Objavljeni su novi podaci od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, a tiču se podataka o broju zaraženih učenika koronavirusom u prošlom tjednu.
Na vrhu ljestvice i dalje se nalazi Primorsko – goranska županija s najvećim brojem zaraženih učenika. Na dan 30. ožujka, po A modelu radilo je 50 škola. Gostujući u emisiji Otvoreno na HRT-u, državni tajnik Tomislav Paljak istaknuo je kako bi dobra opcija bila produljenje školskih praznika, što će se aktivno razmatrati.
U aplikaciji za praćenje epidemiološkog stanja Ministarstva znanosti i obrazovanja vidljiv je porast zaraženih učenika, zbog čega se sve više i govori o produljenju proljetnih školskih praznika.
Kada je riječ o postotku zaraženih učenika po županijama, u prošlom tjednu najviše je učenika bilo zaraženo u Primorsko- goranskoj, a slijede Šibensko – kninska, Karlovačka i Varaždinska županija. Škole u tim županijama trenutno provode neki od oblika online nastave.
Na pitanje da li je zabrinjavajuće što sve više županija prelazi na na online nastavu, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja kako ga zabrinjava toliko koliko zabrinjava i čitavo stanovništvo u Hrvatskoj. populaciju. Također, Paljak tvrdi da broj zaraženih učenika i povećanje prati ono što se općenito događa u društvu. Shodno tome, situacija će se intenzivno pratiti i nakon završetka nadolazećih praznika.
– Sve ovisi o tome kako će se stanje razvijati na razini cijele Hrvatske. U školama nije zabilježen linearni rast i on je u skladu s onim što se događa u općoj populaciji. Djeca nisu širitelji. Svi smo suočeni s korona krizom te se borimo kako znamo i možemo. Slažem se da je online nastava nužno zlo, ali se ipak provodi i omogućuje da se nastavni procesi u određenom obliku odvijaju, istaknuo je državni tajnik u emisiji Otvoreno.
U Otvorenom je i predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec koja ističe kako svi kažu da im je najkorisnija nastava uživo.
– Učenici su prošle godine rekli da im je online nastava dobra, ali sada kažu ništa više ne može zamijeniti nastavu uživo. Nadam se da će se do kraja školske godine nastava što manje provoditi online, posebno tijekom zaključivanja ocjena. Online nastava dobrim dijelom udara na osjećaj kompetentnosti, poručila je Hitrec.
Psihologe najviše zabirnjava porast tjeskobnosti djece. Posebice zabrinjava podatak da se bilježi sve veći broj slučajeva samoranjavanja djece. Djeca su zasićena isporukom informacija i znanja koji oni moraju sami posložiti u svoje fajlove i time sami raditi. Primjećuje se ogroman pad radne memorije kod djece i ta sva isporuka znanja dolaze u fajlove koji neće moći biti obrađeni i time će raste osjećaj nekompetentnosti i strah za znanjem.