Spomen ploču otkrio je voditelj UŠP Bjelovar Ivan Cug, dipl.ing.šumarstva
Povodom 90. godišnjice rođenja, u ponedjeljak 17. prosinca na zgradi Uprave šuma podružnice Bjelovar, otkrivena je spomen ploča istaknutom stručnom djelatniku mr. sc. Božidaru Tomičiću, dipl.ing.šum. koji se tijekom četiri desetljeća šumarskog djelovanja od Like, Slavonije i Bilogore, uvijek isticao predanim radom na unapređenju znanstvenog i tehničkog opismenjavanja šumarskih djelatnika i uvođenju nove tehnike i tehnologije u hrvatsko šumarstvo.
Spomen ploču postavilo je Hrvatsko šumarsko društvo Ogranak Bjelovar u suradnji sa UŠP Bjelovar.
Prigodom otkrivanja spomen ploče istaknuto je da je Božidar Tomičić bio veliki čovjek koji je iznad svega volio svoju Domovinu i njoj podario sebe i svoje djelo, a nosio je u sebi Tagorinu poruku: „Domovino, želim te obožavati radom“.
Više o Božidaru Tomičiću rekla je predsjednica HŠD ogranka Bjelovar Martina Pavičić.
– Životni put Božidara Tomičića započeo je 1928. godine u Vencu Mrežničkom kraj Duge Rese, gdje se rodio i proveo djetinjstvo. Osnovnu školu pohađao je u Donjem Zvečaju, a mušku realnu gimnaziju u Karlovcu, nakon koje upisuje studij šumarstva na Poljoprivredno-šumarskom fakultetu u Zagrebu gdje je 1952. godine i diplomirao. Od samog početka svoje radne karijere bavio se istraživanjima i poslovima na iskorišćivanju šuma, pa je uz posao nastavio studij, te 1981. godine i magistrirao na Šumarskom fakultetu u Zagrebu obranivši rad pod naslovom “Komparativno istraživanje izvlačenja prostornog drva u prigorskobrdskim uvjetima”. Rad u šumarskoj struci započeo je kao pripravnik u ŠG „Javornica“ u Ogulinu, a zatim odlazi u Slavoniju gdje neko vrijeme radi kao upravitelj Šumarije Vrbanja, a zatim postaje rukovoditelj Tehničke službe i iskorištavanja šuma u ŠG „Spačva“ Vinkovci. 1963. god. prelazi u ŠG „Daruvar“ na mjesto rukovoditelja iskorištavanja šuma. Zbog spajanja gospodarstava, 1964. god. odlazi u ŠG „Mojica Birta“ Bjelovar gdje najprije radi na mjestu referenta iskorištavanja šuma, a zatim i kao rukovoditelj Proizvodno-komercijalnog sektora. Nakon osnivanja JP „Hrvatske šume“, 1991. godine odlazi na mjesto rukovoditelja Razvojno-planske službe pri Direkciji u Zagrebu na kojem ostaje do odlaska u mirovinu 1995. god. Kao mladi šumar našao se u Slavoniji i upoznao mentalitet i način življenja u njoj, upravo onakvu šumu o kojoj Josip Kozarac kaže: „Kad god sam prošao tom šumom, svaki put sam nešto novo vidio, nešto novo naučio; nije ona crna gluha, mrtva, kakono se izdaleka na obzorju crta i prikazuje, nego u njoj diše život i svijet izvoran, naravan, gdje kao nigdje priroda uprav naočigled stvara i njišti, nagađa i popravlja.“ Ta i takova šuma bila mu je spoznaja i poticaj za sve ono što će kasnije odrediti njegov životni put. Tijekom svoga rada posvetio se uvođenju mehanizacije i razvoju novih tehnologija, organizacije i metoda rada u iskorišćivanju šuma, te stvaranju boljih radnih i životnih uvjeta za šumarske radnike, što je dovelo do izrazitog povećanja produktivnosti rada. Izradio je norme radova u iskorišćivanju šuma koje se primjenjuju već četiri desetljeća u šumarstvu sjeverozapadne Hrvatske. Bio je organizator i sudionik svih natjecanja šumarskih radnika u razdoblju od 1964. do 1995. godine. U ŠG „Mojica Birta“ Bjelovar organizirao je osnivanje i rad Prototipno proizvodne radionice, gdje je izrađeno više originalnih traktorskih priključaka za radove u uzgajanju i iskorišćivanju šuma. Inicijator je i sudionik izradbe prvog hrvatskog zglobnog traktora „Ecotrac“.
Pavičić je također istaknula da je Božidar Tomičić bio glavni urednik edicije „Slavonski hrastici“, tiskane u Zagrebu 1996. godine. Autor je brojnih stručnih članaka i rasprava. Zbog svog istaknutog inventivnog rada u šumarstvu, primio je brojna priznanja i nagrade. 1981. godine proglašen je kao istaknuti inventivni radnik Hrvatske i Jugoslavije, a 1989. godine dobiva godišnju nagradu Narodne tehnike Hrvatske za širenje tehničke kulture. Dobitnik je državne nagrade tehničke kulture »Faust Vrančić« za životno djelo koju mu je 1993.godine dodijelilo Ministarstvo kulture i prosvjete RH za ukupnu djelatnost u razvoju tehničke kulture, izuzetne rezultate u unapređenju znanstvenog i tehničkog opismenjavanja, te razvitku tehnologije i tehničkog stvaralaštva. Bio je vrlo aktivan član Hrvatskog šumarskog društva i za vrijeme službovanja i u mirovini.
O Božidaru Tomičiću kao svojem djelatniku govorio je i prvi direktor J.P. Hrvatske šume, Josip Dundović, dipl.ing.šum., koji je rekao da je Tomičić bio čovjek kojemu ništa nije bilo teško raditi, i uvijek je govorio: „Svačije pojedinačno djelo je samo dio zajedničkog čina.“
Prema riječima prvog direktora J.P. Hrvatske šume Josipa Davidovića, životni i radni put Božidara Tomičića bio je više od četrdeset godina druženja sa šumom i ljudima vezanim uz šumu i radovima u njoj.
– Uočivši, a i proživljavajući teške uvjete rada na šumskim radovima, želio ih je mijenjati i poboljšati. Svojim pristupom problemima i animiranjem suradnika uspio je ostvariti svoje zadane ciljeve.
Spomen ploču otkrio je voditelj UŠP Bjelovar Ivan Cug, dipl.ing.šumarstva, koji je tom prigodom rekao:
– Ova spomen ploča je samo mali znamen kojim mu zahvaljujemo za sva dobra djela koja je učinio kroz četiri desetljeća neumornog rada u šumarskoj struci, za njegovu iskrenost, skromnost, nesebičnost i dobrotu koju nam je podario. Hvala mu na njegovoj neizmjernoj ljubavi prema šumi i Domovini. U srcima svih koji su poznavali Božu Tomičića i imali čast s njim surađivati, ostala je trajna uspomena i neizbrisivo sjećanje, a želja nam je da ova spomen ploča posluži onima koji za njega znaju da ne zaborave, a oni koji ne znaju da saznaju.
„Zbogom ostaj, lijepa zemljo, ja te više ne trebam, ja idem u svoj kraj, u svoj rod, da potrošim ono, što sam u tebi ubrao! „
J. Kozarac „Tena“