I ove godine, Udruženje obrtnika Bjelovar potpisalo je s Gradom Bjelovarom Ugovor o sufinanciranju rada udruženja u visini 80 000 kuna, pomoću kojih će se između ostalog sufinancirati nastup obrtnika na sajmovima, stručnim skupovima, kongresima, seminarima te edukacijama i strukovnim putovanjima.
Tim povodom posjetili smo imanje obrtnika Darka Novotnija u Vukovarskoj ulici u Bjelovaru koji se bavi proizvodnjom unikatnih suvenira od parafina i voska. Novotni je svoju obrtničku priču pokrenuo u pandemijskoj godini, krajem 2020.

– Nama obrtnicima su izuzetno važne financijske potpore, jer si ne možemo priuštiti odlazak na primjerice sajmove, koji nam omogućavaju najbolju reklamu, promidžbu i prodaju. Područje grada Bjelovara još uvijek nije dovoljno turistički razvijeno, da bi nam omogućilo čvrsto tržište za sve naše proizvode. Samim odlaskom u sve krajeve Hrvatske, mi jednako reklamiramo vlastiti grad i proizvode koje stvaramo. U mom slučaju, sajmovanje se pokazalo vrlo uspješnim, kaže Novotni koji se može pohvaliti s 20 godina uspješnog bavljenja pčelarstvom.
S obzirom da je pčelarstvo sezonska djelatnost, nadogradnja poslovanja došla je sama od sebe. Novotni se tako jedan dio godina bavi proizvodnjom meda, dok je ostatak rezerviran za izradu suvenira, točnije ukrasnih svijeća.

– Grad Bjelovar cijeni vrijedne ruke domaćih obrtnika koji rade brojne zahtjevne poslove, hrane svoje obitelji i doprinose razvoju i boljoj vidljivosti grada. Mislim da obrtnicima pružamo kvalitetnu potporu i siguran vjetar u leđa za daljnji rad. Gospodin Novotni se bavi i pčelarstvom, raspolaže sa 140 košnica, a dobra je suradnja i na poljoprivrednom nivou, jer koristi potporu Grada Bjelovara za subvenciju prodajnih kocki na Gradskoj tržnici Bjelovar. Uvijek naglašavam kako su mali poljoprivrednici i mali obrtnici temelj razvoja hrvatskog gospodarstva, poručio je Igor Brajdić, zamjenik gradonačelnika Bjelovara, dodajući kako gradska vlast od samog početka rada provodi iste mjere financijskih potpora koje će se u budućnosti nastaviti nadograđivati.
Predsjednica Udruženja obrtnika Bjelovar ističe kako su dobrobiti poticaja prema obrtnicima jako velike, posebno iz razloga što se doznačenim sredstvima pokrivaju troškovi značajnih aktivnosti. Posjetitelji na sajmovima na licu mjesta mogu okusiti, opipati, pomirisati određene proizvode i o njima saznati sve što ih zanima.

– Mnogi proizvodi se u današnje vrijeme promoviraju i prodaju putem Interneta, međutim takav način kupcu ne omogućava sve ono što može dobiti kroz kontakt uživo. S obzirom na dvije godine pandemije koronavirusa koja nas je unazadila, u tom razdoblju nismo uspjeli iskoristiti sva raspoloživa sredstva. Udruženje obrtnika Bjelovar u ovom trenutku broji 680 obrtnika, kazala je Gabrijela Marija Patačko.