Na sjednici Gradskog vijeća Grada Bjelovara održanoj prošlog tjedna pod 4. točkom dnevnog reda bila je Informacija o pokretanju procedure utvrđivanja uvjeta i postupka za izbor članova nadzornih odbora u trgovačkim društvima u kojima Grad Bjelovar ima udjele u vlasništvu.
Tom informacijom vijećnike se je željelo upoznati s novim nacrtom općeg akta, čija izrada je u tijeku, a kojim će se propisivati uvjeti za članove nadzornih odbora u pogledu stručnosti i iskustva te će propisivati proceduru njihovog izbora putem javnog natječaja, a obzirom da se radi o javnom aktu, mora proći javno savjetovanje od 30 dana nakon kojeg će se uputiti Gradskom vijeću na usvajanje.
Naime, Grad Bjelovar ima udjele u vlasništvu u pet trgovačkih društava, od kojih trenutno jedino Komunalac i Vodne usluge imaju nadzorne odbore, a kako bi se uskladila procedura izbora imenovanja ostalih budućih članova nadzornih odbora sa zakonodavnim okvirom, novom procedurom bi članove nadzornih odbora trgovačkih društava predlagalo upravo Gradsko vijeće. Na taj način bi se, osim što je tako propisano Odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa, uspostavio djelotvoran i transparentan nadzorni odbor, poručuju iz Grada.
Važno je napomenuti kako je dosadašnja procedura izbora imenovanja bila u nadležnosti Skupštine društva, a nakon usvajanja ovakve odluke Gradsko vijeće će predlagati Skupštini članove nadzornog odbora temeljem provedenog javnog natječaja i utvrđenih mjerila.
Još jedna bitna tema o kojoj se je raspravljalo na 16. sjednici Gradskog vijeća bila je i točka pod rednim brojem 12, a sastojala se je od tri podtočke;
Donošenje: a) Odluke o zaduženju za dugoročni financijski kredit za izgradnju umjetnog travnjaka na Gradskom stadionu – pomoćno igralište;
- b) Odluke o zaduženju za dugoročni financijski kredit za kupnju poslovnih zgrada na lokaciji Ulica A. Trumbića 1b i K. Frankopana 24;
- c) Odluke o II. dopuni Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Bjelovara za 2019. godinu.
Tako je Jasna Višnjević (HNS) gradonačelniku postavila upit vezan uz prvu podtočku, odnosno uputila je pitanje vezano uz financiranje bjelovarskog pomoćnog igrališta.
Gradonačelnik Hrebak pojasnio je kako zbog naravi igrališta koje će služiti jedino za igranje prijateljskih utakmica i treninge po lošem vremenu, nije potrebna kupnja certificirane trave, pri čemu će se uštedjeti 2 milijuna kuna.
Tako će vrijednost trave na pomoćnom igralištu iznositi 2 milijuna i 100 kuna, dok će sami radovi iznositi još skoro milijun kuna.
Hrebak je naglasio i kako je kredit za travnjak iznimno povoljan.
– Iz kredita idemo jer smo dobili još jeftiniji kredit nego što smo imali prije, kamata je 1,3 posto, a onda je bila 1,7, poručio je gradonačelnik.
Također, gradonačelnik ističe kako će pomoćni teren biti završen do rujna, te da on označava početak gradnje stadiona.
Bivši bjelovarski gradonačelnik Antun Korušec (ABB) osvrnuo se na drugu podtočku koja se odnosi na zaduženje za dugoročni kredit za kupnju zgrada u dvjema bjelovarskim ulicama. Korušec je iskazao zabrinutost zbog velike količine financijskih obaveza koje je Grad preuzeo na sebe.
– Za mene je nedvojbeno da napredak grada Bjelovara može ići kroz uzimanje dugoročnih kredita za financiranje i realizaciju investicija koje želimo. Ipak, ukazujem na jedan oprez koji mora biti; mi smo za ove dvije godine preuzeli puno obveza u smislu financiranja. Mislim da ćemo morati na godišnjoj razini utvrđivati prioritete za cijeli mandat, još do kraja, i na godišnjoj razini iz tih prioriteta izdvojiti ono što je najbitnije, izjasnio se je Korušec.
Gradonačelnik Hrebak na to mu je pojasnio kako Grad stoji vrlo dobro te da nema mjesta za strah.
– Mi smo u situaciji kad gospodarstvo raste i napreduje, a imamo i oko 10 miljuna kuna više svake godine od Države što je prava financijska decentralizacija, kazao je Hrebak te je kao jednu od mjera štednje dodao i smanjenje plaća u Gradskoj upravi za oko 2 milijuna kuna na godišnjoj razini.
Gradonačelnik Hrebak je napomenuo i kako tvrtke koje posluju u Bjelovaru doprinose velikom priljevu poreza.
– Državni arhiv koji je bio u prostoru Tehnološkog parka, a sada se seli na adresu u Trumbićevoj, prošle godine je imao troje zaposlenih dok ih danas ima 25. Ali to nije sve, kažu da će zaposliti još 40 zaposlenika s plaćama većim od dvije tisuće eura. Mi to osjetimo u punjenju proračuna, rekao je Hrebak i dodao:
– U jednom danu je sjelo milijun i 200 tisuća kuna poreza. Već sad znamo da ćemo imati višak, ali ga koristimo za tekuće poslovanje, pojasnio je Hrebak.
Obje točke dnevnog reda, kao i njihove podtočke, jednoglasno su prihvaćene od strane vijećnika.