Zamjenik bjelovarsko-bilogorskog župana Neven Alić sudjelovao je u video – konferenciji koju je u povodu „Međunarodnog tjedna dojenja“ organizirala poznata bjelovarska pedijatrica Marija Čatipović, inače predsjednica Koordinacijskog odbora Bjelovarsko – bilogorska županija – prijatelj dojenja. Video – konferencija je održana u petak 7. kolovoza u maloj vijećnici BBŽ. Podsjećamo, „Međunarodni tjedan dojenja“ obilježava se od 1. do 7. kolovoza. Ove godine ovaj važan tjedan promovira se pod sloganom „Podržimo dojenje za zdraviji svijet“.
–Dojenje i očuvanje okoliša vrlo lako možemo povezati. Kod proizvodnje tzv. zamjena za majčino mlijeko troše se velike količine pitke vode i razni drugi resursi, dok u atmosferu odlazi puno ugljičnog dioksida i ostalih otpadnih tvari, a znamo da nam je za umjetnu hranu potrebna i ambalaža. Kod majčinog mlijeka ništa od toga nije prisutno. Jako je važno da majke doje, prvenstveno radi djeteta, ali i sebe. Dojenje je blagotovorno za majku iz puno razloga. Istraživanja govore da bi se dojenjem na svjetskoj razini moglo spasiti 820 tisuća dječjih života do pet godina i 20 tisuća života majki. Djeca koja su dojena su zaštićenija od alergija, respiratornih infekcija, kožnih problema, proljeva, pa čak i od težih bolesti kao što su leukemija, limfomi, dječja astma. Majke koje doje su uvelike zaštićene od raka dojke, ovarija, visokog tlaka, štetnih masnoća, dok u kasnijoj dobi dojilje u manjoj mjeri oboljevaju od osteoporoze. O prednosti dojenja bismo mogli govoriti cijeli dan. Zbog programa „Rodilišta – prijatelji djece“, možemo reći da na nivou cijele zemlje imamo dobre rezultate. U Hrvatskoj je dvoje od troje djece do dva mjeseca starosti isključivo dojeno, dok je u periodu od tri do pet mjeseci isključivo dojeno 57 posto djece. Mi želimo postići da isključivo dojenje bude u dobi od rođenja pa do šest mjeseci. U ovom smislu smo na području naše županije na zadovoljavajućih 60 posto, pojasnila je dr. Marija Čatipović.
Koordinacijski odbor Bjelovarsko – bilogorska županija prijatelj dojenja, uz potporu Županije i niza partnera, do sada je proveo brojne aktivnosti na popularizaciji dojenja s posebnim naglaskom na edukaciju. Video – konferencija na kojoj su sudjelovale i majke dojilje, bila je odlična prilika da se više čuje o važnosti dojenja kako za dijete tako i za majku.
–Prvo dijete sam dojila dvije godine, a drugo je staro tek mjesec dana, tako da smo na početku. Osim što je dojenje najbolji način prehrane za malo dijete, ono istovremeno stvara čvrstu emocionalnu povezanost. To je jedan neopisiv osjećaj i za majku i za dijete. Starije dijete redovito pohađa vrtić i mogu reći da je sve vrtićke viroze odlično podnosio, uz minimalno korištenje lijekova. Vjerujem da je tome doprinijelo upravo dojenje, poručuje Valentina Lazarević, patronažna sestra Doma zdravlja Bjelovar.
–Prije sedam godine osnovan je Koordinacijski odbor Bjelovarsko – bilogorske županije za „Županiju prijatelj dojenja“. Riječ je o programu koji se provodi u suradnji s UNICEF-om i Ministarstvom zdravstva s ciljem promicanja svih aktivnosti vezanih za dojenje. Inače, naša županija je prva koja je postala „Županija prijatelj dojenja“. Redovito izdajemo edukativne i promo materijale, imamo grupu za potporu dojenja, ali i školarce informiramo o ovoj jako bitnoj temi. Na području županije je u 2013. godini bilo svega 20 posto dojilja, dok sada govorimo o 60 posto majki koje doje svoju djecu. To je veliki napredak, rekao je Neven Alić, zamjenik župana.