Članice Udruge žena Gudovac ponovno su pripremile predivnu, ispunjenu i sadržajnu večer, ovog puta u Gradskom muzeju Bjelovar gdje je večeras svečano počela manifestacija „Rapsodija svile i čipke“.
Ova vikend manifestacija traje od petka 6. do nedjelje 8. svibnja i obuhvaća nekoliko programa, večerašnje otvorenje izložbi „Grad na svili“ i „Nit vodilja čipke u Gudovcu“ te nedjeljnu dječju predstavu, modnu reviju, nastup gudačkog ansambla Glazbene škole Vatroslava Lisinskog i predstavu za odrasle.
Tijekom sva tri dana, posjetitelji će moći kupiti rukotvorine, dok će sav prihod biti namijenjen Dječjem odjelu Opće bolnice Bjelovar. Ova manifestacija zamišljena je kao događaj koji će godinama poprimati sve veći obim.
– Svila se nekada proizvodila u Bjelovaru, kada je carica dala proglas da se zasade dudovi. Dakle, to je kulturna baština grada Bjelovara na koju moramo podsjećati javnost i čuvati je. Na oslikane marame smo uvrstile prepoznatljive motive grada i one mogu biti predivan poklon. Tu je i tradicijska čipka koja se jednako upliće u nakit, odjevne predmete, čvrsta je i trajna, ističe Vesna Belošević, predsjednica Udruge žena Gudovac.
Večerašnje otvorenje dodatno je obogatilo predavanje Irene Šabarić, profesorice s Tekstilno – tehnološkog fakulteta Zagreb, kratko predavanje Tomislava Matića, kustosa Gradskog muzeja Bjelovar, osvrt Vesne Belošević na izradu čunčane čipke, nastup gudačkog ansambla Glazbene škole Vatroslava Lisinskog Bjelovar i osvrt Nade Makar o 30 godina rada oslikavanja svile.
– Oslikavanjem svile se bavim jako dugo, još od vremena kada nije bilo jednostavno doći do podataka kako se to točno radi. Uporno radeći i pokušavajući, uspješno sam usavršila zanat kojim se bavim i dalje. Danas se boja, svila i sav potreban pribor nabavlja bez problema. Moje marame su svevremenske i zaista su nosive u raznim prilikama, od svečanih do svakodnevnih, poručila je gospođa Nada Makar.
Žene iz Gudovca prvotno su krenule s izradom čipke na svojim sakoima, uslijedili su nakit i odjevni predmeti. Čunčana čipka je iz novijeg vremena i potječe iz Irske, a u udruzi se čipkom bavi svega pet članica.
– Ostale također znaju raditi s čipkom, ali se s njom ne bave jako puno. Nadam se da ćemo imati sreće u potrazi za novim, mlađim naraštajima, djevojkama i ženama koje će biti zainteresirane za izradu rukotvorina, kako bi ta vještina živjela i dalje, poručila je jedna od članica Udruge žena Gudovac.
Gostujuća profesorica sa zagrebačkog Tekstilno – tehnološkog fakulteta inače je rodom iz Bjelovara, a cijelu svoju karijeru posvetila je upravo dizajnu tekstila i odjeće.
– Posjetiteljima sam večeras govorila o svili kao tkanini, istaknula nekoliko crtica iz povijesti i najzanimljivije činjenice. Jedna od njih je ta da su žene u Drugom svjetskom ratu od odbačenih svilenih padobrana izrađivale haljine. Zbog redukcije i štednje, svile nije bilo, rekla je profesorica Irena Šabarić.
Ispred Grada Bjelovara, okupljene je pozdravio zamjenik gradonačelnika te otvorio izložbu.
– Želim se zahvaliti članicama Udruge žena Gudovac koje su nam omogućile i priuštile ovu rapsodiju. One su vrijedne ruke koje nesebično i s puno entuzijazma sudjeluju u brojnim manifestacijama Grada Bjelovara, a svojom kreativnošću nas potiču da budemo još bolji i da Bjelovar učinimo još ljepšim i ugodnijim, poručio je zamjenik Igor Brajdić.
U nastavku donosimo program za subotu i nedjelju.
Ulaz u muzej je besplatan.
SUBOTA 7. svibnja
– 10,00 – 17,00 sati: izložba „Grad na svili“ i „Nit vodilja čipke u Gudovcu“
NEDJELJA 8. svibnja
– 10,00 – 17,00 sati: izložba „Grad na svili“ i „Nit vodilja čipke u Gudovcu“
– 11,00 sati: dječja predstava „Dabrov čamac“ (izvode Mali Gudovčani)
– 16,00 sati: modna revija „Rapsodija svile i čipke“ uz zvukove filmske muzike koju izvodi gudački ansambl Glazbene škole Vatroslav Lisinski Bjelovar
– 17,00 sati: predstava „Život je lutrija“ izvode Gudovčanke