U ponedjeljak 29. travnja u Bjelovaru je održana uvodna konferencija projekta Vrtići po želji roditelja u okviru poziva za dodjelu bespovratnih sredstava Unapređenje usluga za djecu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, financiranog iz Europskog socijalnog fonda, operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 13.897.038,68 kuna. Tražena su bespovratna sredstva u 100% iznosu ukupne vrijednosti projekta, što je i odobreno. U partnerstvu s DV Bjelovar, DV Bubamara, DV Ciciban, DV Osmijeh i DV Pinokio ovim projektom unaprijedit će se dosadašnji načina rada vrtića uvođenjem dvije nove usluge produljenog boravka i poslijepodnevnog rada s ciljem usklađivanja poslovnog i obiteljskog života.
Konferenciji je prisustvovao i bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak sa suradnicima, koji je kazao kako je upravo Bjelovar među top tri hrvatska grada po povlačenju sredstava za ovaj program, a naglasio je i kako je ovo projekt u koji su uključeni svi gradski vrtići – bilo gradski ili privatni.
– Važno je napomenuti i kako 2. svibnja s radom počinje popodnevna smjena u vrtićima, što je svakako korisno, ne samo korisnicima već i novim zaposlenicima vrtića – zasad je to njih 37, a krajem ljeta bi se taj broj mogao povećati na čak 50 novih stručnjaka i radnika u bjelovarskim vrtićima.
Gradonačelnik Hrebak kazao je koliko je djece prijavljeno na nove programe, a i što konkretno oni znače.
– Trenutno je ukupno upisano 93 djece, od čega 40 u produljenom boravku i 53 u poslijepodnevnom radu vrtića, a bitno je napomenuti kako je za upis u produljeni boravak i poslijepodnevni rad ostalo slobodnih još 47 mjesta.
Što je programa tiče, ovo nije samo popodnevna smjena, radi se i o produženom boravku i o maloj školi. Također, ovaj cjelokupni projekt je potpuno financiran iz Europskog socijalnog fonda te je za roditelje besplatan, poručio je Hrebak te istaknuo:
– Gotovo 14 milijuna kuna je ogroman novac koji će se potrošiti i uložiti u vrtiće u sljedeće dvije godine, a omogućiti će roditeljima koji rade u smjenama da svoju djecu ostavljaju u vrtićima, zaključio je gradonačelnik.
Svako dijete je dobilo priliku da se uključi u program ranog i predškolskog odgoja kroz ovakav oblik rada. U ovom projektu su i djeca koja nisu pohađala nijedan program ni imala prednost prilikom upisa, kazala je Senka Ivanušec iz dječjeg vrtića Ciciban i dodala:
– Mi imamo dva poslijepodnevna programa; to su poslijepodnevni rad i produljeni boravak u obliku jedne opće radionice. Što se pak veličine grupa tiče, u jednoj skupini će biti 13 djece, a u drugoj 8 jer smo predvidjeli i djecu s teškoćama u razvoju, naglasila je Ivanušec te je istaknula kako je ovim projektom također predviđeno i nabavljanje nove didaktičke opreme za vrtić.
Iz dječjeg vrtića Osmijeh poručuju kako je ovaj program namijenjen prvenstveno djeci koja do sad nisu imala priliku pohađati vrtić, međutim otvoreni su i za djecu koja već jesu u vrtiću.
Oni će također provoditi poslijepodnevni rad i produženi boravak, a od listopada će i predškola biti obuhvaćena ovim projektom.
Iz vrtića ističu kako je trenutno 18 djece prijavljeno u poslijepodnevnom radu i 10 djece u produženom boravku.
Gradski vrtić ima poslijepodnevni rad od 11 do 21 sat te kraći program u objektu Alojzija Stepinca. U ovom trenutku imamo u poslijepodnevnom radu 12 djece, u kraćem programu 10, a očekujemo još oko 30-ak djece vezano uz program Sigurno u školu, program predškole i vezano uz senzorni program, kazala je Anna Lauš, ravnateljica dječjeg vrtića Bjelovar, koja ističe kako u poslijepodnevni rad nisu uključene jaslice.