Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, u ponedjeljak 4. veljače potpisao je ugovore s predstavnicima pet poslovnih banka; Privrednom bankom Zagreb, Erste & Steiermärkische bankom, Zagrebačkom bankom, Podravskom bankom te Hrvatskom poštanskom bankom vezano uz provođenje ovogodišnje županijske mjere kreditiranja proljetne sjetve.
Od ove godine, kreditna linija za kreditiranje proljetne sjetve bit će još povoljnija za naše poljoprivrednike, jer pojedine poslovne banke smanjile su svoju kamatnu stopu na 4%. Bjelovarsko-bilogorska županija i dalje će sufinancirati kamatu korisnicima kredita s 2,8%, ovisno o banci u kojoj će se realizirati kredit, poljoprivrednicima se nudi kamatna stopa od svega 1,2%. Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija ima 17 potpornih mjera u poljoprivredni, a jedna od najdugovječnijih i najuspješnijih u provođenju je upravo mjera kreditiranja proljetne sjetve. U proteklih petnaest godina provođenja te kreditne linije odobreno je 4 681 kreditnih zahtjeva, ukupne vrijednosti preko 200 milijuna kuna.
– Bjelovarsko-bilogorska županija kao najpoljoprivredna županija Hrvatske, već 15 godina ima kreditne linije vezane uz naše poljoprivrednike i proljetnu sjetvu. Naime, mi u ovom trenutku godine želimo omogućiti da se kroz kreditnu liniju napravi dobra priprema tla i da se osigura ušteda koja je moguća sada početkom godine, istaknuo je župan Damir Bajs i dodao da je ova mjera uistinu uspješna, a ove godine u prilog tome ide i smanjenje kreditnih stopa.
– U tome nas uvijek prate naše banke i potpisom ovog ugovora kreće odobravanje istih kredita. Što se uspješnosti kredita tiče, mogu naglasiti da smo u ovih 15 godina dobili preko 200 milijuna kuna kredita za naše poljoprivrednike, također da je bilo oko 4700 zahtjeva i da jednaku uspješnost očekujemo i ove godine. U prilog tome, proširuje se mogućnost korištenje kredita i vjerujem da će naši poljoprivrednici to iskoristiti, posebice jer su 2019. godine banke smanjile kreditne stope; tako da se one sada kreću između 4 i 4,5%, a uz subvenciju od 2,8 posto od same Županije, kreditna linija je na 1,2% na godišnjoj ravni. To je najniža kamata koja se ovoga trenutka može dobiti u Hrvatskoj, kazao je župan te pozvao sve poljoprivrednike s područja županije da se jave na kreditnu liniju.
Mario Lončar, direktor Centra za poslove s poduzećima Privredne banke Zagreb, zadovoljan je zainteresiranošću poljoprivrednika za ovu poticajnu mjeru.
– Mi smo u ovome projektu sa Županijom već petu godinu i ovdje se godišnje vrti prosječno 12 do 15 milijuna kuna kreditnog portfelja na otprilike dvjestotinjak kreditnih zahtjeva naših poljoprivrednika. Od ove godine, sukladno tržišnim uvjetima, smanjili smo kamatne stope, tako će kamatna stopa za poljoprivrednike biti 1,2% i stoga očekujemo još veći interes.
Igor Topljak, zamjenik direktora Regionalne direkcije središnja Hrvatska Erste&Steiermarkische banke istaknuo je kako problema s otplatom kredita nema.
– Do sada je poslovnom suradnjom uspješno kreditirano 4700 poljoprivrednika u ukupnom iznosu preko 200 milijuna kuna; veliki dio toga su fizičke osobe, odnosno poljoprivrednici kojima je ovo kreditiranje omogućilo ne samo jeftinije financiranje pripreme proljetne sjetve, već i nabavu potrebnog repromaterijala nekoliko mjeseci unaprijed – što im je omogućilo uštedu. Radi se o poljoprivrednicima koji su izrazito uredni u otplati svojih kredita i mi u Erste banci bilježimo rekordnu nisku stopu nenaplaćenih kredita iz ove linije, kazao je Topljak.
Poljoprivredni proizvođači tako lakše mogu u proljetnu sjetvu kukuruza, stočnog ječma, zobi, soje i šećerne repe, a od unazad dvije godine kredit se može zatražiti i za presadnice povrća, dakle, povrtlarske kulture. Najniži iznos kredita koji se može zatražiti je 5.000,00 kuna, dok je najviši iznos koji se može zatražiti 1.000.000,00 kuna. Rok povrata kredita je jednokratno nakon 10 mjeseci.