Ministrica poljoprivrede Marija Vučković sudjelovala je u petak 1. travnja, zajedno s državnim tajnikom Zdravkom Tušekom i ravnateljem Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravkom Baraćem na otvorenju gudovačkog 23. Proljetnog međunarodnog bjelovarskog sajma i 17. Međunarodnog pčelarskog sajma.
Vučković je ovom prilikom obišla brojne izlagače te potvrdila nastavak podrške Ministarstva poljoprivrede RH prema manifestaciji koja zastupa interese hrvatskih poljoprivrednika.
– Iz Programa ruralnog razvoja isplaćeno je 85 posto financijskih sredstava, što čini 15,8 milijardi kuna. S današnjim danom otvorene su prijave za 200 milijuna kuna vrijednu potporu za nabavu mineralnog gnojiva u okviru paketa mjera Vlade RH, a u cilju ublažavanja rasta cijena energenata vrijednih 4,8 milijardi kuna. Pored redovnih mjera koje smo dužni provoditi kako bismo ostvarivali naše strateške ciljeve, moramo poduzimati i izvanredne mjere zbog situacija koje se događaju, ne samo kod nas, već i u cijelom svijetu. Dio mjera financiramo iz državnog proračuna, a dio iz EU fondova, za što ishodimo odobrenje Europske komisije. U okviru paketa pomoći kojeg je objavila Vlada Republike Hrvatske, mjere su se posebno odnosile na poljoprivrednike i ribare. Primjerice, za nabavu umjetnog gnojiva smo osigurali 200 milijuna kuna, a za ribare 75 milijuna kuna državne potpore. Isto tako, u tijeku je isplata redovnih “de minimis” potpora za sektor ribarstva i brojnih drugih koji su dio naših redovnih programa, pojasnila je ministrica.
Kao jednu od dobrih vijesti, Vučković ističe smanjenje stope poreza na dodanu vrijednost na svježu hranu i inpute u poljoprivredi. Podsjeća kako Ukrajina ima skoro 30 posto svjetskog izvoza pšenice, 20 posto kukuruza i više od 60 posto svjetskog izvoza suncokretovog ulja, što svakako utječe na lance opskrbe. U ovom trenutku, taj manjak na svjetskoj razini neće biti moguće brzo nadoknaditi.

– Podsjećam da Hrvatska ima dovoljne količine rizičnih kultura. Uvijek naglašavam da u niti jednom trenutke ne smijemo stati s investicijskim mjerama. Izmjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu predstavlja pravu reformu, s obzirom da se po prvi puta na konkretan način dogovaraju i usvajaju kriteriji te izrađuju simulacije. Prioriteti će se tumačiti samo na jedan jedini način. Jasna je potreba povezivanja sektora ratarstva i stočarstva. U suradnji s Europskom unijom pokušavamo doprinijeti novom setu potpora. Također, u pripremi je 500 milijuna eura vrijedan plan potpora za sve europske poljoprivrednike, kaže ministrica poljoprivrede dodajući kako je ministarstvo do sada isplatilo 209 milijuna kuna za dobrobit životinja, što je u 2021. godini iznosilo tek 90 milijuna kuna.
Iako je pred Hrvatskom prošle godine bio vrlo zahtjevan zadatak, nije zabilježena smanjena količina u stočarstvu.
– Program ruralnog razvoja jedan je od najuspješnijih hrvatskih programa ikada. Komentari u medijima ne znače da je nešto odbijeno, već je to dio strukturnog dijaloga kojeg prolaze svi programi, kako u Hrvatskoj, tako i u EU. To nije nikakav poseban proces, on nam pomaže da budemo bolji i da što uspješnije otklonimo određene poteškoće, kako bismo radili u skladu s ostvarenjem strateških ciljeva. Imali smo više od 30 revizija, čini mi se više od 10 u posljednjih godinu i pol. Kako se povećavaju omotnice, odnosno sredstva, programi i mjere, tako je i veći broj revizija. Ne postoji odluka Europske komisije o sankcijama na 10 posto svih izravnih plaćanja. Ja osobno često naručujem revizije putem unutarnje revizije ili u suradnji s Akreditacijskom službom. Dodatno, imamo i službeno hrvatsko tijelo za reviziju koje pronalazi načine za predlaganje smjernica za poboljšanje sustava. Prema ocjenama našeg sustava, mi smo iz godine u godinu sve bolji, a isto tako se nalazimo među zemljama koje imaju manji broj i postotak loših nalaza, poručila je ministrica Marija Vučković.