S bogatim i raznolikim sadržajem, Ogranak Matice hrvatske Bjelovar uključuje se u obilježavanje 180 godina djelovanja Matice hrvatske. U partnerstvu s bjelovarskim kulturnim i obrazovnim institucijama grada Bjelovara osmišljen je niz događaja među kojima su izložbe, koncerti, kazališne premijere, književne večeri i predavanja.
Više o svemu doznali smo u srijedu 23. veljače na konferenciji za medije na kojoj je predsjednik Ogranka Matice hrvatske Bjelovar podijelio najvažnije informacije vezane za cjelokupni program.

– Ovu veliku i značaju obljetnicu obilježit ćemo sa deset zanimljivih događanja i to zajedno s Narodnom knjižnicom Petar Preradović, Centrom za cjeloživotno obrazovanje i kulturu, Gradskim muzejom, Glazbenom školom Vatroslava Lisinskog iz Bjelovara i Zagreba, zatim Bjelovarskim kazalištem, Gimnazijom Bjelovar te Vijećem ogranaka Matice hrvatske Bjelovarsko – bilogorskom županije. Svi navedeni odmah su imali vrlo kreativne ideje i prijedloge vezane za sadržaj. Također, mi smo u stalnom kontaktu sa zagrebačkom središnjicom, čiji je predsjednik Miro Gavran jako sretan, pomalo i iznenađen osebujnim programom kojeg smo pripremili. Jednostavno smo objedinili likovnu, dramsku, književnu, glazbenu i druge umjetnosti, poručio je predsjednik Vedran Milić.
U subotu 26. i nedjelju 27. veljače na rasporedu je kazališna predstava “Tena – kronika raspada jedne ljepote” u režiji Dražena Ferenčine. Obje izvedbe počinju u 20,00 sati, a mjesto održavanja je Dom kulture. Mjesta je moguće rezervirati na broj telefona 043 / 241 – 298 ili slanjem e-maila na info@cuk.hr.

– Predsjednik ogranka napravio je odličnu stvar. Naime, u obilježavanju jedne teme okupio je razne ustanove s našeg područja. Nadam se će ta praksa biti nastavljena, jer se CUK raduje svakoj nadolazećoj suradnji. Mislim da na taj način u javnost šaljemo puno jaču poruku, a građanima postajemo još zanimljiviji, posebno u segmentu kulturnog razvoja Bjelovara. Premijera predstave “Tena – kronika raspada jedne ljepote” održana je u Vinkovcima, a tijekom vikenda će u ovom sjajnom kazališnom komadu moći uživati i naši Bjelovarčani. Redatelj je Dražen Ferenčina, inače ravnatelj kazališta Gavella. U predstavi glume Filip Šovagović, Matea Marušić i još brojna poznata glumačka imena, poručila je Zvjezdana Galkowski, ravnateljica CUK-a.
Početak obilježavanja 180 godina djelovanja Matice hrvatske održano je prošlog tjedna u Narodnoj knjižnici Petar Preradović gdje je gostovao crnogorski pisac Josip Tripović. Nažalost, zbog ograničenog broja sudionika, događaju je moglo prisustvovati samo 25 osoba. Iz knjižnice poručuju kako je Tripović istinski oduševljen Bjelovarom i Bjelovarčanima.

– Josip Tripović nas je zaista nadahnuo djelima, ali i svojim osobnim životnim pričama. Putem video uradaka proveo nas je Crnom Gorom i mogu reći da je književni susret bio predivan. Jako nam je žao što zbog postojećih mjera još uvijek moramo imati ograničen broj posjetitelja. Naše drugo događanje 17. ožujka biti će vezano za gostovanje drage sugrađanke Gordane Matunci koja će predstaviti kulturnu baštinu bjelovarskog – bilogorskog kraja. Riječ je o velikoj i zanimljivoj entuzijastici, tako da naši posjetitelji mogu očekivati vrlo inspirativnu i edukativna večer, rekla je Vjeruška Štivić, ravnateljica Narodne knjižnice Petar Preradović.
U utorak 1. ožujka u Gradskom muzeju Bjelovar na programu je otvorenje izložbe “Vatroslav Lisinski” autora Stjepana Sučića uz prigodni program Glazbene škole Vatroslava Lisinskog, dok će u srijedu 2. ožujka profesorica Alida Sokolović u muzeju održati predavanje pod nazivom “Vatroslav Lisinski zauvijek mlad”.
U četvrtak 3. ožujka u Kulturnom i multimedijskom centru biti će prikazan film “Lisinski” iz 1944. godine, a riječ je o prvom dugometražnom i tonskom filmu. Petak 4. ožujka rezerviran je za Dom kulture u kojem se održava “Večer hrvatskih skladatelja” u suradnji s Glazbenom školom Vatroslava Lisinskog iz Zagreba. U petak 11. ožujka publici će se predstaviti Bjelovarsko kazalište s Večeri poezije u čast Matice hrvatske.
– Članovi Matice hrvatske izabrat će pjesnike čija će djela interpretirati naše mlade kazališne snage. Za njih će to zapravo biti i svojevrsna edukacija jer će iskusiti kako je to “glumiti” poeziju. Naravno, oni će se istovremeno još bolje upoznati s literaturom i velikanima hrvatske poezije. Odlučili smo uključiti i profesore, odnosno mentore koji su pripremali učenike za Lidrano, pa se nadamo što većem odazivu, pojasnila je Margareta Maja Fabičević iz Bjelovarskog kazališta.
Izložba “Vatroslav Lisinski” autora Stjepana Sučića biti će postavljena u Maloj galeriji Gradskog muzeja Bjelovar, a njenu posebnost i zanimljivost, potvrdio je predstavnik Gradskog muzeja Bjelovar.
Većina Bjelovarčana vjerojatno ni ne zna kako je prvo obilježavanje Dana matice hrvatske održano upravo u njihovom gradu.

– Pokojni kolege Ante Rade i Branko Kreštan pokrenuli su tu hvalevrijednu inicijativu za obilježavanje Dana Matice hrvatske u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji. Njihov prijedlog je bio usvojen i tako smo davnih godina došli do prve manifestacije. Moram istaknuti kako imamo jako dobru suradnju s brojnim ustanovama, Gradom Bjelovarom, Bjelovarsko – Bilogorskom županijom, općinama i Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, kratko je istaknuo Mato Ćurak, član predsjedništva Ogranka Matice hrvatske i predsjednik Vijeća ogranaka Matice hrvatske BBŽ.

Poziv za sudjelovanje u bogatom programu s radošću je prihvatila i Gimnazija Bjelovar, u kojoj će 21.ožujka s početkom u 18,00 sati biti održana književno – glazbena – likovna večer u čast Željku Sabolu.
– U dogovoru s profesorima hrvatskog jezika i književnosti, likovne i glazbene umjetnosti odlučeno je da u prostoru gimnazijske kupole organiziramo večer posvećenu Željku Sabolu koji je također našu školu. S obzirom da je riječ o poznatom likovnom kritičaru i književniku čije su mnoge pjesme uglazbljene, bit će to jedan itekako zanimljiv događaj, poručila je Tanja Mamić, ravnateljica Gimnazije Bjelovar.