U utorak, 30. lipnja župan Damir Bajs obišao je sa suradnicima radove na dogradnji Osnovne škole Veliko Trojstvo i izgradnj dječjeg vrtića u Velikom Trojstvu. Radi se o projektu vrijednom preko 14 milijuna kuna, sufinanciranom iz mjera Ruralnog razvoja. Udio sufinanciranja iz Europske unije je 7,2 milijuna kuna, dok preostali iznos pokrivaju Bjelovarsko-bilogorska županija sa 5 milijuna kuna, i Općina Veliko Trojstvo sa 2 milijuna kuna.
U sklopu projekta, dogradnjom će Osnovna škola Veliko Trojstvo i dječji vrtić biti smješteni pod isti krov. Škola će dobiti nove učionice, točnije 5 učionica, 2 kabineta, nove sanitarne čvorove, sanitarni čvor za invalide i podiznu platformu za invalide, polivalentnu dvoranu i prostorije za domara i spremište. Školu inače pohađa 188 djece kojima će na ovaj način biti omogućen jednosmjenski rad. Vrtić i jaslice napravljeni su pak u kapacitetu za 52 djece, i brojnim roditeljima čija djeca pohađaju vrtiće u Bjelovaru novi standard i moderan vrtić uvelike će olakšati život. Obnovljenu školsku kuhinju koristit će pak obje ustanove.
Županu Damiru Bajsu na obilasku su se pridružili načelnik Općine Ivan Kovačić, te ravnateljica osnovne škole Sanja Vranješević koja je podrobnije opisala kako su se radovi uspješno odvijali.
–Primopredaja objekta očekuje nas najkasnije 10. srpnja i jako se veselimo činjenici da ćemo najesen imati obnovljenu školu. Radovi su se odvijali u roku, a s obzirom da većinu drugog polugodišta nije bilo djece u školi zbog epidemije koronavirusa izvođači su zapravo mogli neometano obavljati potrebne radove bez dodatnog opreza u odnosu na djecu. Naše učiteljice vesele se što će najesen imati prilike uređivati svoje učionice i biti zajedno s ostatkom osoblja i djece jer su dosad bile u izdvojenim objektima, rekla je ravnateljica Sanja Vranješević.
Siniša Kovačić se u ime roditelja zahvalio prvenstveno svoj djeci i cijelom nastavnom osoblju na završetku nastavne godine koja je bila sve samo ne jednostavna.
– Što se tiče vrtića mogu reći da je ovom izgradnjom postignut nivo koji nemaju ni pojedini gradovi. Mislim da većina roditelja zapravo još nije ni svjesna koliko smo puno ovime dobili, i koliko će ulazak djece u odgojno-obrazovni sustav pojednostaviti. Činjenica je da od vrtića do kraja osnovne škole praktički idu u jedan objekt. Također, smatram da je ovo prekretnica koja će omogućiti i daljnji razvoj naše općine jer će mlade obitelji moći ostati ovdje, ili se čak doseljavati bez prepreka znajući da će djeca biti zbrinuta tu, zaključio je Siniša Kovačić.
Načelnik Općine Ivan Kovačić rekao je kako ovakvu infrastrukturu doista nije moguće naći na puno mjesta, pritom misleći na objedinjene objekte.
– Naša djeca nisu u opasnosti od prometa jer su u zatvorenom kompleksu, a ipak u sklopu njega imaju puno zelene površine i sve potrebno za rad i igru. Iako će škola i u novom prostoru biti od jeseni, dječji vrtić s radom još neće početi ove pedagoške godine jer za razliku od škole radovi nisu potpuno dovršeni. Sredinom srpnja čeka nas tehnički pregled zgrade i potom ostatak procedure do primopredaje zgrade, a nakon toga ćemo ući u proces osnivanja vrtića. Vrtić pet godina mora biti u našem vlasništvu tijekom kojeg ga mi financijski moramo održavati, a nakon toga možemo ga i iznajmiti. Što se tiče kapaciteta smatramo da ga bez problema možemo popuniti, a ako bude potrebe možemo upisati i nešto više djece jer imamo doista velik prostor, naveo je načelnik Kovačić.
Bjelovarsko-bilogorska županija sufinanciranjem ovog projekta ušla je u jedno specifično partnerstvo sa Osnovnom školom Veliko Trojstvo i Općinom Veliko Trojstvo. Ovo je jedan od ukupno 50-ak projekata diljem županije kojima je cilj obnoviti i upotpuniti obrazovnu infrastrukturu.
– Cilj ovog projekta je omogućiti za nešto malo manje od 200 učenika obrazovni standard 21. stoljeća u njihovoj sredini, što Županija smatra važnim i želi postići sa svakom našom obrazovnom ustanovom. Također će omogućiti i djeci iz ove općine da vrtić pohađaju u svom mjestu. Još jedna specifičnost ovog projekta je da smo tražili sve mogućnosti daljnje uštede u funkcioniranju, pa smo tako organizirali školsku kuhinju da osigurava obroke i za školu i vrtić, rekao je župan i dodao:
–Što se tiče financiranja, Bjelovarsko-bilogorska županija iz vlastitih sredstava proračuna financira 5 milijuna kuna za ovaj projekt, i to je svakako najveći građevinski projekt bilo koje vrste koji se odvija u općinama na području naše županije. Ovo je dobar pokazatelj kako se suradnjom može napraviti jedan veliki iskorak u standardu obrazovanja. Posljedično, ovaj projekt pomoći će svim stanovnicima općine jer sadržajem koji se širi i ponudom javnog standarda koji je ključan raste i mogućnost naseljavanja na području općine. Projekt će do početka školske godine biti gotov. S obzirom na situaciju s koronom nadamo se da će školska godina ipak biti na vrijeme. Posebice jer vidimo da se ovom iskoraku vesele i djeca i školarci, ali i naši nastavnici, kazao je župan Damir Bajs.