Umirovljenici i radnici koji izbjegavaju plaćanje poreza našli su se pod povećalom Porezne uprave Republike Hrvatske koja je najavila stroge i detaljne kontrole. Naime, građani su u većini slučajeva obvezni prijaviti inozemne mirovine, nevezano da li na njih moraju platiti porez ili ne. Dvije najveće skupine koje podliježu oporezivanju inozemnih dohodaka su umirovljenici te radnici na radu u inozemstvu, koji nisu odjavili svoje prebivalište u Hrvatskoj i ispisali se iz Registra poreznih obveza.
Kako prenosi Porezna uprava, prijava je potrebna neovisno o iznosu primanja i neoporezivosti. Oni koji su možda državi ostali dužni, također se mogu prijaviti dobrovoljno i na taj način izbjeći sankcije.
Svaka fizička osoba koja je rezident Republike Hrvatske te ostvaruje primanja izravno iz ili u inozemstvu, dužna je u propisanom roku prijaviti se u svojoj poreznoj ispostavi, sukladno prebivalištu ili uobičajenom boravištu. Dakle, građani trebaju prijaviti inozemne primitke, neovisno o visini iznosa, kao i činjenici da li je primitak oporeziv ili nije te da li je na isti već plaćen porez u inozemstvu.
POREZNA UPRAVA RASPOLAŽE PODACIMA O MIROVINAMA IZ OVIH ZEMALJA
S obzirom da Porezna uprava RH raspolaže s podacima o mirovinama iz Kanade, Kine, Luksemburga, Makedonije, Maroka, Mauricijusa, Njemačke, Omana, Poljske i San Marina, njih nije potrebno prijavljivati. Riječ je o mirovinama iz zemalja koje se sukladno ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s tim državama ne mogu oporezivati i u Hrvatskoj.
Poziv je prvotno objavljen na web stranici Porezne uprave 21. prosinca 2021. godine, a kako je napisano u objavi, temeljem razmjene podataka između Porezne uprave RH i poreznih tijela drugih država o ostvarenim primicima hrvatskih rezidenata, uočeno je da određeni broj građana nije ispunio svoju obvezu i prijavio inozemne primitke.