Hrvatski mediji i portali sve više pišu o početku turističke sezone koja bi, sudeći prema sve glasnijim govorancijama, barem djelomično počela 1. lipnja, odnosno najkasnije 15. lipnja. Tim povodom će hrvatski predstavnici udruga privatnog smještaja, hotelijeri i ugostitelji ovaj tjedan održavati videosastanke s Ministarstvom turizma, ali i Nacionalnim stožerom civilne zaštite. Prema trenutnim najavama, najveći naglasak biti će na propisanim epidemiološkim mjerama i uputama. Epidemiološke mjere najviše će obuhvaćat preporuku nošenja maski i rukavica, pojačanu dezinfekciju i higijenske standarde, a šankovi neće biti otvoreni za posluživanje gostiju.
Naravno, razgovarati će se i o svim ostalim važnim segmentima, kako bi se turistička sezona u ovoj iznimno teškoj situaciji spasila koliko je god to moguće.
Brojni ugostitelji već su na samom startu poručili da svoje kafiće, barove i restorane 11. svibnja neće ni otvarati, ukoliko uvjeti budu prestrogi. Takav način rada je neisplativ. Stoga je Ceh ugostitelja i turističkih radnika Hrvatske obrtničke komore predložio da se otvore i unutarnji prostori. Prema austrijskom modelu koji starta 15. svibnja, razmak stolova bi u unutarnjem prostoru trebao biti dva, a na otvorenom jedan metar. Za jednim stolom mogle bit sjediti četiri odrasle osobe sa djecom. Predloženo je radno vrijeme od 6 do 23 sata. Iako je ovakav scenarij za ugostitelje prihvaljiviji od onog prvog, u Hrvatskoj će se najvjerojatnije prvo omogućiti otvaranje samo terasa. Ovisno o daljnjem razvoju epidemiološke situacije do kraja svibnja, krenulo bi se u razmatranje otvaranja unutarnjih prostora. Iz resornog ministarstva su poručili da ne vide problem u skorašnjem otvaranju unutarnjih prostora, ali samo u sklopu velikih lokala, primjerice gdje se inače održavaju veća slavlja i razne proslave. Pri donošenju preporuka, svakako će se u obzir uzimati iskustva drugih država. S obzirom da su granice u ovom trenutku još uvijek zatvorene, pretpostavka je da će barem do 1. lipnja restorane i kafiće posjećivati samo domaći gosti.
Predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak zamolio je lokalne vlasti da ugostiteljima prepuste gradske ulice, trgove i ostale javne površine. Tako bi ugostitelji svoje terase mogli proširiti i to bez plaćanja naknade. Pozivu su se prvi odazvali Pula i Bjelovar, a o istom razmišljaju Šibenik, Split, Zadar, Dubrovnik i Zagreb. Što se tiče hotela i hotelskih restorana, prvi će svoja vrata otvoriti Hotel Navis u Opatiji i to već 11. svibnja, a istoga dana otvara se i Villa Kapetanović, također u Opatiji. Ostali hoteli svoja otvaranju najavljuju postupno i od početka lipnja. I porečka Valamar Rivijera priprema se za otvaranje svojih kampova i hotela tijekom svibnja i lipnja. Kako većina računa s otvaranjem granica od 1. lipnja te turističkim koridorima s bližim zemljama. Lošinjska Aurora će se otvoriti 18. ili 20. svibnja, prvenstveno zbog uhodavanja i pripreme za nov oblik turizma. Najvaljeno je i otvaranje nautičkog turizma i golf terena, zbog iznimno male mogućnosti zaraze.
-Ovaj tjedan ćemo održavati sastanke s resornim udrugama. Trebali bismo nastaviti i razgovore s ministrima nama bližih država, iz kojih bi turisti mogli preko koridora dolaziti u Hrvatsku. U ozbiljnim smo pregovorima sa Slovenijom. Sada će se naći njihovi i naši epidemiolozi da pokušaju naći rješenje za siguran prelazak granice, kako bismo početkom lipnja ili najkasnije 15. lipnja, mogli otvoriti granice. Razgovaramo sa svim susjednim državama, a uskoro ću imati sastanak i s talijanskim ministrom. Možda bi se mogla uspostaviti neka katamaranska veza između Ancone i Zadra te Splita. Naravno, ako situacija kod njih bude, rekao je za Jutarnji list ministar turizma Gari Cappelli.