Početkom ovog tjedna, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović, govorio je o prijedlogu novog Zakona o socijalnoj skrbi koji je pušten u javnu raspravu u kojoj je glavni fokus stavljen na ukidanje svih obiteljskih domova za starije i nemoćne iz razloga što nisu ostvarili zadane ciljeve. Unatoč burnim reakcijama u javnosti, resorno ministarstvo ne odustaje od svojih planova. Obiteljskim domovima tako će na raspolaganju biti period od pet godina kako bi se preogranizirali u ustanove u sustavu socijalne skrbi poštujući definirana pravila o prostornim i kadrovskim uvjetima.
Potrebno je naglasiti da u dokumentima ministarstva stoji kako obiteljski domovi s manjim brojem korisnika nakon isteka roka od pet godina, u slučaju da nisu u mogućnosti osnovati ustanovu, imat će mogućnost bavljenja udomiteljstvom bilo kao tradicionalni udomitelji ili standardni udomitelj.
Redovitim praćenjem kvalitete pružanja usluge smještaja u obiteljskim domovima, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike utvrdilo je da većina obiteljskih domova u Republici Hrvatskoj nije ostvarila zadani cilj. Dakle, nije ostvarena mogućnost obiteljskog načina života unutar obiteljskog doma, a niti su domovi u mogućnosti pružati očekivanu razinu kvalitete usluge koju primjerice ustanove u sustavu socijalne skrbi pružaju i to zbog premalog broja pružatelja usluga posebice stručnjaka koji su potrebni korisničkim skupinama uključenim u obiteljske domove ili neadekvatne infrastrukture u kojoj se pružala usluga.