Večernji list je u utorak 6. travnja prenio kako je jedna od glavnih mjera novog Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa od 2020. do 2030. promjena graničnih vrijednosti dopuštene količine alkohola u krvi vozača. Dopuštenih 0,5 promila alkohola u krvi vozača trenutno se ne odnosi jedino na profesionalne i mlade vozače. Jedna od mjera Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa uključuje istraživanje mogućnosti i učinkovitosti promjene graničnih vrijednosti dopuštene količine alkohola u krvi vozača.
U prethodnom planu nije ostvaren glavni cilj, odnosno da se u prošlom desetljeću broj smrtno stradalih u prometu smanji za 50 posto, u odnosu na 2010. godinu. Tijekom 2019, godine zabilježeno je 297 poginulih osoba, a tijekom 2020. ukupno 237. U obzir svakako trebati uzeti činjenicu da je proteklu godinu obilježila pandemija koju je zbog raznih mjera i “lockdowna” karakterizirao i manji promet, što je u puno većoj mjeri moglo utjecati na smanjivanje broja smrtno stradalih u prometu.
U novom nacionalnom planu određeno je 13 područja djelovanja, za koja su predložene i mjere. Jedna od njih je istraživanje učinkovitosti sustava “Alchohol Interlock”, odnosno njegovog utjecaja na smanjenje broja nesreća. Spomenuti sustav bi se ugradio u vozila osoba koje su više puta bile uhvaćene u alkoholiziranom stanju tijekom vožnje.
Tu je i predlaganje rješenja za učinkovitiju naplatu novčanih kazni, kao i uvođenje kontrole prosječne brzine, posebice kada su u pitanju tuneli. Jedinice lokalne samouprave poticat će se na nabavu uređaja za mjerenje brzine, pri čemu će tolerancija uređaja za mjerenje brzine biti svedena na minimum. Postepeno bi se uvodili i sustavi za nadzor brzine u vozilima koji vozače informiraju o njihovoj brzini te ih upozoravaju voze li nedozvoljenom brzinom.
Također, istraživat će se inovativne mogućnosti onemogućavanja vozača da koriste mobitel za vrijeme vožnje. Za pješake i bicikliste predložene su edukacije i polaganje biciklističkih ispita, a ističe se i podizanje svijesti o važnosti međusobnog poštivanja vozača motocikala, mopeda i ostalih vozila. Predviđaju se edukativni programi kako bi se istaknula važnost korištenja pojasa, sanacije opasnih mjesta, hitnosti helikopterske medicinske pomoći te pomoći brzim brodicama, piše Večernji list.