Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije održalo je 9. ožujka uvodnu konferenciju vezanu za provedbu projekta Europskog socijalnog fonda “Društvenim poduzetništvom do osuvremenjivanja muzeologije hrvatske vojne baštine”, čija vrijednost iznosi 1.190.000 kuna. Kako bi javnost bila upoznata s projektom, detalje je na konferenciji iznio Marin Sabolović, osnivač Stalnog postava Domovinskog rata i predsjednik Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije u Bjelovaru.

– Navedeni projekt predstavlja veliki iskorak u smislu uređenja prostora, odnosno osiguranja kvalitetnije prezentacije postojeće muzejske građe kroz interaktivne i multimedijalne sadržaje, točnije putem “touch” ekrana i panela. Znajući da je Barutana česta, kako slučajna, tako i namjerna lokacija koju putnici posjećuju, smatramo da postoje opravdani razlozi za unapređivanja rada. Povratne informacije od naših posjetitelja su jako dobre i mislim da ćemo ovim projektom omogućiti jedan vrlo kvalitetan i bogat sadržaj. Jedan od ciljeva je da barem u jednom dijelu postanemo samoodrživi, a u budućnosti planiramo provedbu i II. faze projekta. Važno je naglasiti da na Barutani posljednjih sedam godina volontiramo. Stalni muzejski postav u gradu i na Barutani ima svoja redovna dežurstva, ali da bismo radili šest dana u tjednu, što se od nas i očekuje, moramo imati zaposlene ljude, a to će nam društveno poduzetništvo omogućiti barem u jednom dijelu, pojasnio je Sabolović.

Sve o europskom projektu “Društvenim poduzetništvom do osuvremenjivanja muzeologije hrvatske vojne baštine”
Svi posjetitelji koji to budu željeli, za obilazak postava moći će izdvojiti simboličnih 10 kuna. Društvo se na taj korak odlučilo nakon brojnih upita od strane posjetitelja koji su se čudili zašto se ulaz ne naplaćuje.

– Posjetitelji na Barutanu dolazi iz svih krajeva Hrvatske i svijeta, pa smo tako imali priliku ugostiti i turiste iz daleke Kine. Posjetitelji koji odluče platiti ulaznicu, za taj iznos će moći konzumirati kavu ili neki bezalkoholni napitak. Žao mi je što se u javnosti oko ove teme podigla velika prašina. S jedne strane mi je razumljivo jer su mnogi vrlo slabo upućeni u rad Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije. Nadam se da naši sugrađani ne misli kako si na taj način želimo nešto osobno prihodovati. Isto tako, s vanjskim prostorom Barutane mi ne upravljamo, kaže Marin Sabolović dodajući da su odrađene sve potrebne izmjene statuta, kao i uvođenje gospodarskih djelatnosti.
Inače, postav je produkt zajedničke ideje Grada Bjelovara i bjelovarskog Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije pred kojim je sada provedba ovog vrijednog europskog projekta koji, kako i sam Sabolović kaže nema mjesta nedopuštenim i netransparentnim radnjama.
Na projektu će biti zaposleno pet osoba koje dolaze iz marginaliziranih skupina. Projektni tim čine voditeljica projekta Otavia Samodol, voditeljica edukativnih i prodajnih aktivnosti Zvjezdana Močan, koordinator promidžbe i vidljivosti Matej Močan te tehničari Damir Močan i Marko Perić.

– Društveno poduzetništvo je koncept koji pokreće stvaranje ekonomske i društvene vrijednosti koje zadovoljavaju potrebe i omogućuju zapošljavanje teže zapošljivih društvenih kategorija. Riječ je o načinu poslovanja kojem nije cilj maksimiziranje profita, već povećanje radnih mjesta i broja zaposlenih, kao i uključivanje ciljanih skupina na tržište rada. Europska unija je itekako prepoznala vrijednost društvenog poduzetništva. Provedba projekta je krenula 26. studenog 2021. i trajati će dvije godine, kaže voditeljica projekta Otavia Samodol.
Ciljevi projekta
Među glavnim ciljevima projekta je postavljanje interaktivnih panela i interaktivnog stola s “high tech” panelom unutar Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar. Posjetiteljima će na taj način biti omogućen kvalitetan doživljaj izložbenih predmeta koji pričaju priču o velikoj hrabrosti i žrtvi hrvatskih branitelja prilikom stvaranja slobodne i neovisne Republike Hrvatske.

– Djelatnici su mlade osobe kojima je ovo prvo zapošljavanje nakon završetka studija i osobe s navršenih 45 godina koje su duži period prijavljene na Zavodu za zapošljavanje. Uvjeti zapošljavanja bili su strogo propisani, a mi smo ih u potpunosti ispunili. Zaposlenici će tijekom provedbe projekta odrađivati opće stvari, pripremu zahtjeva, izvješća, evidencije i dokumentacije, komunicirati će s javnošću i posjetiteljima, organizirati radionice, raditi na održavanju objekta koji će biti otvoren utorkom, srijedom, četvrtkom, petkom i subotom, a još moramo vidjeti da li ćemo ubaciti nedjelju ili ponedjeljak. Radno vrijeme još nije definirano, no vjerojatno će to biti u popodnevnim satima. Do svibnja imamo čak najavljen dolazak čak tisuću posjetitelja. Ovaj prostor je zaista predivan, ima veliko parkiralište, nalazi se na magistralnoj cesti i zaista bi bila šteta ne iskoristiti sve te prednosti, dodao je na samom kraju konferencije Sabolović.