Tri su točke dnevnog reda na današnjoj sjednici Gradskog vijeća posljednjih dana podizale prašinu. Radi se o projektu izgradnje bjelovarskih toplica.
Cjelokupan plan zahtijevao je donošenje Odluke u izradi Urbanističkog plana uređenja „Turističke zone Veliko Korenovo“, donošenje Odluke o pokretanju pripremnih radnji za realizaciju uređenja ugostiteljsko-turističke zone „Veliko Korenovo“ s fokusom na izgradnju zatvorenih bazena „Terme Bjelovar“, te donošenje Odluke u osnivanju trgovačkog društva „Terme Bjelovar društva s ograničenom odgovornošću za odmor, rekreaciju i turizam.
Prijedlog Odluke u izradi Urbanističkog plana uređenja „Turističke zone Veliko Korenovo“ poslan je vijećnicima na čitanje i nadležnim Odborima. Na sjednici je otvorena rasprava, međutim nitko se nije javio, te Odluka dovoljnom većinom donesena.
Na donošenju Odluke o pokretanju pripremnih radnji za realizaciju uređenja ugostiteljsko-turističke zone „Veliko Korenovo“ s fokusom na izgradnju zatvorenih bazena „Terme Bjelovar“ prva se za raspravu javila vijećnica Mirjana Horvatić ispred stranke Damir Bajs Nezavisna lista, rekavši kako vijećnici ove strane projekt ne mogu podržati iz nekoliko razloga. Kako kaže, nejasno je koliko će velika investicija biti a već je sad preko 5 milijuna kuna potrošeno. Nadalje, tražila je informaciju o tome koliko ostali gradovi namiruju slične bazene jer za postojeći gradski bazen se već izdvaja 150.000 kuna godišnje, te ne bi li trebalo dati privatnim investitorima da se pozabave time.
SDP-ov Nenad Nekvapil na istu točku i raspravu dodao kako je prema informaciji gradonačelnika da je stalna temperatura vode 27 stupnjeva na mjestu gdje bi bio bazen, što nije dovoljno. Napomenuo je kako SDP nije protiv projekata, ali onih koji imaju smisla. Pritom je postavio pitanje što će se učiniti u vezi s činjenicom da je u neposrednoj blizini tog mjesta farma bikova, i zašto zatvoreni bazen nije napravljen na gradskom zemljištu pored sadašnjeg bazena znajući da je lokacija presudna i da potonja ima puno veći priliv ljudi.
HNS-ova Jasna Višnjević iznesla je stav stranke i njen osobni stav, a to je da je građanima potreban zatvoreni bazen i podupiru njegovu izgradnju, ali više ne zna čemu da vjeruje nakon što je gradonačelnik odustao i od izgradnje zatvorenog bazena u centru grada, i u sklopu projekta Projekta Life. Također je tražila pojašnjenje dijela dokumentacije. Iz navedene je nejasno zašto su potrebni dodatni troškovi za dublju bušotinu, da li ima dovoljno mjesta na lokaciji da se izgradi potrebna infrastruktura, te odakle će se financirati ostatak izgradnje nakon što se u proračunu predvidio novac za plaćanje pripremne dokumentacije.
Prvi se za odgovor javio predsjednik Gradskog vijeća Ante Topalović, rekavši kako ovakvi projekti zahtijevaju ozbiljnu pripremu. Napomenuo je kako je njemu, a govori i u ime svoje stranke, bitno odrediti trošak izgradnje prije no što se sama izgradnja izglasa.
-Prije početka radova želimo točan iznos, i to je brojka koje ćemo se držati i svakako nećemo podržavati drastičan rast troškova. To ćemo smatrati neuspjehom te administracije. Međutim, držeći se te brojke razgovarat ćemo dalje, pa i o kreditnim zaduženjima jer sigurno je da se bazen neće moći drugačije financirati. Druga bitna stvar su eksploatacijski troškovi. Ni Daruvar ni Koprivnica nemaju toplu vodu i Gradovi imaju velikih problema s financiranjem svojih bazena. Pitanje je koliko je njihova voda topla u odnosu na našu. Svi ti segmenti trebaju biti argumenti za konačnu odluku, rekao je Topalović, navodeći kako će HDZ podržati odluke ali kako njegovi vijećnici očekuju konkretne odgovore prije konačne odluke.
Nezavisna vijećnica Ela Naranđa napomenula je kako joj nije jasno kako su neki oporbeni vijećnici podržali izgradnju stadiona za koji se zna da u narednih 50 godina neće donositi profit, a ne žele podržati toplice koje mogu puno prije generirati i prihod i radna mjesta. Također je navela primjere toplica iz države i inozemstva koje nisu u centru grada i posluju odlično kao udaljeni objekti, te zaključila kako lokacija izvan centra grada ne bi smjela biti sporna.
