekta je povećati broj volontera na području lokalne zajednice, unaprijediti suradnju Udruge tjelesnih invalida Bjelovar s partnerima Centrom za socijalnu skrb Bjelovar, Gradom Bjelovarom, Gradom Čazmom, Komercijalnom i trgovačkom školom, osigurati volontersku pomoć u učenju najugroženijoj djeci, te poboljšati praksu vrednovanja volontiranja.
– Udruga u nekoliko faza ovaj projekt vodi već osam godina. Trenutno zadnju fazu projekta privodimo kraju. Čeka nas još nekoliko aktivnosti među kojima je i ova današnja. To je edukacija koja će nam omogućiti vođenje volonterskog centra. Cilj je osvijestiti koliko dobra ljudima se može pružiti i bez plaće. U volontiranju se ne očekuje norma, a dobije se zadovoljstvo sustava u kojem si uložio posao. Ljudima kojima se pomaže su u pravilu potrebiti ljudi. Interes Bjelovarčana je svakako pozitivan, pogotovo kod onih koji imaju neko porijeklo sa sela gdje su ljudi navikli međusobno si pomagati, objasnio je predsjednik UTIB-a Tomislav Novosel.
Novosel nastavlja kako je volontiranje proces pa tako i navikavanje na njega. Primjerice, puno je razvijeniji u zemljama gdje je kapitalizam ukorijenjen već dugo godina. Upravo stoga Udruga planira nastaviti s ovim projektom, odnosno prijaviti slijedeću fazu. Trenutno pak imaju dovoljno volontera, razrađenu proceduru i potreban software da bi proslijedili potrebne podatke Ministarstvu. Pomaka, kako kažu, ima i stoga procjenjuju kako se nastavak projekta isplati.
Broj volontera se u odnosu na godinu prije doslovno udvostručio sa 12 na 25, a prema riječima voditeljice projekta Ivane Toncer do kraja samog projekta planiraju taj broj podići i na 30.
– Imamo volontere koji pomažu radom sa ciljanim skupinama, stari i nemoćni, osobe s invaliditetom i tako dalje, a imamo i volontera koji u udruzi obavljaju administrativne poslove. Motiviramo ih na taj način da im pružimo iskustvo s kojim bi kasnije mogli imati prednost pri zapošljavanju. Naime, volonterstvo ne mora biti povezano sa socijalno osjetljivim skupinama. Može se volontirati i u radu sa životinjama, ili na poslovima koji vas zanimaju i želite steći nekakvo iskustvo u njima poput primjerice digitalnih tehnologija. U tome leži dubina i vrijednost volontiranja. Volontirati se može svugdje, rekla je Ivana Toncer.