U utorak 16. lipnja u Gradu Bjelovaru osnovana je bjelovarska zadruga BILOGORSKA KOŠARA koja će u rujnu mjesecu otvoriti i trgovinu autohtonih proizvoda domaćih malih proizvođača. Zadruga je okupila poljoprivrednike i branitelje koji se bave proizvodnjom domaćih proizvoda.
–Ideja oko osnivanja zadruge rodila se prije korona krize, a ona nas je dodatno potaknula da cijeli proces ubrzamo. Građani su se u ovoj situaciji puno više okrenuli domaćim proizvodima. Putem zadruge se želimo ujediniti i zajedničkim snagama boriti s preprodavačima robe. Ovako ćemo se na tržištu moći pojaviti zajedno i pritom ispunjavati sve pravne i ostale uredbe. Kupci će putem naše trgovine moći dolaziti do domaćih i provjerenih proizvoda. Na gradskoj tržnici primjećujem sve više mlađih kupaca i to me jako veseli. U zadrugu namjeravamo uključiti i domaće proizvođače sira, mesa, vina i sl. Jednostavno rečeno, to bi trebala biti domaća bilogorska „kuća“ s autohtonim proizvodima. Model zadruge je preslikan od nekih drugih okolnih zemalja, on odlično funkcionira i vjerujem da će tako biti i kod nas, rekao je Nenad Horvat, jedan od inicijatora osnivanja bjelovarske zadruge „Bilogorska košara“.
Bolji plasman proizvoda očekuje i upravitelj zadruge Bilogorska košara, Dario Mustač.
– Bavim se uzgojem aronije i nadam se da će kroz zadrugu plasman proizvoda biti malo olakšan, no i dalje će biti puno posla oko svega, prvenstveno zato jer je tržište veliko. Najvažnija je količina i kvaliteta ploda, kao i sloga unutar zajednice. Članovi zadruge su OPG-ovci, odnosno proizvođači. Glavna ideja je prodaja iz vlastite proizvodnje. Ministarstvo hrvatskih branitelja nudi mjere koje se tiču financiranja, pa ćemo vidjeti što se po tom pitanju može učiniti, rekao je Dario Mustač.
Uzgajivač aronije Mladen Čukman vjeruje da će na tržištu opstati samo ozbiljni proizvođači.
– Aroniju uzgajam na površini od dva hektara. Jedan hektar je pod navodnjavanjem i zaštitnim mrežama, a drugi je posađen zbog povećanja ekonomske vrijednosti gospodarstva, odnosno mjere 631. Imamo tri i pol tisuće biljaka koje su se dobro razvile, stoga ove godine očekujemo jako dobar urod. Najvažnije je da vrijeme bude na našoj strani. Tržište je zasićeno, no mislim da se lagano raščišćava. Vjerujem da će na tržištu opstati samo ozbiljni proizvođači. Korona nam nije pretjerano ugrozila poslovanje. Ideja oko osnivanja zadruge je hvalevrijedna i vjerujem da ćemo u cijeloj toj priči uspjeti, poručio je Čukman.
U ime Grada Bjelovara, podršku bjelovarskim proizvođačima u osnivanju zadruge dao je i zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
– Drago mi je da polako ostvarujemo ono o čemu svi u zadnje vrijeme pričaju, a to je ujedinjavanje proizvođača. Ideja o osnivanju zadruge rodila se prije otprilike godinu, godinu i pol dana. Bit ćemo među prvima u Republici Hrvatskoj i ponovno ćemo pokazati da se dobre i vrijedne ideje mogu ostvariti. Grad Bjelovar će ovakve ideje uvijek podržati. Prostor zadruge će biti u samom centru grada i bit će odličan, iako u funkciji nije bio posljednjih dvadesetak godina, odnosno služio je kao skladište. Riječ je o bivšoj Gavrilovićevoj mesnici, prekoputa današnjeg kafića Carpe Diem. U ovo sve moramo krenuti bez straha i vjerujem da ćemo u ostvarenju ideje svi zajedno uspjeti, poručio je Brajdić.
Također, jedan od inicijatora osnivanja bjelovarske zadruge Bilogorska košara je Željko Ledinski, vlasnik Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva u Kovačevcu, općina Rovišće.
– U Austriji smo imali prilike vidjeti kako funkcioniraju njihovi tzv. seljački dućani koji se nalaze na ekskluzivnim mjestima, primjerice tik do katedrale, nekih važnih ustanova i slično. Ti dućani su istovremeno i podrška turizmu, razvoju lokalne sredine, proizvođačima, kao i kupcima koji mogu računati na prave, domaće proizvode. Kroz našu zadrugu ćemo imati gotove proizvode, sve što se na našim prostorima proizvodi, od voća, povrća, mlijeka, sireva, meda, mesa i slično. To će u Bjelovaru biti novitet i gledajući situaciju nakon korona krize, ljudi su sve više u potrazi za lokalnim proizvodima, istaknuo je Ledinski.
Veliku podršku bjelovarskim proizvođačima i braniteljima u osnivanju zadruge dao je i pomoćnik ministra Dinko Tandara u ime Ministarstva hrvatskih branitelja.
– Iznimno mi je drago da je napokon zaživjela inicijativa pokretanja Braniteljske zadruge u Bjelovaru. Ministarstvo hrvatskih branitelja financijski pomaže i potiče osnivanje takvih zadruga. Na moju podršku i pomoć uvijek možete računati, dokle god ću biti u Ministarstvu hrvatskih branitelja. U Branimirovoj ulici u Zagrebu već je pripremljen jedan takav dućan zadruge koji bi uskoro trebao krenuti sa radom, rekao je Tandara.
Uz Grad Bjelovar, pomoć i podršku bjelovarskim zadrugarima dala je i tvrtka Komunalac d.o.o.
– Cijenu najma na bjelovarskoj tržnici Komunalac nije podizao od 2000. godine, jer uvijek gledamo kako izaći u susret našim OPG-ovcima i domaćim proizvođačima. Braniteljska zadruga je odlična ideja i mislim da smo na jako dobrom početku, ali sve se to nadalje mora razvijati na pametan način. Moramo biti ponosni na naše domaće proizvode, moramo im dati podršku i što bolje ih plasirati. Komunalac će vam u svakom slučaju stajati na raspolaganju, zaključio je Josip Heged u ime tvrtke Komunalac d.o.o.