Vijećnik Bruno Zadro dodao je sarkastično kako bi bilo najbolje da zatrpamo izvor, s obzirom na probleme koje radi. Rekao je kako je saslušao stručnjake koji su govorili o toplini vode i slaže se sa zaključkom da je to zlatna koka i resurs koji treba iskoristiti. Osim ako se ne planira doista zatrpati izvor, moramo se pomiriti s time da ćemo prije ili kasnije raditi na tome da napravimo toplice tamo.
-Radi se o tome da mi sada moramo uopće donijeti odluke koje nam trebaju omogućiti da pristupimo tom projektu, a kasnije ćemo preko analiza rizika i ostalih studija vidjeti da li ćemo raditi nešto i da li se isplati. Nemojmo samo u samom startu onemogućiti i samu ideju, poručio je.
ABB-ova Zdenka Henc rekla je kako će oni podržati projekt jer ako ćemo unaprijed osuditi projekte da će generirati gubitke ne bismo imali ni muzej i Dom kulture ni slično.
Točku je zaključio gradonačelnik Dario Hrebak navodeći prvo primjer jednih od najuspješnijih toplica u ovom dijelu Europe, terme Olimija pored Celja, koje crpe vodu s dubine od 520 metara a naša bušotina je 490, i voda im na izvoru postiže 24 stupnja dok naša postiže 27 do 30 stupnjeva. Nadalje se osvrčući na prigovore u raspravi rekao je kako će resurs ako su ga znali pronaći znati i iskoristiti a neće potrošiti novac i ništa ne napraviti.
-Vi se oporbeni vijećnici jednostavno morate dogovoriti i reći da glasate protiv gradnje bazena jer smatrate da je ova vlast uspješna, i ako još naprave i bazene neće ni doći na vlast. Dalje, pitali smo i u ostalim gradovima kako je. Bili smo kod SDP-ovog gradonačelnika Koprivnice koji je moj jako dobar poznanik i s kojim imam dobru suradnju. Milijun kuna troše na režijske troškove jer zagrijavaju vodu sa 15 stupnjeva na 27. Mi ne moramo ništa zagrijavati. Nadalje, kino na godišnji iznos zarade dobiva još dotaciju Grada od 750.000 kuna. Hoćemo li onda ugasiti kino? Nećemo. A za kino imamo novac ali za bazene nemamo. I da, mogao bi biti privatni investitor u pitanju, ali onda nećemo imati velike bazene kakve možda planiramo graditi, nećemo imati školu plivanja za djecu, nego privatna brčkališta – iznio je Hrebak nastavivši kako se svi projekti koji su započeti i provode, kako to što je izvor blizu farme ne znači da će i konačna lokacija toplica biti tamo jer je vidio i uspješan primjer toplica u Šikolšu u Mađarskoj gdje su toplice 7 kilometara od izvora a voda u cjevovodu izgubi tek 0,5 stupnja od izvora do odredišta, te da smiri tenzije o dostatnoj kvadraturi zemljišta za kompletnu infrastrukturu zaključio je kako je Grad osigurao dovoljno prostora za bazene na željenom zemljištu.
Hrebak je dodao i kako će dokumentacija biti višestruko jeftinija od ukupne dokumentacije za bolnicu koja je proteklih 20 godina rađena, ali kako će unatoč tome i unatoč čudnom modelu po kojem Županija radi bolnicu HSLS podržati izgradnju bolnice jer nam je ona svima potrebna. Neka, međutim, bjelovarska javnost sudi ovoj oporbi koja ne želi podržati izgradnju toplica. Ne mora se dogoditi da će na idućim izborima ponovo pobijediti isti gradonačelnik, ali i za budući mandat nekog drugog treba ostaviti pripremu da može nastaviti razvijati grad.
Zbog gradonačelnikovog nezadovoljstva o saznanjima i pripremljenosti informacija za sjednicu zamolio je i pročelnika Ivicu Markovinovića da podrobnije objasni tehničke karakteristike. Markovinović je pak napomenuo kako se radi o geotermalnoj vodi koja je sastavom vrlo slična svim ostalim toplicama u kontinentalnoj Hrvatskoj. Optimalna eksploatacija je 10 litara u sekundi a kapacitet bušotine je 15 litara u sekundi što je dovoljno za grijanje bazena. Povrat investicije po potrošnji vode je za pet godina, bez da se radi išta dodatno s tom vodom, poput navodnjavanja. Markovinović je dodao kako na području Bjelovara vjerojatno postoji još geotermalne vode ali je rizik istraživati i pronalaziti ju, a ovo je postojeća bušotina. Nedaleko nje nalazi se još jedna, duboka 1500 metara, i u njoj se nalazi voda topline preko 70 stupnjeva ali ta voda se ne smije koristiti za kupanje već može biti za grijanje, kao takvom njom se može gospodariti prema Zakonu o energetici dok se za postojeću primjenjuje Zakon o vodama, i za navedenu je potreban puno veći zahvat za eksploataciju.
