U srijedu 7. svibnja službeno je završio projekt uspostave uređenja poučne staze „Bilogora“ na Kamenitovcu. Simbolično otvorenje staze, uz prisustvo manjeg broja uzvanika održano je u prijepodnevnim satima kod tamošnjeg planinarskog doma i to u dogovoru sa Stožerom za civilnu zaštitu BBŽ koje je izdalo odobrenje, uz obavezno držanje razmaka od minimalno dva metra te korištenje zaštitne opreme.
Nositelj projekta bilo je Hrvatsko planinarsko društvo „Bilogora“ Bjelovar. Inače, projekt je prijavljen 2016. godine, za operaciju 8.5.2. “Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture” u provedbi mjere M08 „Potpora za ulaganja u razvoj šumskih područja i poboljšanja održivosti šuma“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020. raspisanog od strane Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
-Ovaj projekt je vrijedan 452 tisuće i 950 kuna, od čega je 85 posto sredstava povučeno iz EU fondova, a 15 posto iz proračuna RH. Stoga naše društvo nije moralo ulagati vlastita sredstva. Ideja je stigla s predivnog obiteljskog izleta iz inozemstva na kojem sam bila sa suprugom i sinom. Nakon što me se dojmila jedna poučna staza, odmah sam po povratku kući kontaktirala našeg tadašnjeg predsjednika Željka Vinkovića. Krenuli smo u potregu za adekvatnim natječajem i tako je zapravo cijela priča krenula. Većina projekata se prvo mora isfinancirati, a potom se novac „vraća“ iz fondova. U tome su nam pomogli Bjelovarsko – bilogorska županija i Općina Veliko Trojstvo, kazala je Anamarija Pađan te dodala da je članica društva zadnjih 13 godina.
– U zadnje vrijeme zbog djece manje sam aktivna u hodanju i planinarenju. Više sam fokusirana na projekte. Naime, ovo nam je treći projekt, no prvi koji je financiran iz EU fondova. Jedan od glavnih ciljeva projekta je privući što veći broj posjetitelja koji ovdje dolaze namjerno, ali i slučajno. Također, u cilju nam je napraviti što više radionica u suradanji sa drugim udrugama iz grada i okolice. Primjerice, to bi bila radionica izrade kućica za ptice, herbarija i slično, kada bi se prvenstveno što više djece upoznalo sa biljnim i životinjskim svijetom, otkrila je Anamarija Pađan.
-Na poučnim tablama možemo naći biljke koje su karakteristične za klasičnu kontinentalnu listopadnu šumu. Možemo vidjeti biljke koje se nalaze u prizemnom sloju, sloju grmlja i sloju drveća, a imamo i nešto proljetnica, od kojih su sve zaštićene. Od klasičnih su to grab, bukva, hrast, bor, kockavica, visibaba, glog, šafran, kukurjek. Voljela bih da što više posjetitelja dođe i sazna koje sve biljne i životinjske vrste imamo na našem području. Uz pomoć QR koda moguće je saznati više o nekoj životinji, kao i čuti njezino glasanje. Ovaj projekt je za svaku pohvalu, treba ga promovirati, posebno među djecom i u školama, rekla je Ivana Moguš, učiteljica biologije.
-Planinarski dom je u vlasništvu društva već 96 godina. Nekada su planinari, točnije veliki entuzijasti ovaj dom gradili, a nama ga ostavili u nasljedstvo. Nastavili smo ga koristiti, brinuti se o njemu, uređivati ga. Ova poučna staza je bila jako potrebna. Vjerujem da ćemo zbog nje imati više posjetitelja, posebno djece i mladih kojima svi zajedno moramo usaditi ljubav prema prirodi, njezinim posebnostima, bogatsvima. Ovo je, kako bismo rekli, točka na i. Staza je dugačka 250 metara. Zbog epidemije smo morali stati sa planovima i daljnjim idejama, no vjerujem da ćemo u skorijoj budućnosti moći ponuditi još neke nove sadržaje. Ovdje je nekad bila vučnica, pa eto, o tom segmentu svakako možemo razmišljati. Ubrzo ćemo razraditi plan aktivnosti koje se vežu za školu u prirodi. Imamo brojne mogućnosti, a djeci su takvi sadržaji uvijek zanimljivi i privlačni, pojasnila je Vera Pauška, predsjednica HPD „Bilogora“.