Od jučer je u Hrvatskoj registrirano devet novozaraženih osoba koronavirusom, svi iz Splitsko-dalmatinske županije. Isto tako, od jučer je od posljedica virusa preminulo još šest osoba, i to u Splitu pet ženskih osoba te u Koprivnici jedna ženska osoba, izvijestio je danas Nacionalni stožer civilne zaštite.
–Svi novoboljeli su iz Splitsko-dalmatinske županije – četvero od njih su obiteljski kontakti ranije oboljelih. Imamo i dvije medicinske sestre koje rade u bolnici, srećom, one su postale pozitivne u vrijeme kad nisu radile i to vjerojatno neće imati utjecaja na funkcioniranje bolnice. Imamo i jednu oboljelu njegovateljicu u domu za starije, i jednu pacijenticu u bolnici. Splitsko-dalmatinska županija izbila je na prvo mjesto po broju oboljelih, ali u usporedbi s drugim zemljama, to je mali broj oboljelih za županiju s toliko stanovnika, poručio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
Capak se također osvrnuo na serološke testove, poručivši kako ih je teško nabaviti, no da bi manja količina testova trebala biti na raspolaganju idućeg tjedna.
Ministar zdravstva Vili Beroš potvrdio je danas kako u splitskom Domu za starije i nemoćne nije bilo propusta, na što se je nadovezala ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković.
–Što se tiče inspekcije Ministarstva demografije, ustanovljeno je da u domovima za starije i nemoćne nužna disciplina svih, od djelatnika do korisnika. Svi su se pridržavali propisanih procesa. Utvrđeno je da je Dom postupao sukladno uputama i preporukama svih nadležnih tijela, a obiteljska liječnica bila je tamo svakog dana osim vikendom te je bila upoznata sa stanjem svih korisnika. U postupanju zdravstvenih i drugih djelatnika Doma utvrđeno je da nije bilo nepravilnosti i korisnici su bili primjereno zbrinuti, kazala je Bedeković istaknuvši kako su osnovni prioriteti Ministarstva zaštita života i zdravlja korisnika, postojanost radnih mjesta te suzbijanje zaraze.
Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević” pojasnila je kako se kod starijih osoba temperatura ne mora pojaviti.
–U starijoj dobi temperatura se uopće ne mora pojaviti. Da biste dobili temperaturu u sustav se mora izlučiti nekoliko imunoloških komponenti, a sustav starijih ljudi često nema mogućnost pokretanja tih mehanizama. Liječnici to znaju. Isto tako, doista je uobičajeno, i kod nas u Klinici te u domovima, da stariji imaju povremeno temperature tijekom dana. Vezano je to i uz neke intervencije koje se rade na njima. Isključivo temperatura ne može biti razlog da bi netko u toj populaciji posumnjao na koronavirus, kazala je Markotić.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović komentirao je situaciju vezanu uz prelaženje granica, napomenuvši kako to ovisi i o nacionalnim odlukama.
-Zračni prijevoz je u ovoj epidemiji ne samo na regionalnoj, nego i na globalnoj razini, jedna od najvećih žrtava. Bitno je smanjen broj linija. Svi koji ih sada održavaju su usmjereni na povrat vlastitih državljana. Bitno je osigurati da će država primiti nekog stranog državljanina ako dođe. Načelno, mogućnost puta postoji i zrakoplovima, međutim vrlo je restriktivno i ne može se usporediti sa situacijom koja je vladala prije epidemije, poručio je Božinović.