U utorak 25. rujna u Obrtničkoj komori Bjelovarsko – bilogorske županije, održana je svečanost uručivanja majstorskih diploma generacije kandidata 2017./2018. U ispitnom razdoblju rujan 2017., prosinac 2017., veljača 2018. i svibanj 2018. ukupno je 18 kandidata položilo majstorski ispit u Obrtničkoj komori Bjelovarsko – bilogorske županije. Ispite je položilo četvero automehaničara, jedan autolimar, dva bravara, jedan elektroinstalater, jedan frizer, jedan klesar, dva kuhara, tri plinoinstalatera, jedan strojobravar, jedan vodoinstalater i instalater grijanja i klimatizacije. Veći dio majstora živi i radi na području BBŽ-a, dok je dio s područja susjednih županija.
– Ovo je godina u kojoj bilježimo porast obrtnika za kojih 20-ak. Nadamo se da će do kraja godine broj biti još veći. Dobar je znak da broj obrta raste, kao i zanimanje za majstorske ispite. Činjenica je da se pravi zanat može naučiti smo kod majstora i kroz rad i praksu. Gotovo sva zanimanja za koje su majstori položili ispit su deficitarna. Strojarska zanimanja su jako tražena, kao i ugostiteljska, a tu su i mnoge građevinske i metalske struke. Posla ima i plaće su primjerene. Čini mi se da se situacija zaista poboljšava. Problem je što je nakon krize koja je prije nekoliko godina zahvatila obrtnike, trebalo dosta vremena da se kapaciteti vrate. Kada bismo dohvatili brojku od 1 500 obrtnika, mislim da bi to bila vrlo dobra situacija za našu županiju. Trenutno je u županiji aktivno 1 100 obrta. Dio mladih je krenulo odlaziti u inozemstvo, dio prema većim gradovima. Vjerujem da se svima ponudi kvalitetno radno mjesto, ne bi marili za odlaskom iz vlastite sredine, rekao je predsjednik Obrtničke komore Goran Grgić.
Svečanosti uručivanja majstorskih diploma nazočio je i bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs koji je komentirao stanje u županijskom gospodarstvu koje prema županovim riječima u zadnjih godina bilježi pozitivne rezultate.
– Prema zadnjim podacima Državnog zavoda za statistiku, mi smo bili druga županija po porastu BDP-a u Hrvatskoj. Nažalost, obrtništvo je imalo jedan jako težak period u kojem se smanjio broj obrtnika, broj zaposlenih. No, zadnje dvije godine, situacija se mijenja na bolje. Obrtnik danas nije lako biti. Sama Županija ima niz mjera koje podupiru razvoj obrtništva. U suradnji sa Obrtničkom komorom smo utvrdili da ćemo davati potpore obrtnicima prilikom prijava na nacionalne i EU projekte, izjavio je župan Damir Bajs.
– Ispitu sam pristupio zbog potreba firme, odnosno da mogu učenike podučavati zanatu. Što se tiče bravara na tržištu rada, situacija je jako dobra, ne mogu se požaliti. Vidio sam se u bravarstvu, a i tata mi je sličnog zanimanja. Konkretno, firma se bavi protupožarnim vratima. Mislim da u našoj županiji ima dovoljno posla, ali nedostaje majstora, smatra Tomislav Kliment iz Međurače.
– Zanimanje sam odabrala jer imamo obrt koji se bavi klesarstvom i traje posljednih 60 godina. Započeo ga je moj djed, otac je nastavio, a sada je došao red na mene. Posao je fizički težak, no najteži dio odrađuju majstori koji rade u firmi. Zapravom najbitnija stavka ovog posla je organizacija. Ja se bavim graviranjem slova, odlučujem kuda će se ići na teren i slično. Mislim da se u ovom poslu može biti uspješan, ukoliko plasirate dobar proizvod, iako je konkurencija dosta velika. Poštenje i dobar rad garantira ostanak na tržištu. Ova diploma mi zaista znači puno, najviše što time nastavljam obiteljsku tradiciju, rekala je Monika Halaček Valpotić iz Velikog Grđevca.