Bjelovarska Socijalna zadruga Pružimo ruke nastavlja s provođenjem aktivnosti projekta „Korak naprijed“ koji je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda. U srijedu 28. listopada, krenula je zadnja u nizu edukacija, radionica hrvatskog znakovnog jezika, koja se održala u prostoru Veleučilišta Bjelovar. Pozdravni govor održale su predsjednica Zadruge Đurđa Adlešič, prodekanica Veleučilišta u Bjelovaru Tatjana Badrov i predstavnici Udruge osoba oštećena sluha Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Gluhim osobama je jako važno da znakovni jezik postane sastavni dio društva u kojem živimo. Znakovni jezik je usvojen i u Hrvatskom saboru temeljem Zakona o znakovnom jeziku koji je donesen u srpnju 2015. godine. Temeljem njega ostvaruju se veća prava i veće mogućnosti za gluhe i nagluhe osobe. Drago mi je da za učenje znakovnog jezika postoji veliki interes kod mladih ljudi. Vjerujem da će poznavanje znakovnog jezika u budućnosti dobro doći svima u zajednici. Naša udruga broji više od sto članova sa šireg područja naše županije, s tim da baš 100 posto gluhih imamo oko 60 posto. Sve gluhe osobe imaju pravno na potpuni pristup točnim informacijama. Nažalost, mnoge osobe koje su oglušile tijekom određenog perioda života još uvijek ne znaju znakovni jezik. Kao udruga se jako trudimo da sve gluhe osobe imaju osigurane prevoditelje, jer se radi o životno važnoj potrebi, bilo kod doktora, u banci i školi, tijekom edukacija, predavanja, pri obavljanju nekih obaveza i slično. Korona nam je donijela dodatne probleme, jer je zbog nošenja maski komunikacija dodatno otežana. Javnost je taj problem prepoznala i osobama koje slabo ili nikako ne čuju mogu tražiti da se uz pridržavanje distance maske skidaju. Osnove znakovnog jezika mogu se naučiti kroz dva do tri mjeseca, dok je za detaljno poznavanje ipak potrebno puno više vremena. Bitno je da ga se svaki dan što više vježba i prakticira, pojasnila je Marina Balenović, tajnica Udruge osoba oštećena sluha BBŽ.
– Kod prijavljivanja ovog projekta bili smo jako malo svjesni važnosti i potrebe ovakve edukacije, odnosno učenja znakovnog jezika. Postoje situacije kada nije moguće čitati s usana. Školovanje koje mi provodimo je namijenjeno je prije svega onima koji će raditi s gluhim osobama i osobama oštećena sluha. Iz svog iskustva vidimo veliki interes medicinskih sestara, turističkih vodiča, ali i građana koji zbog svojih prijatelja ili članova obitelji žele naučiti znakovni jezik. S obzirom na veliki odaziv, čak i ljudi iz drugih krajeva Hrvatske, mi smo zaista impresionirani i jako sretni. Sada imamo više od 20 polaznika, a očekivali smo puno manji broj. Radionica je potpuno besplatna, pojasnila je Đurđa Adlešić, predsjednica Socijalne zadruge Pružimo ruke.
– Znakovni jezik me jako zanima. Prije nekoliko godina sam radila u Poliklinici Bagatin gdje su bile gluhe osobe i osobe oštećena sluha. Volim pomagati ljudima, a posebno bih željela biti korisna i onima kojima je komunikacija otežana, rekla je Magdalena Krapac iz Virovitice, studentica 2. godina Sestrinstva u Bjelovaru i djelatnica Opće bolnice Virovitica.