Povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, u četvrtak 7. travnja u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji održana je sjednica Savjeta za zdravlje Županijske skupštine. Riječ je o savjetodavnom tijelu, osnovanom ponajprije radi davanja mišljenja za plan zdravstvene zaštite županije te predlaganja mjera za ostvarivanje dostupnosti i kvalitete zdravstvene zaštite na području BBŽ.

– Na današnjoj sjednici napravili smo upoznavanje članova savjeta, kojeg čine vodeći ljudi pojedinih zdravstvenih resora Bjelovarsko – bilogorske županije. Jedan od glavnih prioriteta je ukazivanje na određene nedostatke, probleme i poteškoće, u cilju rješavanja istih. Konačni doseg je podizanje kvalitete zdravstvene zaštite na nivou cijele Bjelovarsko – bilogorske županije koja po pitanju vodećih bolesti ne odskače puno od ostalih. Na prvom mjestu definitivno su kardiovaskularne bolesti, nakon kojih slijede tumorske, rekao je Vedran Omerhodžić, predsjednik Savjeta za zdravlje BBŽ i dr. med. spec. hitne medicine Opće bolnice Bjelovar.
Tijekom održavanja sjednice uočeni su određeni nedostaci na području primarne zdravstvene zaštite, dok se također veliki broj stanovnika ruralnih sredina liječnicima javlja relativno kasno i u bolnički sustav ulaze s uznapredovanim fazama određene bolesti.
– Bez obzira na popuštanje epidemioloških mjera, situaciju s koronom moramo pažljivo promatrati. S daljnjim popuštanjem pandemije, mi ćemo se otvarati prema van, provoditi sve više akcija i programa. U ovom trenutku najviše smo fokusirani na analizu i obradu svih problema i potreba u zdravstvu, zaključuje Omerhodžić.
Nakon završetka prve sjednice savjeta, na paviljonu u glavnom gradskom parku održana je akcija besplatnog mjerenja tlaka i razine šećera u krvi za građane.

– Zdravlje je najvažnija stvar na svijetu, a toga postanemo svjesni tek dok ga izgubimo. Od samog početka pandemije, naši zdravstveni djelatnici u svoj rad ulažu maksimalni napor. Zaista se nadamo da sada dolaze neka bolja vremena. Povratak u normalnu, svakako će nas vratiti starim aktivnostima i boljim uvjetima rada. Na današnjoj smo se sjednici dotakli mnogih tema, ponajviše problema koji muče naš zdravstveni sustav, a prostora za poboljšanje i napredak imamo. Konkretno, razgovarali smo o palijativnoj skrbi, STEMI standardu, opremanju bolnice, specijalizacijama i mogućnostima kako Bjelovarsko – bilogorska županije za mlade liječnike svoje područje može učiniti što privlačnijim. Ove godine imamo ukupno 12 studenata medicine koji su ostvarili pravo na stipendiju u iznosu 3 000 kuna mjesečno. Uskoro ćemo s tim studentima razgovarati i vidjeti što sve možemo učiniti za njihov ostanak u našoj županiji, rekla je Marija Jungić, zamjenica bjelovarsko – bilogorskog župana.
