Petnaesti po redu Međunarodni pčelarski sajam u Gudovcu okupio je 136 izlagača iz 7 europskih zemalja. Sajam je otvorio ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, a uz pčelarski sajam je otvoren i sajam vina na kojem se predstavilo 50 izlagača iz cijele regije.
Da je ovo uistinu najveći sajam u regiji takvog tipa potvrđuje i velik broj posjetitelja, koje ni ružno vrijeme nije spriječilo da dođu iz različitih dijelova Hrvatske, ali i drugih zemalja.
Sajam traje od 9. do 10. veljače, a sastoji se od nekoliko segmenata. Tako na sajmu možete prisustvovati izložbi i prodaji meda, mednih proizvoda i pčelarske opreme, a isto tako možete degustirati neke od najkvalitetnijih hrvatskih medova.
Davorin Posavec, direktor Sajma rekao je kako je ovaj sajam uistinu potvrdio svoj međunarodni karakter.
Zahvaljujući investiciji od 210 tisuća kuna, ove godine smo sajam proširili za ukupno 1200 kvadratnih metara zatvorenog izložbenog prostora, i samim time će ovaj sajam biti zabilježen po tome jer se održava na 5 tisuća kvadratnih metara. Od nas se očekuje da ulažemo u sajam kako bi on još više rastao, zbog toga ove godine imamo 136 izlagača iz 7 zemalja; iz Bosne i Hercegovine, Grčke, Italije, Mađarske, Poljske, Slovačke i Srbije. To dokazuje da nije upitno kako je ovaj sajam potvrdio međunarodni karakter, istaknuo je direktor i dodao što se nikako ne smije propustiti.
– Od ostalih važnih događanja na našem sajmu istaknuo bih samo neke; Medni doručak, degustacija najboljih hrvatskih medova, inovacije u pčelarstvu, natjecanje u izradi medenjaka, ocjenjivanje najljepšog pčelarskog štanda i ocjenjivanje najljepše vinske etikete, a paralelno s ovim sajmom imamo i 6. izložbu vina i vinogradarske opreme, gdje imamo rekordnih 50 izlagača.
Željko Vrbos, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza istaknuo je kako je ovo jubilarni sajam koji je u 15. godina iznikao u glavno događanje u regiji, ali i da je ovo godina hrvatskog meda.
Drago mi je što ovaj sajam dolazi u ovo vrijeme, jer je ovo početak sezone; otprilike znamo kako su nam pčele prezimile i na ovome sajmu se možemo opskrbiti sa svime onime što nam je potrebno da bismo mogli sljedeću sezonu odraditi kako spada. Međutim, dolazi i vrijeme da ovu godinu, u ime Hrvatskog pčelarskog saveza, proglasimo godinom hrvatskog meda jer za to imamo nekoliko razloga; od 1. siječnja ove godine, med koji se stavlja na tržište u našoj zemlji mora biti jasno deklariran sa zemljom porijekla i svakako da će hrvatski med uz takvo deklariranje imati puno više šanse na domaćem tržištu.
Zatim, najveći projekt je naša nacionalna staklenka; u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede dvije staklenke su u distribuciji, a nadamo se još dvjema u prvom kvartalu ove godine. To će biti najveći iskorak u brandiranju hrvatskih medova, a samim time i najveća marketinška akcija koju Ministarstvo poljoprivrede provodi. Nadalje, ova godina je obilježena i time da ćemo upravo u srijedu 13. veljače u Valpovu certificirati prva 3 proizvođača meda potvrđene kvalitete europskom oznakom.“, napomenuo je Vrbos.
Gradonačelnika Grada Bjelovara Daria Hrebaka zabrinjava što naš kvalitetan med ne ostaje u Hrvatskoj.
Mene osobno, kao građana, ali i kao gradonačelnika, brine poražavajuća statistika da još uvijek uvozimo puno lošeg, nekvalitetnog meda – a naš kvalitetan med izvozimo te malo toga ostaje ovdje. Nacionalna staklenka, Hrvatski doručak i mi sami u Gradu Bjelovaru smo dali svoj obol, od dobre suradnje s pčelarima, do našeg projekta Bjelovarski doručak; godinu dana traje naš zajednički projekt gdje zajedno s lokalnim pčelarima, sav med koji mogu proizvesti, svakodnevno završava na stolovima bjelovarskih škola i vrtića. Ovaj sajam je prilika da se okupimo svi mi koji želimo da ovaj projekt bjelovarskog, hrvatskog meda uspije, a također je prilika i pčelarima da kroz razne edukacije i razmjene iskustva spremniji dočekaju izazove s kojima se svakodnevno susreću, kazao je Hrebak.
Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs je također izrazio zadovoljstvo uspjehom ove manifestacije, ali i suradnjom između Županije, Ministarstva i pčelara našeg kraja.
Ovaj sajam se izdigao kao najveći sajam u ovom dijelu Europe, to znači da smo zajedno s Ministarstvom i pčelarima, uspjeli napraviti jedan iskorak. Ovaj dio Hrvatske, naša županija i okolne županije – kada govorimo o medu, prednjače i kvalitetom i kvantitetom. Kvaliteta hrvatskog meda je iznimna, također proizvodimo velike količine meda, a ono što je najvažnije je da se prepozna da je hrvatski med zapravo najkvalitetniji med. Potrebna je ukupna aktivnost na nivou RH, što se sada i događa, rekao župan.
Tomislav Tolušić, ministar poljoprivrede i potpredsjednik Vlade, smatra da je najbitniji faktor u prepoznavanju kvalitetnih pčelinjih proizvoda upravo edukacija najmlađih.
Od 2017. godine, Ministarstvo poljoprivrede izdvaja 18 milijuna kuna godišnje za sektor pčelarstva kroz programe koji su dogovoreni s Hrvatskim pčelarskim savezom. Novi pčelarski program počet ćemo raditi ove godine za iduće trogodišnje razdoblje.
8 tisuća pčelara, 8 tisuća tona meda, 400 tisuća pčelinjih zajednica – to nisu male brojke, ali moramo puno toga napraviti, prije svega na promociji. U 2018. godini smo imali promociju našeg meda među prvašićima, svaki od njih je dobio promotivnu teglicu meda s promotivnim materijalima. Educirali smo naše prvašiće, ali kada govorimo o medu, moramo educirati naše klince od malih nogu, rekao je ministar Tolušić te pojasnio što zapravo predstavlja nova staklenka.
Hrvatska nacionalna staklenka za med, svojim specifičnim oblikom, strogom kontrolom puštanja na tržište, jamči da je unutra hrvatski med i na taj način pomažemo da naš med bude još prisutniji i prepoznatljiviji na tržištu.
Tolušić je također istaknuo da ne možemo zabraniti uvoz meda.
– Moramo raditi na promociji naših proizvoda i objasniti kupcima koliko je naš hrvatski med kvalitetniji i zdraviji za našu djecu, te da kupnjom našeg proizvoda pomažemo hrvatskom gospodarstvu.
___________________________________________________________