Odluka je na kraju donesena sa 18 glasova za i 7 glasova protiv.
Odluka u osnivanju trgovačkog društva „Terme Bjelovar društva s ograničenom odgovornošću za odmor, rekreaciju i turizam kao posljednja u tom nizu također je dana na raniji uvid te je direktno dana na raspravu.
Ponovo se prva za raspravu javila Mirjana Horvatić (DB NL) i nadovezala se na prethodnu točku pojasnivši kako ne želi da se odaje dojam da su oni protiv svega već da traži pojašnjenja, te dodala kako je u prošlom sazivu upravo sadašnji gradonačelnik bio oporba i bio je protiv svega pa čak i protiv stadiona koji se sad gradi, ali puno sporije no što se očekivalo.
HNS-ova Jasna Višnjević konkretno o ovoj točci dnevnog reda tražila je pojašnjenje zašto se ide na osnivanje trgovačkog društva prije no što su gotove pripremne radnje, analize i rješenja. S obzirom da će se ići na to da pročelnik gradskog Upravnog odjela za komunalnu infrastrukturu vodi trgovačko društvo bez profi-direktora jer se tako može zašto se sve pripremne radnje ne obave u sklopu Upravnog odjela. Višnjević je na kraju iznošenja pitanja dodala za pojašnjenje javnosti kako su oporbeni vijećnici podržali brojne dobre projekte i prijedloge i nisu protiv svega. Isto tako nisu protiv zatvorenih bazena, ali nisu za njih na način na koji ih se sad pokušava izgraditi.
Nenad Nekvapil ispred SDP-a tražio je konkretno rješenje za đubrenicu i ostale produkte farme, te zašto nije zemljište Kiševe farme kupljeno kad je bilo na prodaju.
Bruno Zadro podsjetio je kako je adekvatnom pripremom trebalo ranije na zastupničkom satu trebalo iznijeti dvojbe, te kako je ovo sad „silovanje demokracije“ jer unatoč dvojbama, pitanjima i pojašnjenjima koja traže, oporbeni zastupnici će ionako glasati protiv odluke. Moli ih stoga kako zastupnička pitanja postavljaju u za to predviđeno vrijeme.
Kako povreda poslovnika nije tražena rasprava je završena odgovaranjem gradonačelnika Hrebaka koji je naveo kako je pitanje vijećnice Višnjević na mjestu. Firma se osniva sad jer postoje preliminarni rezultati o kvaliteti vode, i sad se upućuje sva dokumentacija za eksploataciju Hrvatskim vodama jer je procedura dugotrajna a neki koraci se mogu poduzeti odmah.
-Imamo također informaciju da će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost davati sredstva za pripremu dokumentacije pa želimo imati pripremljen projekt. Nakon toga potrajat će dok dobijemo građevinsku dozvolu, i slično. Treba nam vrijeme a mi ga konstantno gubimo i onda želimo ubrzati proces gdje god možemo. To je jedini razlog zašto osnivamo trgovačko društvo već sad. Osnivamo ju da bi ona mogla upućivati zahtjeve za izradu dokumentacije, objasnio je Hrebak.
Što se tiče lokacije, ponovio je kako toplice ne moraju biti točno na mjestu bušotine, ali prednost ove lokacije je i ta što je u neposrednoj blizini državna zemlja što predstavlja daljnju osnovu za širenje toplica i zabavnih sadržaja, a u blizini će biti i brza cesta kojom će jednog dana dobar dio Mađarske putovati na more, a moći će stati u Bjelovaru i uživati zabavne sadržaje.
-Nemojte razmišljati u okvirima vas i mene, razmišljajte o Bjelovarčanima za 20 godina, i bazenima na koje će se moći dograđivati sadržaj. Kako to mislite izvesti u centru grada?, zapitao je Hrebak.
Nakon prozivanja vijećnika Damir Bajs Nezavisne liste Željka Pavlekovića, ujedno i predsjednika MO Knez Domagoj pod čiji dio spada i bazen i zelena površina do njega u centru grada, Pavleković je dodao kako doista treba razjasniti nebuloze o izgradnji i troškovima Grada i troškovima trgovačkog društva.
Odluka je kao i prethodna dana na glasanje i nakon toga donesena natpolovičnom većinom, čime je valjana.