Bjelovarsko – bilogorska županija, Grad Bjelovar i Ogranak Matice hrvatske u Bjelovaru održali su u petak 24. lipnja na Spomen području Lug obilježavanje spomena na hrvatske žrtve jugo – komunističkog boljševizma pogubljene u poraću 1945. godine.
Podsjetimo, godine 1992., u šumi Lug pronađeno je sedam jama u kojima je bilo 228 ljudskih kostura. Iste godine u rujnu, na gubilištima šume Trnovka pronađeno je 65 kostura.
S istraživanjima nemilih događaja u Lugu i popisivanjem žrtava, prva je započela ovdašnja Matica hrvatska.
– Spomen područje u Lugu simbol je žrtve poraća Drugog svjetskog rata. U lipnju 2006. godine ovdje je završena zajednička grobnica, čime je osigurano trajno počivalište žrtvama čiji su posmrtni ostaci u grobnicu položeni 28. lipnja 2006. Tada je naime žrtvama otkriveno i spomen obilježje. U Bjelovarsko – bilogorskoj županiji prikupljena su saznanja od 71 gubilištu i to s nepoznatim brojem grobnih jama. Sve ovo govori o okrutnosti vremena i brojnim žrtvama koje su stradale u tom razdoblju. Naš zadatak je da se zločini nikada ne zaborave i da na odgovoran način zajedno gradimo budućnost, poručio je u svome govoru Vedran Milić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru.
Pronađene žrtve u Lugu bile su s područja Bjelovarsko – bilogorske županije, zatim Koprivničko – križevačke, Sisačko – moslavačke, Požeško – slavonske te Virovitičko – podravske.
– Ovo mjesto svake godine posjećujemo u isto vrijeme, a sve kako bismo komemorirali žrtve i uvijek poslali, manje – više istu poruku. Prije dva dana smo obilježili Dan antifašističke borbe, no događaji u Lugu nemaju veze s time, već s ideologijom. To jasno treba reći i istaknuti. Antifašizam je pokret protiv fašizma u cijeloj Europi, dok je komunizam čista ideologija koja je počinila ovakve strahote. Nažalost, ovdje su završili ljudi koji su bili na drugoj strani, koji vrlo vjerojatno nisu učinili ništa loše, no i da jesu, onda se za te postupke ide pred sud, a ne strojnicu, kazao je Dario Hrebak, bjelovarski gradonačelnik, dodavši kako ispravnog čovjeka čini mir i dobro.
Kao izaslanik Andreja Plenkovića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske, komemoraciji je prisustvovao i bjelovarsko – bilogorski župan. Istaknuo je kako se o žrtvama komunističkog režima šutjelo dugi niz godina.
– Iskazivanje pijeteta prema žrtvama ovog stravičnog zločina je naša obveza. Strašno je uopće zamisliti kako je netko ubijen bez prava na obranu, smaknut i bačen u jamu kao zvijer. Pitam se, kako se obiteljima može i smije uskratiti pravo na istinu, kao i pravo da znaju gdje se nalaze posmrtni ostaci njihovih najmilijih? Slične rane otvorene su i tijekom Domovinskog rata, pa Hrvatska tako još uvijek traga za 1 500 nestalih osoba. Zločini se ne mogu opravdati ničime, kao ni sustav koji je sve to dopustio. Za ove zločine nitko nije odgovarao, što je jako teško prihvatiti. Kršćanski je oprostiti, ali ljudski i ispravno ne zaboraviti, smatra župan Marko Marušić.
Članovima Matice hrvatske koji su godinama vrijedno i odgovorno radili na istraživanju događaja u Lugu, zahvalio je načelnik Općine Štefanje, ovog puta u ulozi izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora.
– Nesretni Drugi svjetski rat jedan je od najtamnijih povijesnih događaja u ljudskoj povijesti. Isto tako, može nam biti i jako dobar primjer da vidimo što se događa kada čovjek želi zauzeti mjesto koje mu po naravi ne pripada. To je mjesto gospodara života i smrti. Egzekutori su ovdje, u svome bezumlju željeli postati upravo takvi gospodari. Ukoliko događaj promatramo iz perspektive trenutka, možda su u tome i uspjeli, no gledajući iz perspektive povijesti, tada su od toga bili jako, jako daleko, zaključio je Silvestar Štefović.
Nakon odavanja počasti i prigodnih govora, uslijedila je Sveta misa koju je predvodio bjelovarsko-križevački biskup mons. Vjekoslav Huzjak.