Vjerojatno ste posljednjih godinu dana naišli na neki promo materijal ili čuli i vidjeli reklamu projekta “Odvoji po boji” koji je provodio Grad Bjelovar zajedno s osam općina partnera – Velikim Trojstvom, Rovišćem, Novom Račom, Severinom, Kapelom, Zrinskim Topolovcem, Velikom Pisanicom i Šandrovcem. Ne čudi to jer je za potrebe projekta u vrijednosti od 1.411.103,79 kuna, od čega je iz Kohezijskog fonda sufinancirano 1.199.438,22 kuna, odnosno 85% prihvatljivih troškova, otisnuto gotovo 100.000 letaka, brošura i slikovnica za najmlađe, objavljen niz tekstova na lokalnim internetskim portalima odnosno publicirano stotine televizijskih i radijskih reklama, a napravljena je i internetska stranica projekta, kao i aplikacija za iOS i Android sustave.
S obzirom da se bližimo kraju projekta, koji službeno završava 13. prosinca 2019., popričali smo s gradonačelnikom Grada Bjelovara Darijom Hrebakom.
Gospodine Hrebak, Grad Bjelovar potvrdio je još jednim projektom kako je među vodećim gradovima u Hrvatskoj po pitanju provedbe projekata financiranih sredstvima Europske unije.
Da, ovo je još jedan u nizu projekata koje provodimo uz pomoć novca Europske unije, u ovom slučaju iz Kohezijskoga fonda. Inače, Grad Bjelovar je u protekle dvije i pol godine, napravio velik iskorak kada je korištenje novca iz europskih fondova u pitanju, ali i nacionalnih. To je izuzetno važan segment u upravljanju Gradom. Grad Bjelovar je samo u 2019. godini prijavio 24 nacionalna projekta ukupne vrijednosti 20.148.579,15 kuna, od čega se od nadležnih Ministarstava tražilo sufinanciranje u iznosu od 15.368.120,18 kuna, a u ovom trenutku je odobreno bespovratnih sredstava u iznosu od 10.705.597,48 kn. Također, u 2019. godini, odobreno je sedam projekata koji su prijavljeni u 2018. godini, a odnose se na projekte energetske obnove javnih zgrada. Za samo te projekte odobreno je 13.270.674,21 kuna sufinanciranja iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Prijavljena su i tri projekta za financiranje iz Europskog socijalnog fonda, ukupne vrijednosti 11.758.488,98 kuna, a za koje se još čekaju rezultati. Do kraja godine, Grad planira prijaviti još 14 projekata na energetsku obnovu zgrada u javnom sektoru za sufinanciranje iz Europskog fonda za regionalni razvoj, predviđene ukupne vrijednosti od oko 50 milijuna kuna, pri čemu će točan iznos biti poznat nakon što se završi s izradom glavnih projekata energetskih obnova za svih 14 objekata.
Gledajući posljednje dvije i pol godine, dakle dio 2017., 2018. i 2019. Grad je prijavio ukupno 120 projekta, od čega je čak 74 odobreno za sufinanciranje. Ukupna vrijednost tih projekata je 213.921.552,19 kn, a odobreno je sufinanciranje u iznosu od 104 milijuna kn. Puno je to brojeva, no smatram da oni govore sami za sebe i dokaz su da radimo dobro. Imamo dobar EU tim koji gotovo danonoćno radi na prijavi pojedinih projekata. Rezultati toga rada su vidljivi.
Kako ste zadovoljni provedbom ovog projekta?
