U Grubišnom Polju, u srijedu 18. svibnja održano je predstavljanje projekta izgradnje podzemnog skladišta plina, na kojem su sudjelovali Davor Filipović, ministar gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske, Marko Marušić, župan Bjelovarsko – bilogorske županije, Zlatko Mađeruh, gradonačelnik Grubišnog Polja, Vlado Vlašić, direktor Podzemnog skladišta plina d.o.o. te Laslo Farkaš Višontai, voditelj Projekta izgradnje PSP-a. Organizator događaja bila je državna tvrtka Podzemno skladište plina, operator sustava skladišta plina.
Projekt je vrijedan oko 500 milijuna kuna i trebao bit biti završen do 2027. godine, a riječ je o drugom hrvatskom podzemnom skladištu plina. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH, projekt je uvrstilo na listu strateških investicijskih projekata. Ovaj energetski objekt od iznimne je važnosti, prvenstveno u smislu sigurnosti opskrbe prirodnim plinom za hrvatske potrošače.
– Za nas u PSP-u, ovo je najvažnija razvojna investicijska aktivnost, a vjerujem trenutačno i jedan od važnijih energetskih projekta u našoj zemlji. Nakon skladišta Okoli, ovo je će biti drugo podzemno skladište plina, odnosno strateški energetski objekt. Cilj projekta svakako je fleksibilnost hrvatskog plinskog sustava te sigurnost opskrbe plinom, kako kućanstava, tako i gospodarstva, a potencijalno i susjednih zemalja. Projekt će za Grubišno Polje imati koristi i u smislu povećanja proračunskih prihoda do razine oko 50 posto godišnjih izvornih prihoda. Cijeli projekt biti će izveden uz poštivanje zakonske regulative, pravila struke, visokih standarda sigurnosti zaštite okoliša, uz njegovanje dobre suradnje s lokalnom zajednicom, zaključuje Vlado Vlašić, direktor Podzemnog skladišta plina d.o.o.
Trenutno su u tijeku radovi koji se odnose na izgradnju proizvodnih instalacija. Predviđeni rok za završetak radova je prvi kvartal sljedeće godine, dok su primarne probne eksploatacije plina iz ležišta Grubišno Polja očekivani u drugom kvartalu slijedeće godine.
– Ukoliko sve bude išlo prema planu, probna eksploatacija trebala bi trajati oko četiri do šest godina. Maksimalna dnevna eksploatacija iznositi će 240 tisuća prostornih metara, što znači 40 milijuna kubika plina. Radovi na izgradnji budućeg podzemnog skladišta plina krenuli su u veljači ove godine. Ukoliko proizvodni podaci potvrde mogućnost formiranja podzemnog skladišta plina, ono bi moglo biti u funkciji najranije tijekom 2027. godine, istaknuo je Laslo Farkaš Višontai, voditelj Projekta izgradnje PSP-a.
Očekivani radni volumen skladišta plina iznositi će oko 117 milijuna prostornih metara, a biti će spojen na transportni sustav. Isto tako, kapacitet plinskog ležišta u Grubišnom Polju, na dubini od 800 metara, iznosi oko 200 milijuna prostornih metara.
– Podzemno skladište plina itekako će omogućiti bolju prihodovnu situaciju gradskog proračuna Grubišnog Polja, jer govorimo o možda i najvećoj investiciji u povijesti našega grada. S obzirom da se suočavamo s kriznim vremenima, skladište podzemnog plina svakako dodatno dobiva na svojoj težini, vrijednosti i važnosti. Gledajući sve što se trenutno događa oko nas, uvidjeli smo opasnost i nezahvalnost ovisnosti o samo jednom izvoru opskrbe plinom. Također, važno je napomenuti da je projekt ekološki prihvatljiv, siguran za život građana i da će pridonijeti na mnogim razinama. U planu je otvorenje 15 novih radnih mjesta, kazao je Zlatko Mađeruh, gradonačelnik Grubišnog Polja, dodavši kako je svaki korak prema smanjenju energetske ovisnosti države potreban i dobrodošao.
Republika Hrvatska trenutno oko 57 posto svojih potreba za plinom zadovoljava putem LNG. Vlastita proizvodnja čini 21 posto, dok će se ostatak dobavljati kroz punjenje plina u skladišta.
– Danas smo u najmanjem gradu Bjelovarsko – bilogorske županije, gdje se ideja o aktivaciji podzemnog skladišta plina rodila još prije 20 godina. Zahvaljujući ovom projektu, naša županija pronalazi svoje mjesto na energetskoj karti Hrvatske i Europe. Projekt je konačno ušao u fazu u kojoj je njegovo stavljanje u funkciju izgledno. Podzemno skladište u Grubišnom Polju zamišljeno je kao vršno skladište, a u vrijeme najveće potrošnje ono će uravnotežiti sustav opskrbe plinom i nadopunjavati podzemno skladište plina Okoli u Općini Ludina u Sisačko – moslavačkoj županiji. Skladište će biti spojeno na magistralni plinovod Virovitica – Kutina, što dovoljno govori o njegovoj strateškoj važnosti, poručio je župan Marko Marušić, naglasivši kako BBŽ ima značajan geotermalni i energetski potencijal.
Nakon službenog predstavljanja projekta, svi nazočni obišli su gradilište budućeg grubišnopoljskog podzemnog skladišta plina.
– Nije upitno da živimo u vremenima velikih izazova. Događaju se promjene koje intenzivno mijenjaju ono što je bilo ustaljeno i predvidivo. Iz toga razloga Vlada Republike Hrvatske itekako vodi brigu o sigurnosti opskrbe energentima. Danas smo saznali detalje o strateškom projektu koji je fokusiran na usmjeravanje prema potrebnim energentima, u ovom slučaju plina. O njemu ne ovise samo građani, već i gospodarstvenici, poduzetnici, radna mjesta, obitelji. Današnja objava plana Europske komisije pod nazivom “Re power EU” Hrvatsku svrstava kao rješenje s izazovima s kojima se Europa trenutno susreće. Uz jačanje LNG terminala na Krku, pojačat će se dobavni plinski pravci prema Sloveniji i Mađarskoj, rekao je Davor Filipović, ministar gospodarstva i održivog razvoja RH.
Također, ministar je u svojem govoru naglasio kako bi se kapacitet LNG-a povećao na šest milijardi prostornih metara. Istovremeno, do početka sezone grijanja, podzemno skladište plina Okoli biti će popunjeno 90 posto.