U Obrtničkoj školi Bjelovar održan je projektni dan Eko škole u sklopu međunarodnog programa Eko škola udruge Lijepa Naša. Cilj programabio je odgoj i obrazovanje mladih generacija kako bi bili osjetljivi na pitanja okoliša te osposobiti ih za donošenje odluka koje će doprinositi održivosti društva u budućnosti. Sukladno tome, u školi se kontinuirano provode eko aktivnosti u koje uključuju učenici. Primjerice, provode se eko patrole učenika u kojima se brinu za sortiranje i recikliranje otpada, štednju električne energije, čistoću okoliša škole i drugo što je utvrđeno Eko-kodeksom. Učenici iz eko patrole kontroliraju i „nadgledaju“ postupanje drugih učenika i odraslih te prave zabilješke. Također, kontinuirano skupljaju stare baterije i plastične čepove te sortiraju otpad koji onda nose u reciklažno dvorište Grada Bjelovara (papir, plastika, tetrapak, metal).
U sklopu projektnog dana, učenici su imali razne aktivnosti. Od pozvanih predavanja sudjelovali su:
- Sandra Crnković i Igor Sokolović iz Hrvatskih šuma sa temom „Šume dišu za nas“ – Govorili su o vrstama drveća u šumi i razlikama među njima te o šumama na području Bjelovarsko-bilogorske županije.
- Matija Kozić (Piđo metali d.o.o) sa temom „Od otpada do umjetnosti“- Učenicima je opisao kako i na koji način se reciklira metalni otpad, koje vrste metalnih otpada postoje te je prezentirao na koji način iskorištava otpad za stvaranje umjetničkih skulptura i drugih predmeta dekorativne i upotrebne svrhe.
- Viša poljoprivredna savjetnica Darija Marković sa temom „Zašto je ekološka proizvodnja važna?“ – Predavala je učenicima o ekološkom uzgoju biljaka i životinja te je objašnjeno zašto je ne-ekološki uzgoj štetan odnosno, koje su prednosti ekološkog uzgoja. Također, učenici su informirani o postupku postajanja ekološkog proizvođača te kome se mogu obratiti.
- Profesorica Sanja Novotni sa temom „Pčelarstvo“- Učenicima je prezentirala kako funkcionira život pčela i zašto su one važne za prirodu, kao i za nas. Upoznala ih je sa izazovima pčelarstva iz osobne pozicije pčelara te informirala učenike postupku nastajanja meda.
Nadalje, osim predavanja, organizirano je nekoliko radionica. Pod vodstvom profesora Vjekoslava Markovića i Dejana Ivkovića učenici su izrađivali dva taburea od starih knjiga i od auto gume (za otpis). Kod taburea od starih knjiga, napravili su metalnu konstrukciju od otpadnih materijala i unutar nje slagali knjige. Taburei će biti smješteni u školskoj knjižnici Obrtničke i Tehničke škole. Također, učenici su izrađivali tabure od stare auto gume. Nakon što su ju pričvrstili, lijepili su uže oko nje i ukrašavali ju. Tabure će biti smješten u dnevnom boravku na školskom hodniku. Osim navedenog, učenici su čistili okoliš škole i sadili začinsko i ljekovito bilje u vodstvu Adele Sakradžije. Trenutno je aktualan i viralni izazov #trashchallenge, stoga se škola uključila u ovaj eko izazov i očistiti okoliš škole. Tako su profesori zajedno s učenicima očistili i prostor iza škole, te zahvaljuju svima na sudjelovanju!
Tekst i foto: pedagoginje Adela Sakradžija i Anamarija Vinković (pripravnica- na stručnom osposobljavanju )