U utorak 31. kolovoza objavljene su Smjernice za početak školske godine 2021./2022., pri čemu je poseban naglasak stavljen na ocjenjivanje, odnosno vrednovanje učenika.
Naime, ako učenici završe u samoizolaciji kraćoj od dva tjedna, za to vrijeme ne bi trebali dobivati brojčane ocjene, ali bi im nastavnici kroz formativno vrednovanje trebali ukazati na to kako napreduju sa znanjem u pojedinačnom predmetu. Glavna je to među smjernicama za početak nastavne godine 2021./2022., koju je objavila Agencija za odgoj i obrazovanje.
ŠTO STOJI U SMJERNICAMA – OBRAZLOŽENJE
U smjernicama stoji da ukoliko su učenici ili učitelji i nastavnici zbog epidemioloških razloga upućeni na održavanje i praćenje nastave na daljinu, za koju se očekuje da neće trajati dulje od 14 dana, učenike se predlaže vrednovati samo formativno. Takvo vrednovanje mora se provoditi svakodnevno jer je učenicima i roditeljima važna povratna informacija o uspješnosti učenikova rada. Sve nastavne materijale koji se daju učenicima potrebno je pregledati na dnevnoj bazi i vratiti ih ispravljene. U ovom dijelu, učitelji i nastavnici će autonomno odabrati koju će tehnologiju koristiti. Bilješke se u e-imenik moraju upisivati svakodnevno, na način da budu razumljive i učenicima i roditeljima.
AKO SE NASTAVA NA DALJINU PROVODI DULJE VRIJEME
Ukoliko se nastava na daljinu provodi duže vrijeme, iz Agencije za odgoj i obrazovanje poručuju kako je potrebno provesti najavljeno sumativno vrednovanje učenika, na način uravnotežene izmjene pisanog i usmenog provjeravanja.
Sumativno vrednovanje procjenjuje trenutačno učenikovo znanje i njegove trenutačne vještine, dok formativno vrednovanje neprestano prati dinamiku i kvalitetu učenikova napredovanja tijekom cijele godine. Kod formativnog vrednovanja nema numeričke ocjene.
Učitelji za provođenje pisane provjere na raspolaganju imaju čitav niz digitalnih alata koji omogućavaju kreiranje digitalnih pisanih provjera, no digitalna pisana provjera mora se temeljiti na istim pravilima koja vrijede za pisane provjere u tiskanom obliku. Pomoću digitalnih alata učenik dobiva povratnu informaciju o uspješnosti svog rada odmah po predaji rada. Upravo taj segment predstavlja prednost u odnosu na provjeru koja se rješava na tiskanom predlošku.
Također, u Agenciji za odgoj i obrazovanje kažu da učenici uvodno provjeravanje trebaju pisati neopterećeni i da se te provjere ne vrednuju ocjenom. Učitelji i nastavnici će samostalno sastavljati uvodne provjere jer najbolje poznaje svoje učenike.
Pri ponavljanju i uvježbavanju sadržaja potrebno je pojačano raditi na ishodima u kojima su učenici pokazali slabiju razinu ili neuspjeh. S rezultatima uvodnog provjeravanja važno je upoznati učenike i roditelje, kako bi dobili informaciju o razini odgojno – obrazovnih postignuća na samom početku nastavne godine.
Smjernice za početak nastavne godine 2021./2022. vezane uz provjeru odgojno–
obrazovnih ishoda