Kako unaprijediti prodaju, povući novac iz fondova Europske unije te voditi odnose s javnošću – neke su od tema konferencije Prkosne i ponosne koja se je u petak, 10. svibnja s početkom u 9 sati održala u Bjelovaru.
Upravo je Bjelovarsko-bilogorska županija s najviše poduzetnica. Za prošlu godinu podaci još nisu obrađeni, dok je u 2017. čak 24 posto tvrtki i 34 posto obrta bilo u vlasništvu žena.
Zbog toga je u sklopu konferencije održan i okrugli stol pod nazivom “Što lokalna vlast može učiniti za poduzetnice”. U raspravi je sudjelovao i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs, koji je napomenuo kako BBŽ u posljednjih šest godina bilježi gospodarski rast, ali i najveći rast bruto plaća, te da smo županija s najboljim omjerom poduzetnica i obrtnica u odnosu na muške vlasnike poduzeća i obrta.
– Konferencija Prkosne i ponosne se s pravom održava u našoj županiji zbog toga što gotovo četvrtinu naših tvrtki vode žene, a kada govorimo o obrtima onda je to gotovo trećina. Nije lako biti poduzetnik nikome – ni muškarcima ni ženama; to je jedan riskantni ulazak u nešto nepoznatog ishoda, ali ženama je sigurno teže ući u poduzetništvo i teže im se je izboriti u tome svijetu koji je vrlo konkurentan, i na nama je da damo potporu, naglasio je župan i dodao kako je gospodarska kriza, koja je započela 2008. godine, ponajviše pogodila žene, što ih je također velikim dijelom prisililo na samozapošljavanje.
Ivana Matić, utemeljiteljica mreže poduzetnica i poslovnih žena Women in Adria, istaknula je kako je jedan od najvećih problema žena poduzetnica to što žene u odnosu na muškarce imaju slabiji pristup financiranju te im je nužna pomoć u brizi oko najmlađih i najstarijih članova obitelji. Napomenula je i kako je nužno da sve razine vlasti, od državne do lokalne, poduzetnicama olakšaju iskorak u poduzetništvo.
Na konferenciji je sudjelovala i Maja Sacher, direktorica daruvarske tvrtke Nowa, koja proizvodi ulje od lješnjaka, te čak 92 posto proizvedenog izvozi.
– Najteži dio posla je financiranje projekta, ali sam na kraju i to uspješno odradila, tako da je dalje sve išlo lako. U mojem poslu je bilo ključno da se stvari odviju dosta brzo jer je to sezonski posao; da nisam uspjela na vrijeme izgubila bih cijelu jednu godinu. Dobra poslovna ideja je presudna, a nakon toga dolazi financiranje, kazala je Sacher i dodala:
– Ja sam do ove godine bila jedina u Hrvatskoj koja se je time bavila, a ove sezone sam dobila prvu konkurenciju, što sam i očekivala. Nakon 5 godina u takvom pionirskom poslu za očekivati je da će netko krenuti tim putem, poručila je poduzetnica.
Sacher se osvrnula i na položaj žena u poslovnom svijetu te smatra kako je svaka zaposlena žena prisiljena pronaći balans između dva svijeta.
– Sve žene koje rade, bez obzira jesu li poduzetnice ili nisu, moraju usklađivati poslovni s obiteljskim životom. Poduzetnice mogu bolje upravljati svojim slobodnim vremenom, ali ja sam uvijek, barem mentalno, angažirana oko svog posla. Uvijek sam posvećena poslu, makar nefizički, poručila je Sacher, koja je napomenula i kako smatra da su žene i muškarci u poduzetništvu zasigurno formalno ravnopravni, ali da u stvarnosti to prilično ovisi o mentalitetu, a i o samom poslu.
Kako bi poduzetnice u svojem poslu bile još uspješnije, a one koje tek razmišljaju o pokretanju posla, Women in Adria im je organizirala niz stručnih predavanja. Tako su poduzetnice učile o prodaji, komunikaciji te povlačenju novca iz fondova Europske unije.