U petak i subotu (24. i 25. rujna) održan je 9. susret „Esperantisti Bjelovara svome gradu”, čija je glavna tema bila obilježavanje 80. obljetnice rođenja i 30. obljetnica tragične smrti hrvatskog pjesnika i bjelovarskog esperantiste Željka Sabola. Partner na projektu bila je Narodna knjižnica Petar Preradović, u čijem je prostoru održan veći dio programa. U prizemlju knjižnice postavljena je izložba „Željku Sabolu u spomen”, a na prvom katu izložba „Putovnica po esperantskim obilježjima”. Obje izložbe mogu se vidjeti do 30. rujna.
Program ovogodišnjeg susreta započeo je u petak, 24. rujna, polaganjem vijenca na grob Željka Sabola na Groblju sv. Andrije te otvorenjem izložbe dokumentarne fotografije o crnim rodama, čiji je autor zaposlenik Hrvatskih šuma i dugogodišnji esperantist Željko Gubijan iz Vrbovca. Izložba je otvorena u prostorima Kavane i slastičarnice „Zagorje”, vlasnika Božidara Zagorca, a na otvorenju je o autoru govorio nagrađivani bjelovarski umjetnički fotograf i esperantist Berislav Rubčić. Izložba ostaje otvorena do 25. listopada.
Predstavljena knjižica antologijskih pjesama Željka Sabola
Središnji dio programa održan je u subotu, 25. rujna, na Studijskom odjelu Narodne knjižnice. U programu je predstavljena knjižica sa 25 antologijskih pjesama Željka Sabola u esperantskom prijevodu Josipa Pleadina pod naslovom “Elektitaj poemoj” (Izabrane pjesme). Zbirku je izdalo Društvo esperantista Bjelovara, a financirala Bjelovarsko-bilogorska županija. Na otvorenju je o temi “Život i djelo Željka Sabola u Bjelovaru do 1971. godine” govorila Irena Rašo, ujedno i moderatorica skupa, dok je svoje viđenje Sabolova djelovanja predstavio profesor Zdravko Seleš iz Đurđevca. Promocija knjige završena je recitiranjem dviju znakovitih Sabolovih pjesama („Kad izgovorim tvoje ime” i „Prsten s ruke moje mrtve majke”) u hrvatskom originalu i u upravo objavljenom esperantskom prijevodu.
Predstavljeni projekti
U nastavku programa predstavljeni su dosadašnji rezultati dvaju projekata na kojima upravo rade članovi Društva esperantista Bjelovara. Prvi projekt pod nazivom „Putovnica po esperantskim obilježjima” nastavak je već spomenute izložbe otvorene u Narodnoj knjižnici, a cilj mu je popisati sva esperantska obilježja u Hrvatskoj te o tome objaviti tiskani vodič kojim bi se služili esperantisti koji dolaze u našu zemlju. Financijsku podršku ovom projektu dao je Grad Bjelovar.
Promocija esperanta među mladima
Drugi projekt pod nazivom „Promocija esperanta među mladima” financiran je sredstvima Bjelovarsko-bilogorske županije, a cilj mu je da se s esperantom kao nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske broj Z-7298 upozna što veći broj učenika osnovnih i srednjih škola na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Predstavljen je tiskani prospekt koji se dijeli po školama te je informirana javnost o dosad učinjenome. Zbog otežavajućih okolnosti rada u školama izazvanih pandemijom, projekt još nije ušao u završnu fazu i nastavit će se tijekom školske godine 2021/22.
Zajedničko fotografiranje
Nakon programa u Narodnoj knjižnici, obavljeno je zajedničko fotografiranje sudionika kod paviljona u gradskom parku, a zatim je u prostorijama Župe svetog Antuna održan domjenak te redovna skupština Hrvatskog saveza za esperanto.
Završni čin ovogodišnjega skupa bilo je obilježavanje 30. obljetnice eksplozije skladišta streljiva na Barutani, gdje su sudionici položili vijenac i zapalili svijeće.
Napomenimo na kraju da se susret „Esperantisti Bjelovara svome gradu” tradicionalno održava uz Dan Grada Bjelovara i Dan bjelovarskih branitelja.