Ponosan sam na sugrađane kako su izuzetno pozitivno reagirali na cjelokupan projekt te koliko su aktivno sudjelovali u provedbi. Održivo gospodarenje otpadom je iznimno bitna tema, i to ne samo kod nas već na globalnoj razini. Mi smo okrenuti lokalnom djelovanju, a opet razmišljamo globalno, da parafraziram poznatu poduzetnicu Estee Lauder. Vjerujem kako smo i mi putem projekta “Odvoji po boji” pridonijeli tomu. Cilj projekta bio je osvijestiti građane s područja Grada i osam okolnih općina o važnosti odgovornog postupanja s komunalnim otpadom. S obzirom da svi znamo da se neke stvari uče od malih nogu, moram spomenuti vrtićku djecu koja su jako dobro reagirala na te teme i vrlo im se svidjela slikovnica koju smo podijelili u sklopu projekta, a u kojoj postoje upute kako, od onoga što često smatramo otpadom, možemo napraviti korisne stvari u kućanstvu. Vjerujem da mnogo toga nisu znali ni njihovi roditelji te da će ubuduće zajednički razmisliti prije nego bace staklenku, plastičnu bocu i slično. Osim što će na taj način pomoći okolišu u kojemu žive, razvijat će i svoju kreativnost tako da ovaj projekt doista ima različite, pozitivne učinke na sve nas.
Vrlo aktivno je bilo zadnjih godinu dana po tome pitanju.
Provedeno je 48 javnih obrazovnih tribina, angažirani su stručnjaci koji su vodili i sudjelovali na tribinama obrađujući teme o važnosti odgovornog postupanja s komunalnim otpadom s posebnim naglaskom na sprečavanje nastanka otpada, pravilno odvajanje otpada u kućanstvima, kućno kompostiranje i ponovnu uporabu predmeta, čime bi se smanjila količina otpada odloženog na odlagalište.
Ono što me još više veseli je kako se u projekt uključilo pet osnovnih škola s područja Grada Bjelovara te škole Veliko Trojstvo, Kapela, Rovišće, Pisanica, Nova Rača, kao i vrtići, jer osnovni cilj je bila edukacija. Stoga vjerujem kako će novi naraštaji postupati prema prirodi odgovornije nego što smo mi to činili posljednjih 30-ak godina.
Projekt Odvoji po boji završava 13. prosinca. Što nakon njega?
Odvoji po boji kod nas završava samo službeno. U principu, ciljevi toga projekta ne završavaju jer mislim da još puno moramo raditi. Puno se toga napravilo u posljednje vrijeme, no pojedini građani još nisu svjesni značenja i potrebe odvajanja otpada i to moramo ispraviti. Naravno, velik dio kolača odrađuje i gradska tvrtka Komunalac, a Grad Bjelovar tu je kao potpora. Moram spomenuti kako od 2016.godine imamo reciklažno dvorište u središtu grada u koje građani besplatno mogu donositi manje količine različitog otpada. Dakle, od papira, žarulja, metalnog otpada, limenki, starih baterija i akumulatora, rabljenog jestivog i motornog ulja do glomaznog otpada, elektroničkog otpada, fluoroscentnih cijevi i žarulja i sličnoga. Dvorište jako dobro posluje, a pred završetkom nam je i izgradnja drugog reciklažnog dvorišta u sklopu odlagališta otpada Doline. Taj projekt također je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda i to s 4,5 milijuna kuna, odnosno sa 70,28% od ukupnog iznosa. Ukupna vrijednost projekta je 6.624.616,01 kn. Provedbom projekta u prvoj godini rada, nakon ishođenja uporabne dozvole u novom će se reciklažnom dvorištu moći odvojeno prikupiti 1100 tona komunalnog otpada, što iznosi 7,94% prikupljenog komunalnog otpada na razini Grada. Vjerujem da će reciklažno dvorište dodatno osvijestiti građane o potrebi razvrstavanja otpada i promijeni dosadašnjih navika. Za kraj, napomenut ću samo da ni tu nije kraj razmišljanju i djelovanju vezano uz očuvanje našega okoliša. Reciklažno dvorište, s kojim će u budućnosti upravljati tvrtka Komunalac, samo je dio budućeg Centra za recikliranje otpada. Centar će činiti još i sortirnica za odvojeno prikupljeni otpad te kompostana za biološku komponentu komunalnog otpada.