U ponedjeljak, 30. rujna 2019. u prostorijama Grada Bjelovara održana je tiskovna konferencija na temu europskih projekata za koje je Fond za sufinanciranje Ministarstva regionalnoga razvoja odobrio oko 10 milijuna kuna.
Konferenciji su prisustvovali državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja Velimir Žunac, saborski zastupnik Miro Totgergeli, predsjednik Gradskoga vijeća Ante Topalović te gradonačelnik Dario Hrebak.
Povod ovom sastanku, održanom nekoliko trenutaka prije same Svečane sjednice uoči Dana Grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja bio je taj što je Ministarstvo regionalnog razvoja Grad Bjelovar dodatno sufinanciralo s iznosom od 10, 2 milijuna kuna za ukupno 14 projekata.
– Uoči Dana Grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja dobivamo krasan poklon, a to je potpora naše Vlade. Naime, Grad Bjelovar prednjači u europskim projektima; unazad 2 i pol godine ukupno smo prijavili 198 milijuna kuna vrijednih projekata, od kojih je odobreno 104 milijuna kuna.
Danas smo napravili konferenciju jer nam je Ministarstvo regionalnog razvoja i Fondova europske unije dodatno sufinanciralo iznos od 10, 2 milijuna kuna za 14 projekata vrijednih 46,8 milijuna kuna, poručio je gradonačelnik Dario Hrebak, istaknuvši kako je iz Fonda za regionalni razvoj EU također sufinancirano 22,2 milijuna kuna, što znači da sam Grad Bjelovar treba izdvojiti 14 milijuna kuna za sve te projekte.
Gradonačelnik je naglasio i kako ovaj program financiranja uistinu znači mnogo jer će omogućiti zatvaranje postojećih kredita te time otvoriti prostor za ponovno zaduženje za neke nove projekte.
Velimir Žunac tom prilikom naglasio je kako je čitava Bjelovarsko-bilogorska županija apsolutni rekorder po povlačenju sredstava iz europskih fondova.
– Moram reći da je od ukupno 300 milijuna kuna, koliko je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije kroz proračun ove godine sufinanciralo, da je svaka sedma kuna završila u ovoj županiji, što je čini apsolutnim rekorderom, poručio je Žunac.
Saborski zastupnik Miro Totgergeli izrazio je zadovoljstvo konkretnim rezultatima te je u skladu s time istaknuo da Vlada nikome ništa ne poklanja već ona jedino stvara uvjete da oni koji dobro rade realiziraju svoje projekte.