Članovi Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, predvođeni predsjednicom Natašom Novaković boravili su u ponedjeljak, 4. travnja 2022. godine u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji gdje je održana edukacija o novom Zakonu o sprječavanju sukoba interesa koji je na snazi od 25. prosinca 2021. godine, a kojim je proširen broj obveznika tog zakona.
Do sada su slične edukacije održane u nekoliko drugih županija, a cilj im je župane, zamjenike župana, gradonačelnike i njihove zamjenike, načelnike općina, ravnatelje zdravstvenih ustanova, tvrtki u vlasništvu jedinica lokalne i područne, regionalne samouprave, ravnatelje ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode te ravnatelje razvojnih agencija upoznati s odredbama novog zakona.
– Sastanak je bio preventivne prirode, nikako ne represivne. Novi Zakon svakako je proširio veći broj obveznika koji su dužni postupati u skladu s njim. S obzirom da je puno pitanja i nejasnoća, okupili smo se kako bi bile otklonjene sve nedoumice. Važno je da se prave informacije kanaliziraju na jednom mjestu, istaknuo je bjelovarsko – bilogorski župan Marko Marušić.
Službeni podaci ukazuju na velik broj novih zakonskih obveznika u Hrvatskoj, a kojima su navedene edukacije najviše i namijenjene.
– Puno njih uopće nema ideju koje su sve restrikcije zakona kojeg mi provodimo. Često kažem kako mi nismo tijelo koje dolazi s nekim predobrim vijestima, jer naš zakon nema prava, već obveze i određene restrikcije. Ovaj zakon donosi puno limita, odnosno ograničenja i sve polaznike edukacija s tim moramo jasno i detaljno upoznati. Primjerice, osoba koja je direktor nekog trgovačkog društva više ne može bez delegacije potpisivati i sklapati ugovore sa svojom rodbinom, nekim svojim poznatim osobama, zapošljavati ih i slično. U tom smislu, do sada su mnoge relevantne studije iz Europe i šire upućivale na koruptivni rizik. Nažalost, ne postoji zakon koji će nekoga spriječiti da ga prekrši, već se ide u smjeru promjene svijesti, rekla je Nataša Novaković, predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, dodajući kako su neki rokovi za unošenje imovinskih kartica već probijeni.
U Hrvatskoj na oko četiri tisuća imovinskih kartica rade samo tri osobe. Povjerenstvo se iz tog razloga odlučilo da će kada prikupi cjelokupni registar novih obveznika, pustiti predmet u proceduru. Svi koji su se prijavili dobit će korisničke račune, no zbog korektnosti to će se dogoditi kada svi korisnici u istom trenu postanu zakonski obveznici, što će se dogoditi do kraja travnja.
– Mi još uvijek čekamo konačna tumačenja, jer puno nas ne raspolaže sa svim informacijama. Kod nas nema većinskog vlasnika, već smo zbrojeno u vlasništvu jedinica lokalne samouprave. Iako smo na vrijeme podnijeli sve zahtjeve za dobivanje šifre i upisivanje u registar, to se još nije dogodilo, poručila je Helena Jelena Kramarić, direktorica radio postaje Krugoval Garešnica.