Kultura stvara i spaja!
Od samog osnutka grada Bjelovara, glazbena kultura sastavni je dio života Bjelovarčana. Prva privatna glazbena škola na bjelovarskom području djelovala je još 1883. godine, kada su sa radom krenula i brojna pjevačka društva. Bjelovarska Glazbena škola Vatroslava Lisinskog s radom je krenula 1946. godine, a 1958. ostvarila i program srednje glazbene škole. Desetljeća uspješnog, marljivog i stručnog rada rezultirala su zavidnim uspjesima učenika i profesora na državnoj i međunarodnoj razini. Škola je 1998. dobila javno priznanje Bjelovarsko – bilogorske županije i Grada Bjelovara, a 2002. godine isto takvo priznanje pristiglo je i od Antuna Vujića, tadašnjeg ministra kulture.
S obzirom da Glazbena škola Vatroslava Lisinskog aktivno sudjeluje u javnom životu grada i županije, mahom kroz humanitarne i gostujuće koncerte, glazbene festivale, stručne seminare, predavanja za učenike i profesore, glazbeno – scenske igrokaze, za očekivati je da budući glazbenici djeluju i školuju se u adekvatnom prostoru, a ne u objektu izgrađenom prije sto godina. Potreba za proširenjem škole i osiguranjem dodatnih prostorija uočena je još sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Problem je djelomično riješen tijekom školske godine 1989./1990. kada Glazbena škola na korištenje dobiva prostorije za rad u sklopu Doma kulture, točnije dvorane za održavanje kulturno-umjetničkih i zabavnih sadržaja. Kako je u siječnju prošle godine krenula obnova Doma kulture, učenici od tada nastavu osim u glavnoj zgradi Glazbene škole Vatroslava Lisinskog pohađaju i u nekadašnjem Domu učenika srednjih škola Bjelovar te u Područnom odjeljenju Čazma u zgradi Centra za kulturu.
Da dugogodišnje strpljenje, brojni apeli i molbe za dobivanje većeg i kvalitetnijeg prostora nisu bili uzaludni dokazuje odluka Bjelovarsko-bilogorske županije o izgradnji potpuno nove, moderne škole prilagođene standardu 21. stoljeća. Tako je trenutno u tijeku izgradnja 7zgrade u Ulici Vlahe Paljetka 5, bruto površine 2 700 četvornih metara, za potrebe 400-tinjak učenika i 45 djelatnika Glazbene škola Vatroslava Lisinskog.
Prilikom potpisivanja ugovora o izgradnji, ravnateljica škole Sonja Štefanec, koja je na toj poziciji punih 20 godina, istaknula je da se dugogodišnje strpljenje nagradilo novom školom koja će kao i do sada nastaviti producirati vrhunske glazbenike.
– Na prvom katu nove bjelovarske ljepotice smjestit će se velika koncertna dvorana sa dva ulaza, tri učionice za teoretsku nastavu, manja dvorana za probe orkestra, „baskstage“, učionica za udaraljke ili komorne sastave te sanitarni dio. Drugi kat će objediniti galeriju dvorane, tri učionice za teoretsku nastavu, učionice za probe zbora i tri učionice za individualnu nastavu. Treći i četvrti kat rezervirani su za jednu učionicu za individualnu nastavu ili komorne sastave, tri veće učionice za individualnu nastavu za klavir, deset manjih učionica za individualnu nastavu i sanitarije. U sklopu zgrade će se urediti okoliš i 27 parkirnih mjesta. Ono što nas posebno veseli je polivalentna dvorana sa 120 sjedećih mjesta. Bit će to moderan prostor za održavanje raznih društveno-kulturnih sadržaja, pojasnila je ravnateljica Štefanec.
Konkretno, riječ je o klasičnoj armirano–betonskoj inženjerskoj skeletnoj konstrukciji sa termo i kontinuiranim ventiliranim fasadama, toplinskom i zvučnom zaštitom. Zgrada će velikim dijelom biti ostakljena, dok zeleni krov predstavlja najatraktivniji element. Procijenjena vrijednost radova na novoj zgradi Glazbene škole iznosi 25 milijuna kuna. Izgradnjom škole teži se prema jednoj potpuno novoj razini učenja, stvaranja i promicanja glazbene kulture i obrazovanja. Unatoč korona krizi, župan Damir Bajs i Bjelovarsko–bilogorska županija nastavljaju s provođenjem investicija i time potvrđuje status jednog od najvećeg investitora u ovom dijelu Hrvatske. Ovo će biti tek treća novoizgrađena glazbena škola u državi. Sukladno rokovima, očekuje se da će do početka školske godine 2022./2023. nova bjelovarska ljepotica biti spremna za useljenje.