U prostoru Dječje igraonice u Zrinskom Topolovcu održana je 24. rujna tiskovna konferencija pod nazivom „Djeca su naša budućnost“. Konferencija je sazvana povodom INA-ine donacije kojom su osigurana sredstva za igraonicu.
Na početku tiskovne konferencije nazočnima se obratila načelnica Općine Zrinski Toplovac Jasna Mikles Horvat i zahvalila na dolasku predsjednici Socijalne zadruge „Pružimo ruke“ Đurđi Adlešić i direktoru proizvodnje Regije sjeverna Hrtvatska Robertu Budimiću. Iako općina nema vrtić, igraonicu iz godine u godinu pohađa sve više djece i formiraju grupu od 25 do 30 djece.
– INA ima društvenu odgovornost u petu godinu zaredom nastavljamo s ovim projektom. Po broju djece vidimo da su tete sjajne, a posebnu povratnu informaciju daje i činjenica da se javljaju i druge općine za sudjelovanje u ovom projektu – rekla je Đurđa Adlešić.
Radi se naime o projektu predškolskog obrazovanja djece u slabije razvijenim sredinama. U ime INA-e Robert Budimić rekao je kako mu je drago sudjelovati na ovakvom događanju.
– Najviše nam je drago vidjeti osmjehe zadovoljstva na licima ove dječice, i potom na licima njihovih roditelja. Drago mi je što smo našim sredstvima pomogli u akciji opremanja igraonice. Nastavit ćemo sudjelovati u ovakvim pričama jer nam je stalo sudjelovati u poboljšanju kvalitete života na prostorima na kojima radimo, a posebno kad su ti projekti usmjereni na djecu.
Silvija Smrček majka je koja je već i treće dijete upisala u igraonicu. Govori kako je to prvenstveno učinili kako bi dijete moglo provoditi vrijeme s vršnjacima, a dječja radost zbog zabave u vidu igre i pripremanja priredbi joj je posebno draga. Također, kaže kako je to prilika i da se roditelji okupe i druže. Zorica Kranjec majka je četvero djece od koje troje pohađa igraonicu. Igraonica i njoj kao i ostalim roditeljima pruža olakšanje pri brizi za djecu, u tom smislu što im olakšava prijelaz pri upisu u školu.
To je naime bio i okidač prijave projekta na INA-in natječaj, napominje Đurđa Adlešić. Indeks razvijenosti općine je bio izrazito nizak, i prije ovog oblika igraonice nije postojala nikakva organizacija predškolskog odgoja i obrazovanja što je čak uzrokovalo i to da pojedini učenici nisu mogli upisati ni prvi razred. Ukupno 130.000 kuna i posebno opremanje prostora tijekom ovih pet godina poboljšava situaciju u općini i čak rezultira porastom broja novorođene djece. Grupu je pred pet godina pohađalo 15-ero djece a danas ih pohađa čak 30. Zbog iskazanog interesa za češćim održavanjem igraonice i povećanjem grupe koja se trenutno nalazi na gornjoj granici, Općini bi mnogo značilo proširenje postojećeg sadržaja, te u tom smjeru vode pregovore s INA-om.