Na nedavno održanoj skupštini Udruge voćara i povrćara Dar Bilogore govorilo se o trenutno najvažnijim temama, poput izgradnje hladnjače, skladišno – prodajnog centra na području Bjelovarskog sajma u Gudovcu, kao i o najvećim problemima s kojima su se domaći proizvođači susretali u prethodnom razdoblju.
– Na dnevnom redu bili su postojeći problemi, segmenti koje zbog pandemije nismo mogli ostvariti, postavljeni ciljevi za ovu godinu, neizostavna podrška koju redovito dobivamo od Grada Bjelovara, a sada i od Bjelovarsko – bilogorske županije. U planu je osnivanje proizvođačke organizacije, odnosno tvrtke koja bi se redovito prijavljivala na razne natječaje, rekao je Nenad Horvat, predsjednik Udruge Dar Bilogore.
Najveći problem koji je proizvođačima remetio posao i njihove planove bile su elementarne nepogode, dok se na poslovanje ne mogu požaliti. Nažalost, u 90 posto slučajeva proizvođači nisu ostvarili nikakvu naknadu. Udruga trenutno broji 120 članova, od kojih su dio hobisti, a dio ozbiljni proizvođači koji žive od svoga rada.
– Naši proizvođači se najviše bave uzgojem jabuka, šljiva, bresaka, marelica, krušaka. Tu je uzgoj kultura u plastenicima i na otvorenom području, gdje se svrstavaju krumpir i sve ostale povrtne kulture. Zbog korone nismo održali dosta planiranih aktivnosti, pa su sada pred nama obilasci nasada, edukacije, sudjelovanje na sajmovima u Hrvatskoj i okolnim zemljama u obimu koji će nam biti dozvoljen sukladno propisanim epidemiološkim mjerama. Trgovina “Bilogorska košara” krenula je iz djelovanja naše udruge. U vrlo teškoj situaciji smo se uspjeli okupiti, otvoriti trgovinu i krenuti s radom uz veliku pomoć Grada Bjelovara. Rekao bih da trenutno radimo s pozitivnom nulom. Ukoliko u obzir uzmemo korona krizu, zatvaranje građana u domove, online nastavu, strah od virusa koji je itekako bio prisutan kod građana, mislim da se s gorim okolnostima od tih ne možemo susresti. Jedan dio domaćih proizvođača se aktivno priključio “Bilogorskoj košari”, dok su neki u ulozi kooperanata, pojašnjava Horvat.
U planiranju daljnjih koraka rada sudjelovao je i Boris Tomšić, pročelnik za poljoprivredu Bjelovarsko – bilogorske županije. Planirana proizvođačka organizacija djelovala bi kao jedna ozbiljna firma na području Europske unije i šire.
– Ona će zapravo na mnoge načine brinuti o domaćim proizvođačima koji moraju biti na svom terenu, raditi svoj posao i proizvoditi. S obzirom da se netko mora baviti plasmanom proizvoda, što boljoj cijeni, nabavi repromaterijala, skladištenjem i prodajom robe u najboljem vremenu, potrebna nam je ozbiljna i dobro organizirana firma. Ovih dana aktivno razgovaramo o izgradnji hladnjače, uz pomoć Grada Bjelovara, Bjelovarsko – bilogorske županije, kao i resornog ministarstva, zaključuje predsjednik udruge.
Sve točke iznijete na skupštini prihvaćene su jednoglasno.
