Bjelovarčanin Antonio Kiselić Ledinsky, zanimljiv je mladi konceptualni umjetnik koji je tijekom rujna krenuo s provedbom projekta pod nazivom “Umjetnička i istraživačka rezidencija”. Projekt ima nekoliko zadanih ciljeva, a jedan od njih je Bjelovar učiniti sjecištem svjetske kulturne razmjene i proizvodnje.
Podsjetimo, umjetničke rezidencije predstavljaju prostore i programe koji privlače i okupljaju razne profile umjetnika, istraživača i profesionalaca u kulturi čiji se rad temelji na razvoju vlastitih disciplina, ideja te istraživanja. Umjetnici i istraživači odabiru specifične programe umjetničkih rezidencija jer im one omogućavaju podršku u stvaranju njihovih umjetničkih radova i eksperimenata, proširuju njihove socijalne i kontakt mreže, no posebice, pružaju im prijeko potreban odmak od ustaljenih formata rada i razmišljanja. Umjetničke rezidencije umjetnicima i istraživačima pružaju vrijeme i prostor za kreativni rast, razvoj i učenje.
Antonio je na ideju pokretanja umjetničke rezidencije došao prije tri godine kada je živio u Berlinu, družeći se s nekolicinom hrvatskih umjetnika i umjetnica koji su duži niz godina aktivni u radu s mladima na različitim područjima. Nakon dužeg razmišljanja shvatio je da u Bjelovaru nedostaje prostor koji bi bio otvoren za međunarodnu suradnju. Tijekom trajanja projekta, Antonio će u svojoj kući ugostiti veći broj umjetnika i istraživača raznih profila. Prvi od njih bio je modni i umjetnički fotograf Denis Butorac, koji je u Bjelovaru proveo tjedan dana. Umjetnik je u prostoru rezidencije i kroz grad upijao inspiraciju za vlastiti umjetnički rad kojeg će nakon nekog vremena prikazati domaćim ljudima.
– Prvi put sam posjetio Bjelovar, a s obzirom da sam rodom iz Ilače pored Tovarnika u Vukovarsko-srijemskoj županiji, vaš grad me jako podsjetio na okruženje iz kojeg dolazim. Sa 19 godina sam preselio u Zagreb i tamo se nastavio školovati. Diplomirao sam snimanje na Akademiji dramskih umjetnosti, a potom završio i diplomski studij fotografije. Tijekom studiranja sam stekao bogato iskustvo, išao na natjecanja, osvojio razne nagrade i priznanja. Ipak, u Bjelovaru sam se po prvi put susreo sa umjetničkom i istraživačkom rezidencijom. Tu je fokus bio na svemu, na kući u kojoj sam boravio, na gradu, ljudima, komunikaciji s Antoniom i njegovom mamom. Dakle, izašao sam iz svoje zone komfora, a što će točno rezultirati iz boravka u Bjelovaru, još ću vidjeti. Imamo okvirnu ideju, no prvo moramo dobro posložiti sve “kockice”. Kroz dosadašnji rad sam se puno bavio pitanjem identiteta, obitelji, odrastanja, mjestom odrastanja i slično. Često znam reći da se putem fotografije vraćam nečemu od čega sam prije želio pobjeći. Malo radno mjesto me je dosta opterećivalo, ponekad gušilo i ograničavalo, no kroz umjetnost se sve više vraćam kući, što fizički, što mislima i kroz radove, kaže Denis Butorac dodajući kako je u Bjelovaru naišao na razne sadržaje koji bi mu mogli poslužiti kao inspiracija za daljnji rad.
Glavnina cijele ove priče je zapravo mikro istraživanje, jer će svaki umjetnik i istraživač dati povratnu informaciju o Bjelovaru i ljudima koji u njemu žive. Kako i sam idejni začetnik projekta kaže, postoji mogućnost da ovaj program nije u potpunosti relevantan, no u svakom slučaju radi se o jednom velikom izazovu, odnosno umjetničkom, kulturnom, socijalnom, eksperimentalnom, istraživačkom i edukativnom projektu kroz koji će Bjelovar dobiti dodatnu vrijednost. Proces rada je ključan jer je nepredvidiv, nije linearan, ne mora nužno biti zadan, ne slijedi ustaljenu putanju razmišljanja i radnih praksi, čime se potiče razvoj ideja, inovacija i spontanosti.
– Vjerujem i nadam se da ćemo u cijelom ovom procesu dobiti podršku i od strane društvene zajednice, lokalnih kulturnih i upravljačkih institucija. Želimo stići do ključne točke da se Bjelovaru dogodi trenutak kada će iz njega krenuti jedna druga vrsta umjetničkog napretka kroz koji ćemo moći progovarati o nekim drugim temama, vidovima vizualnog i sadržajnog. Naš grad ima jako puno prednosti. Miran je, siguran, zelen i iz europske perspektive poprilično jeftin. Vjerujem da postoji dosta ljudi koji bi željeli posjetiti Bjelovar i u njemu raditi neku vrstu svog umjetničkog rada. Da li je to fotografija, likovna umjetnost, suvremeni ples ili socijalno istraživanje, nije važno, rekao je konceptualni umjetnik Antonio Kiselić Ledinsky.
Foto naslovna: arteist.hr
VEZANI ČLANCI