“Koja si ti planeta? Koji si ti planet?” naziv je participativne plesne instalacije s elementima suvremenog cirkusa za mladu publiku, koja će svoju pretpremijeru doživjeti u Bjelovaru i to u subotu 21. svibnja u bjelovarskom Domu kulture Bjelovar od 17,00 sati.
Ovu izuzetno posebnu i drugačiju predstavu izvest će autorica Nikolina Komljenović i Irma Unušić iz bjelovarske Udruge SHOOMA. Za vrijeme izvedbe, plesne umjetnice vise u zraku na konopima iznad publike koja je oko njih smještena na podu. Na samom početku, tijela stvaraju neidentificiranu masu, no s vremenom masa tijela počinje disati, dijeliti se, putovati prema planeti, istraživati krajolik i igrati se s njim. Pokretačice ulaze u nepoznati prostor i pokušavaju pronaći svoje mjesto u njemu. Bave se krhkošću i neizvjesnošću novog svijeta te istovremeno rade na inkluzivnoj i osnažujućoj atmosferi podsjećajući na pravo svakog djeteta, svake osobe da se izrazi, kao i na nužnost da time ne zaborave poštivati svijet oko sebe.
– Fokus je stavljen na tijelo i osjete, posebno dodir, osjećanje kože, različitih materijala i tekstura, a tu je u percipiranje stvari, odnosa s prostorom. Publiku pozivamo da uđe u naš svijet, čime im omogućavamo iskustvo bivanja na sceni, gledanja oko sebe, doživljavanje intenzivnih promjena. Ova predstava prikazuje potpuno drugačiji pristup kazalištu. Izvođači i publika su na sceni, u središtu je ambijent, što nazivamo izvedbenom instalacijom. Jedna od informacija koju djeca dobivaju na ulazu je ta da je pokret jedna vrsta jezika. Ideja je da manje govorimo, a više komuniciramo putem pokreta. Na taj način stvaramo zajedništvo i skupa sudjelujemo u procesu stvaranja, pojašnjava nam mlada autorica Nikolina, čija su dominantna područja suvremeni ples, koreografija, zračne akrobacije i ples na svili.
Ideja za predstavu nastala je unutar “Touche (ed) Artistic and Moving Laboratorija” za koreografe, u organizaciji Generator Platforme u Beču i Varaždinu na Kliker festivalu 2020. godine s fokusom na temu dodira. Istraživanje se nastavilo u sklopu europskog projekta Island Connect na Cresu i Mallorci. Na taj način došlo je do spajanja izvođača iz Hrvatske, Slovenije, Njemačke, Italije i Austrije.
– Izvedbom stvaramo snažnu audio – vizualnu atmosferu kroz koju pokretačice i gledatelji putuju. Svojim osjetilom dodira, reagirajući pokretom pokretačice doživljavaju planet i svemir oko sebe. Neprestano mijenjamo pažnju njime i utječemo jedna na drugu, kao i na sve prisutne. Dah i dodir iniciraju akciju naših tijela. Disanje aktivira tijelo u stalno stvaranje pokreta, jer samo disanje je pokret. Pomoću dodira ulazimo u interakciju s okolinom. Poigravamo se svojom osjetilnom maštom, oblikujući razne krajolike u želji da igru podijelimo s publikom. Slijedi pozivanje publike i zajedničko istraživanje krajolika, otkriva nam autorica predstave Nikolina Komljenović.
S obzirom da u Hrvatskoj još uvijek dominira dramsko kazalište za djecu i mlade, plesne umjetnice nastoje što više predstavljati sadržaj koji izlazi iz okvira tradicionalnog kodeksa te publici približiti suvremeni ples, kao i ostale nesvakidašnje oblike izražavanja.
– Većina kazališta se ne bavi novim temama i somatskim tehnikama. Primjerice, rodne razlike, poticanje na osjetilni doživljaj, priče o ratu, samoubojstvu, smrti, odnosno rizičnim temama ne susrećemo previše, dok s druge strane napredak modernih tehnologija smanjuje dodir i život uživo. Smatramo da je idealno vrijeme za razvoj nešto zahtjevnijih tema. Zaista sam zahvalna na iskustvu stvaranja predstave i dijeljenja sadržaja s publikom. Imale smo otvorene probe, neformalne izvedbe i sve reakcije do sada su odlične. Mi zapravo cijeli projekt stvaramo u dijalogu. Gledamo što publici odgovara, od glazbe, komunikacije, svjetla, do ostalog slično. Poanta je u pronalaženju puta na kojem svi skupa možemo dobro navigirati. Manje više stavljamo iste zadatke, ali se tijekom izvedbe vodimo njihovim reakcijama, kazala je Irma Unušić iz Umjetničke organizacije SHOOMA.
Zbog ulaska u fazu racionalnosti, razmišljanja i verbalizacije, dobna skupina publike je od četiri do deset godina, uz pratnju barem jednog roditelja.
S obzirom da je broj sudionika ograničen, prijavu je potrebno poslati na e-mail: hello@shooma.hr.
Ulaz je besplatan, dok je pojaseve i dodatnu opremu potrebnu za izvođenje organizirala tvrtka BIM sport.
Uzimajući u obzir ostvarenu koprodukcijsku suradnju s KMC-om Bjelovar, pohvalno je što se napokon i u našem gradu pronalazi mogućnost za stvaranje profesionalnih umjetničkih sadržaja, posebice za djecu i mlade.